Znamy już daty, na które czekają wszyscy miłośnicy wyścigów konnych w Polsce. Sezon wyścigowy 2024 rozpocznie się 20 kwietnia na Torze Służewiec w Warszawie i potrwa do 17 listopada. Na kibiców czeka m.in. Ladies Day, Gala Derby, a w październiku słynna Wielka Warszawska. Łącznie w sezonie 2024 na Torze Służewiec odbędzie się 46 dni wyścigowych i niemal 400 gonitw.

 

 

Sezon wystartuje 20 kwietnia (sobota) na Służewcu, a dzień później oczy wyścigowych fanów będą zwrócone na Wrocław, gdzie ruszą pierwsze gonitwy na Torze Partynice. Na obu obiektach odbędzie się łącznie 58 dni wyścigowych – 46 na Torze Służewiec i 12 we Wrocławiu. Kolejne cztery dni wyścigowe planowane są latem na Hipodromie Sopot.

 

W kalendarzu wyścigowym Toru Służewiec jak zwykle nie zabraknie dat, które powinni zapisać sobie wszyscy, którzy chcą przyjrzeć się tej dyscyplinie z bliska. Podczas Otwarcia Sezonu (20 kwietnia) odbędzie się wyścig o Nagrodę Strzegomia, który zainauguruje tzw. Drogę do Derby. Jest to cykl międzynarodowych gonitw dla trzyletnich koni, prowadzący do tej najważniejszej gonitwy dla tego rocznika – Derby! Cykl obejmuje także kolejny ważny wyścig o Nagrodę Westminster Rulera, który zostanie rozegrany 18 maja. Ostatnim przystankiem na Drodze do Derby jest wyścig o Nagrodę Iwna. Odbędzie się on 16 czerwca w ramach Dnia Dyplomacji.

 

7 lipca to Gala Derby, podczas której będziemy świadkami wyścigu o błękitną wstęgę, czyli Westminster Derby. W tym roku będzie to okrągła, 80. edycja tej najbardziej prestiżowej gonitwy dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej na Torze Służewiec. Podczas Gali Derby rozegrany zostanie również wyścig dla koni ze starszych roczników o Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego. Cały ten dzień to niezwykłe wydarzenie w wyścigowym świecie. Na torze, królują wtedy sportowe emocje na wysokim poziomie i wyjątkowa elegancja wśród kibiców.

 

W sierpniu na Torze Służewiec rządzić będą konie czystej krwi arabskiej. 25 sierpnia, podczas Dnia Arabskiego, odbędą się m.in. gonitwy Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy oraz Traf Warsaw Mile. W tym dniu jedna z najpiękniejszych ras koni zaprezentuje swoje inne cechy – dzielności i serce do sportowej rywalizacji.

 

W ostatni weekend wakacji (31 sierpnia) rozegrana zostanie Nagroda St. Leger. Jest najstarszą z pięciu gonitw klasycznych dla koni pełnej krwi angielskiej, których rozgrywanie zapoczątkowano w Anglii, którego historia sięga 1776 roku (wtedy miała miejsce pierwsza taka gonitwa w brytyjskim Doncaster).

 

Tego samego dnia na torze odbędzie się gonitwa charytatywna Westminster Charity Race. Piąta edycja niezwykłego wydarzenia, w którym biorą udział nie tylko konie i ich jeźdźcy, ale także zaangażowane są fundacje charytatywne, które w ten niecodzienny sposób będą wspierać swoich podopiecznych.

 

6 października w Warszawie należeć będzie z kolei do Królowej Służewieckich Gonitw. Mowa oczywiście o Wielkiej Warszawskiej, która po raz 79. odbędzie się na Torze Służewiec. Do dziś ta gonitwa stanowi jeden z wyznaczników warszawskiej tożsamości i cieszy się ogromnym zainteresowanie.

 

Oprócz wspomnianej Drogi do Derby w sezonie wyścigowym kontynuowane będą dwie znane już kibicom wyścigowym serie. Podczas Ladies Day (18 maja br.) zainaugurujemy tegoroczny cykl Women Power Series. Jest to wyjątkowa seria gonitw tylko dla kobiet, która odbędzie się na Torze Służewiec już po raz piąty.

 

Kolejnym cyklem są Gonitwy Uczniowskie, w których młodzi jeźdźcy walczą o tytuł Czempiona Młodych Jeźdźców Sezonu 2024. Pierwsza gonitwa z serii odbędzie się 28 kwietnia br.

 

Z wyścigami pożegnamy się na Torze Służewiec 17 listopada podczas Zamknięcia Sezonu.

Na wszystkich kibiców czeka więc mnóstwo sportowych emocji!

 

Zapiszcie kluczowe daty!

  • Otwarcia sezonu (20 kwietnia)
  • Ladies Day (18 maja)
  • Dnia Dyplomacji (16 czerwca)
  • Gali Derby (7 lipca)
  • Dnia Arabskiego (25 sierpnia)
  • Wielkiej Warszawskiej (6 października)
  • Zamknięcia Sezonu (17 listopada)

 

Dla tych, którzy nie mogą być na miejscu, dostępna będzie transmisji na żywo ze wszystkich gonitw w sezonie 2024.

Do zobaczenia na Torze Służewiec!