Pozytywnie zakończył się trzyletni, nerwowy okres wyczekiwania. Wyspecjalizowana organizacja ONZ - UNESCO wpisała hodowlę koni trakeńskich na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) to wyspecjalizowana agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych – ONZ, powołana do rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki, nauki oraz do propagowania poszanowania dla praw człowieka.

Na mocy Konwencji z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, UNESCO nałożyło na rządy państw, które ratyfikowały Konwencję, obowiązek inwentaryzacji przejawów takiego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach. 
W rozumieniu postanowień Konwencji, dziedzictwo niematerialne to zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty jak również przestrzeń kulturowa, które są uznane za część własnego dziedzictwa przez daną wspólnotę, grupę lub jednostki.

O wpisie na listę UNESCO decyduje Międzyrządowy Komitet do spraw ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego wybierany przez przedstawicieli rządów krajów, które podpisały Konwencję.

Zgłoszenie hodowli koni trakeńskich na niemiecką listę dokonał Rząd Krajowy Szlezwika-Holsztynu, najbardziej na północ wysuniętego Landu Niemiec. 
Każdy z 16 landów miał prawo do zgłoszenia do niemieckiej listy 4 swoich kandydatur.

Fakt, że hodowla koni trakeńskich ze swoją ponad 300-letnią tradycją i nowoczesnym spojrzeniem w przyszłość znalazła się na liście krajowej było nie tylko dużym wyróżnieniem, ale również warunkiem koniecznym, żeby nad tą kandydaturą pochylili się członkowie Międzynarodowego Komitetu UNESCO.

Lars Gehrmann, kierownik hodowli i dyrektor zarządzający Związku Trakeńskiego powiedział:

 

Decyzja Międzynarodowego Komitetu UNESCO wyraża szczególny charakter hodowli trakeńskiej. Historia i przejrzyste metody hodowli są naszymi wyjątkowymi zaletami wynikającymi z żywego dziedzictwa. Komisja wyraźnie doceniła zaangażowanie, z jakim praktykowana jest hodowla trakeńska, a także dokumentowanie i przekazywanie wiedzy i umiejętności od trzech stuleci.

 

Ale nie tylko. Komisja w uzasadnieniu swojej decyzji wskazała otwartą praktykę, transgraniczną wymianę oraz bogatą ofertą edukacyjną i informacyjną dla swoich członków i ludzi z zewnątrz.

Tak więc konie Trakeńskie są pierwszą rasą koni wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Co ciekawe, jeszcze tylko dwa inne kraje podjęły decyzję, by zgłosić inicjatywy związane z jeździectwem i końmi do tej listy. Na liście UNESCO znalazły się Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu oraz  najsłynniejsza francuska szkoła jazdy konnej Cadre Noir w Saumur.