Wczorajszą niedzielę możemy śmiało nazwać „mistrzowską”. W Jakubowicach rozdano medale Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody, w Radzionkowie w ujeżdżeniu, a w Mosznej dla rywalizacji młodzików i juniorów w dyscyplinie WKKW.

W grupie młodzików startujących na kucach do walki o medale przystąpiło 6 par. Medal złoty zdobyła Patrycja Urbaniak startująca na doświadczonej, 17-letniej klaczy Eroika. Reprezentantka KJ Jaroszówka po próbie ujeżdżenia zajmowała 4. pozycję i po wygranej próbie terenowej wysunęła się na czoło stawki. Prowadzenia nie oddała już do zakończenia mistrzowskich zmagań. Medal srebrny zdobyła Justyna Krupa startująca na 10-letnim wałachu Willie Boy. Młoda amazonka z KJ Czarny Dunajec próbę ujeżdżenia zakończyła na 5. pozycji. Dobra postawa na krosie przyniosła jej drugie miejsce, które utrzymała do końca po próbie skoków.

Medal brązowy zdobyła liderka po czworoboku, Justyna Krasoń startująca na 10-letnim wałachu Bouwershof Rifalco z KJ Czarny Dunajec. Jeden błąd na trasie krosu zamienił jej kolor zdobytego medalu ze złota na brąz.

W grupie młodzików startujących na dużych koniach wystartowało 8 par.  Na najwyższym miejscu podium stanęła zdobywając tytuł Mistrza Polski Wirginia Dąbrowska z KJ Szarża im. 8. Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego, dosiadająca 14-letniego, siwego ogiera MG Polaco. Świeżo „upieczona” Mistrzyni Polski zajęła w próbie ujeżdżenia 2. miejsce i po krosie wysunęła się na prowadzenie, którego nie straciła na parkurze skokowym. Medal srebrny zdobył Michał Sieńko ze Stowarzyszenia SKJ Grobice startujący na doświadczonej, 20-letniej klaczy Marsylia. Para ta zajmowała po pierwszej próbie 3. miejsce. Dobra jazda na krosie pozwoliła im na przesunięcie się do przodu o jedną pozycję. Bezbłędna próba skoków pozwoliła na zachowanie jej do końca rywalizacji. Medal brązowy wywalczyła Hanna Sergiel z KS Centaurus startująca na 14-letniej klaczy Ineza W. Dobra postawa na czworoboku i na krosie uplasowała tę parę na 3. miejscu. Jeden błąd na parkurze pozwolił jej na zachowanie medalowego miejsca.

W grupie juniorów startujących na kucach do rywalizacji przystąpiły cztery pary. Ponieważ prowadząca po ujeżdżeniu Małgorzata Kus nie ukończyła próby terenowej medale rozdzieliły między siebie pozostałe amazonki. I tak złoto zdobyła Katarzyna Żuchowska ze Stowarzyszenia SKJ Grobice startująca na 21-letnim już wałachu Chopin, która na czoło stawki wysunęła się po dobrym krosie. Medal srebrny zdobyła Antonina Popiel z UKS Akademia Jeździectwa Dąbrowica dosiadająca 7-letniego wałacha Zapolata, która po ujeżdżeniu zajmowała 4. pozycję. Kolejne próby przesuwały tę amazonkę o jedną pozycję w górę, dając w końcowej klasyfikacji miejsce 2 i srebrny medal MP. Medal brązowy wywalczyła Oliwia Pendel z z KJ Szarża im. 8. Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego, startująca na 12-letnim wałachu Peregrin.

W grupie juniorów startujących na małych koniach do rywalizacji przystąpiła tylko jedna para. Ponieważ Wiktoria Okupny ze Stowarzyszenia SKJ Grobice startując na 17-letnim wałachu Logos ukończyła wszystkie próby osiągając regulaminowy poziom wyniku w próbie terenowej, to tym samym zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Polski.

W grupie juniorów startujących na dużych koniach frekwencja uczestników była najwyższa. Do walki o medale przystąpiły 23 pary. Mistrzostwa ukończyło tylko 16 z nich. Medal złoty wywalczyła Gabriela Kozłowska ze Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko, która startując na 12-letnim wałachu Dinin Chosen przewodziła stawce od pierwszej próby. Medal srebrny zdobyła Karolina Ślązal z LZJ Drama Zbrosławice, startująca na 9-letnim wałachu Tores-P. Amazonka ta utrzymała po próbie krosu zdobyte wcześniej III miejsce i dzięki dobrej postawie na parkurze przesunęła się o jedną pozycję wyżej w końcowej klasyfikacji MP, zamieniając kolor zdobytego medalu z brązu na srebro. Podobnie było w przypadku zdobywcy medalu brązowego. Anna Przysada z Rakockiego Klubu Jeździeckiego po ujeżdżeniu zajmowała czwartą pozycję. Dobra jazda na krosie pozwoliła jej utrzymać to miejsce. Tylko jedna zrzutka na parkurze przesunęła ją o jedno miejsce w górę, pozwalając na zajęcie najniższego miejsca na podium i zdobycie brązowego medalu.

Na zdjęciu: Gabriela Kozłowska - Dinin Chosen - fot. M&R Photo