Zgodnie z regulaminem zwycięzca edycji 2008/2009 PŚ w Ujeżdżeniu, Steffen Peters (USA) nie musi walczyć o miejsce w gronie 15 pretendentów do zdobycia tego zaszczytnego trofeum. Tym samym dwa miejsca dające awans do Finału z Ligi Ameryki Północnej pozostają otwarte dla zwycięzców  wyłonionych po zawodach,, które odbędą się w ten weekend 04 - 07 marca 2010 roku w Loxahatchee położonym na Florydzie w USA.

W tej chwili w rankingu tej ligi prowadzą: Cheryl Meisner (CAN) i Lauren Sammis (USA).

W Lidze Europy Zachodniej po zeszłotygodniowych zawodach w Göteborgu (SWE) do ścisłej czołówki rankingu powróciła Adelinde Cornelissen (NED), dołączając do swoich kolegów i koleżanek z reprezentacji Holandii, okupujących szczytowe pozycje.

Zawodnicy z kraju tulipanów pojawią się w s'Hertogenbosh (NED) w bardzo silnym składzie, w którym znajdą się: Mistrz Europy z ubiegłego roku – Edward Gal i Imke Schellekens-Bartels.

Niemcy reprezentowane będą przez: Isabell Werth, Matthiasa Alexandra Ratha i Carolę Koppelman.

Dzięki bardzo dobrej postawie i zajęciu w ubiegłym tygodniu w Göteborgu drugiego miejsca do grona szczęśliwców awansujących do Finału z LEZ dołączył Patrik Kittel (SWE).

Flagowym zawodnikiem Ligi Europy Centralnej, który zapewnił sobie awans do Finału jest 28-letni Michał Rapcewicz z Polski.

Z Ligi Pacyfiku awansował 39-letni Australijczyk, Brett Parbery, a Luiza Tavares de Almeida (BRA) będzie reprezentować obszar Południowej Ameryki i Azji.
Zapowiedziana przez obrońcę tytułu z ubiegłorocznej edycji PŚ absencja amerykańskiego zawodnika Steffena Petersa zaskutkowała tym, że zamiast jeszcze dwóch dostępne był trzy miejsca. Zostały one przydzielone  Belgijce Jeroen Devroe, Węgrowi Robertowi Acs oraz Dunce Nathalie Zu Sayn Wittgenstein. W rezerwie pozostają Szwed Tinne Vilhelmson Silfven i Polka Katarzyna Milczarek.

Jak widać zabrakło tym gronie wielkiej gwiazdy światowego ujeżdżenia – holenderskiej zawodniczki Anky Van Grunsven.

Jednakże Gerrit-Jan Swinkels, Prezydent zawodów Brabant Indoor w s'Hertogenbosh nie poddaje się i mocno lobbuje na rzecz znalezienia takiego rozwiązania, które przyniesie start tej zawodniczki w tegorocznych Finałach.

Niewątpliwie  wielką atrakcją rywalizacji na czworoboku s'Hertogenbosh będzie występ sensacji sezonu i chyba największego faworyta na końcowy sukces – karego ogiera Moorlands Totilas, dosiadanego przez Edwarda Gala. Para ta wzięła szturmem zmagania podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Windsorze i kontynuowała swoją dobrą passę przez sezon halowy.

Tegoroczna edycja FEI Pucharu Świata świętuje w tym roku swoją 25 letnią rocznicę. Seria ta, stworzona w 1985 roku dopuszcza do rozgrywki cztery ligi: Ligę Europy Zachodniej, Ligę Europy Centralnej, Ligę Ameryki Północnej (włącznie z Kanadą) oraz Ligę Pacyfiku (Australia, Nowa Zelandia, Azja). Każda kwalifikacja do Pucharu Świata FEI w Ujeżdżeniu zawiera konkurs Grand Prix, który jest kwalifikacją do konkursu freestyle z podkładem muzycznym, w którym startujący zawodnicy mogą zdobywać punkty do rankingu Pucharu Świata w Ujeżdżeniu.

Rywalizacja na czworobokach PŚ łączy w sobie zarówno umiejętności techniczne jak i artystyczne,  sztukę, sport i partnerstwo między jeźdźcem i koniem – wszystko to na najwyższym poziomie. Od lat, ta właśnie mieszanka zdobywa szeroką publiczność na całym świecie.