Podczas obrad FEI Sports Forum 2022, które odbyło się w Lozannie (SUI) w terminie 25 – 26 kwietnia, Prezydent FEI Ingmar De Vos oraz dyrektor i założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Luzaków - Lucy Katan, podpisali dokument Memorandum of Understanding (MOU).

 


Tym samym FEI uznało w formalny sposób Międzynarodowe Stowarzyszenie Luzaków (International Grooms Association – IGA).

IGA jest niezależnym stowarzyszeniem zawodowym typu non-profit. Zostało utworzone z inicjatywy Lucy Katan w celu reprezentacji interesów ważnej grupy zawodowej współczesnego jeździectwa sportowego – luzaków.

Wsparcie zapewniane przez IGA będzie obejmować wskazówki dotyczące zasad zatrudnienia, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rekrutacji, zestaw narzędzi dla stajennych pracujących na własny rachunek oraz tablicę ogłoszeń o pracę.

Dzisiejsze podpisanie protokołu ustaleń jest kulminacją wielu lat dyskusji i planowania oraz oznacza początek nowej ery dla międzynarodowych stajennych. To podróż, która rozpoczęła się w 2017 roku pierwszym spotkaniem Grupy Roboczej FEI Grooms i zaczęła nabierać kształtu na zeszłorocznym Forum Sportu, kiedy nasza społeczność w pełni poparła stworzenie IGA. To, co widzimy dzisiaj, jest wynikiem ciężkiej pracy i wytrwałości. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować członkom Grupy Roboczej FEI Grooms oraz Lucy Katan za jej wizję i przywództwo w tworzeniu tej ważnej organizacji. IGA położyła podwaliny pod rozwój społeczności luzaków i stajennych, aby mogli się rozwijać i mieć silny głos w długoterminowym rozwoju sportu jeździeckiego – powiedział prezes FEI Ingmar De Vos.

Od momentu powstania w 2009 roku, coroczna nagroda FEI Best Groom Award jest hołdem dla ciężkiej pracy luzaków w różnych konkurencjach FEI.

 

FEI opracowała również narzędzia i zasoby edukacyjne, aby pomóc luzakom w ich codziennej pracy. Edukacja była kluczem do stworzenia międzynarodowych standardów działania, które są akceptowane i przestrzegane na wszystkich poziomach.

 

W 2015 roku w ramach programu FEI Solidarity stworzono kurs edukacyjny dla luzaków, który składa się z trzech sesji stacjonarnych i jednej oceny praktycznej. Przez minione lata już 280 luzaków z całego świata skorzystało z tych kursów, które zapewniają praktyczne szkolenie prowadzone przez eksperta technicznego.
IGA będzie od teraz współpracować z Kampusem FEI, aby dostarczać luzakom informacje na temat antydopingu, bezpieczeństwa biologicznego i ogólnego zarządzania stajnią.

To jest chwila, która w końcu daje luzakom głos w FEI i na zawodach. Celem jest, aby IGA stała się głosem luzaków jednocześnie uznając, że cała praca idzie w kierunku utrzymania szczęścia, zdrowia i osiągania najlepszych wyników przez koniowatych sportowców. Chociaż chcemy, aby Komitety Organizacyjne zwiększyły swoje zaangażowanie w poprawę warunków pracy, mamy nadzieję, że luzacy przekażą informacje zwrotne na temat ich doświadczeń w pracy za pośrednictwem „Raportu Luzaków”, tak aby można było poprawić ich warunki pracy podczas imprez jeździeckich. To prawdziwa okazja dla luzaków, aby konstruktywnie i wspólnie zostali wysłuchani i odegrali kluczową rolę w ich zawodzie i tej branży – powiedziała Lucy Katan, która sama była zawodniczką startującą na międzynarodowej arenie.

 

Każda konkurencja FEI będzie reprezentowana przez czterech do sześciu przedstawicieli luzaków pracujących w branży, aby promować status międzynarodowych luzaków. Przedstawiciele ci zostaną poproszeni o mentoring nowych stajennych, tworząc centrum wsparcia dla nowych luzaków.

Kariera luzaka powinna być postrzegana jako integralna część sukcesu każdej drużyny jeździeckiej i sportu jeździeckiego. Międzynarodowy sportowiec jest niczym bez dobrego konia, ale dobry koń jest niczym bez wyjątkowego luzaka. Chodzi o bycie zespołem. Sportowiec, koń i luzak są kluczem do wzajemnego sukcesu. Mamy nadzieję, że krajowe federacje i ich sportowcy będą rozpowszechniać informacje i zachęcać swoich międzynarodowych luzaków do przyłączenia się do IGA - powiedział przewodniczący Grupy Konsultacyjnej Luzaków i były członek zarządu FEI, Frank Kemperman.

Grupa Konsultacyjna Luzów została powołana przez FEI po zeszłorocznym Forum Sportowym i składa się z Luzaków, Właścicieli, Sportowców, przedstawicieli Komitetów Organizacyjnych, Osób oficjalnych, Stewardów i przedstawicieli Narodowych Federacji.

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Luzaków IGA można znaleźć w wirtualnej przestrzeni pod tym adresem: https://internationalgrooms.org/