Głównymi bohaterami nadchodzącej dwudniówki ponownie będą trzylatki. 14 z nich wystartuje w ostatnich sprawdzianach wpisujących się w główną ścieżkę do Westminster Derby. W sobotę zobaczymy rywalizację amazonek w ramach Women Power Series oraz Nagrodę Errlisa – kolejny wyścig włączony do festiwalu Wathba Stallions Cup.

 

Nagrody: Wiosenna, a zwłaszcza Rulera, zmieniły aktualny układ sił w roczniku. Ostatnie główne sprawdziany przed Westminster Derby, czyli Soliny i Iwna, to gonitwy na znacznie dłuższym dystansie – 2200 metrów, więc bardzo możliwe, że także one zaburzą ustaloną hierarchię przed lipcowym biegiem o błękitną wstęgę.

 

W rywalizacji klaczy o Nagrodę Soliny zabraknie trzech pierwszych klaczy z Wiosennej: Wedding Ring (będzie startowała w Niemczech), Lagerthy Rhyme (pobiegnie we Francji) oraz Kabuli. Na starcie zobaczymy pokonane przez nie w milerskim klasyku: Paradise Hill, Kurierkę i Lady Gabi, przy czym ta ostatnia nie ma zapisu do Westminster Derby. W przeciwieństwie do podopiecznych Adama Wyrzyka, pozostałe rywalki również są przed potencjalnym startem w najważniejszej gonitwie. Lady Joanna pokazała się z dobrej strony w Irandy, finiszując o szyję za zwycięskim Gryphonem, Storrada dwukrotnie łatwo rozprawiła się z rywalami w III grupie, a Diamond Kitty odniosła przekonujące zwycięstwo w handicapie III grupy. Już w sobotę okaże się jak klacze radzą sobie w dystansie i czy jest wśród nich mocna kandydatka do triumfu w Westminster Derby. Będzie to też okazja do rozwiania wątpliwości dotyczących posiadania lub nie predyspozycji dystansowych przez uczestniczki.

 

W rozgrywanej w niedzielę gonitwie o Nagrodę Iwna zobaczymy siódemkę ogierów oraz jedną klacz – Tres Amour, która być może pobiegnie do pomocy Guitar Man’owi. Dla piątki ogierów będzie to okazja do rewanżu za bieg o Nagrodę Rulera. Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł wtedy Young Thomas przed swoim kolegą stajennym – Quibou i to ta dwójka będzie musiała poradzić sobie z rolą faworytów gonitwy. Dystans będzie raczej sprzyjał kończącemu ostatnio na trzecim miejscu ogierowi Guitar Man oraz finiszującemu zaraz za nim Anatorowi. Pewną zagadką jest polski Falvio, który po dobrym występie w Strzegomia, rozczarował w Rulera. Na tle tak mocnych rywali sprawdzą się biegający w tym sezonie we Francji Abelard F (radził sobie dobrze) oraz Air Chief Dancer, który rywalizował dotychczas bez sukcesów na poziomie grupowym.

 

Smaczku sobotniej rywalizacji dodadzą gonitwy w ramach serii Women Power Series oraz włączona do festiwalu gonitw dla koni arabskich Wathba Stallions Cup Nagroda Errlisa dla trzyletnich koni pierwszej grupy, w której na starcie zobaczymy przyszłe gwiazdy torów wśród koni arabskich, w tym francuskiej hodowli Suny de Loupa oraz Nasha du Douze’a, których debiuty zrobiły olbrzymie wrażenie.