W Szwajcarii międzynarodowe zawody skokowe rozgrywano począwszy od 1884 roku. Najpierw odbywały się one w Lucernie i Genewie, a od 1978 roku są organizowane również w St.Gallen. Zawody są bardzo ważnym wydarzeniem dla miasta. Już na miesiąc przed turniejem St.Gallen było udekorowane wesołymi, kolorowymi rzeźbami koni, które zachęcały kibiców do wzięcia udziału w wydarzeniu. Na tydzień przed samymi CSIO wszystkie alejki na startym mieście były udekorowane flagami z zawodów. Nie było mieszkańca St. Gallen, który by nie odczuł, że zbliża się ważne wydarzenie.

   W piątek odbył się konkurs drużynowy – Puchar Narodów. Po pierwszym nawrocie prowadziła drużyna Niemiec w składzie Christian Ahlmann na koniu Codex One , Rene Tebble(Light On), Meredith Michaels-Beerbaum (Bella Donna 66) i Marcus Ehning (Plot Blue) wyprzedzając drużynę Holandii i Szwajcarii. W drugim nawrocie błędy Rene Tebbel i Meredith Michaels-Beerbaum z ekipy niemieckiej oraz bezbłędne przejazdy członków ekipy Brytyjskiej spowodowały, że Puchar narodów zwyciężyli Holendrzy w składzie Leon Thijssen (Tyson) , Marc Houtzager (Sterrehof's Voltaire), Jeroen Dubbeldam (Utascha Sfn) i Gerco Schröder (Eurocommerce New Orleans). W końcowej klasyfikacji Szwajcarzy uplasowali się na miejscu drugim, ex equo z Brytyjczykami. Ekipa niemiecka musiała zadowolić się czwartym miejscem. W klasyfikacji Nations Cup po zawodach w St.Gallen prowadzi Holandia, wyprzedzając Belgów i Niemców.

   Niedzielny konkurs Grand Prix o nagrodę firmy Longines był bardzo emocjonujący. Gospodarz toru, Rolf Lündi zaprojektował bardzo wymagający parkur. Pierwszy nawrót bez punktów karnych udało się przejechać tylko czterem zawodnikom: Marcus Ehning (Plot Blue, Niemcy), Tim Stockdale (Fresh Direct Kalico ,Wielka Brytania), Christian Ahlmann (Codex One, Niemcy), Scott Brash (Intertoy Z, Wielka Brytania). W drugim nawrocie walka była bardzo zacięta, trzem zawodnikom udało się pokonać parkur na czysto, więc o zwycięstwie zdecydował czas przejazdów. Konkurs Grand Prix wygrał w fantastycznym stylu Marcus Ehning na fenomenalnym Plot Blue, drugi był Tim Stockdale przed Christian Ahalmann. Dekoracja odbyła się przy akompaniamencie orkiestry, za zwycięzcą na rundzie honorowej podążał orszak koni policyjnych.

   Za rok kolejne zawody w St. Gallen. Po dwudziestu pięciu latach zmieni się ich prezydent, Peter Stössel. To dzięki jego pracy i zaangażowaniu CSIO miało fantastyczną oprawę i zdobył tak wysoką rangę na arenie międzynarodowej. Od 2013 roku, pieczę nad organizacją turnieju będzie sprawować córka Pana Stössel, Nalya Stössel. Miejmy nadzieje ,że nowa dyrektor zawodów spisze się równie dobrze jak jej poprzednik. Już dziś wiadomo, że CSIO St. Gallen będą się odbywać regularnie aż do 2024 roku.

Wyniki

 

Weronika Rubaszkiewicz
fot. Oliwia Chmielewska