Hipodrom oraz miasto Sopot są organizatorami Międzynarodowych Oficjalnych Zawodów w Skokach – jak to się stało, że właśnie w Sopocie odbywają się zawody tak wysokiej klasy?

Hipodrom Sopot pięć lat temu wystąpił do Polskiego Związku Jeździeckiego  o zgodę na organizację takich zawodów. Udało się, ponieważ mamy bardzo dobry teren, poza tym organizacyjnie jesteśmy przygotowani do tak wielkiej imprezy. Mamy gdzie ustawić zaplecze dla koni i jeźdźców, namioty oraz  koniowozy. To wszystko są nasze atuty, ponadto hipodrom położony jest w centrum aglomeracji miejskiej, co sprawia, że duża publiczność może obejrzeć rywalizację.

Nie często można oglądać zawody tej klasy w Polsce – co wyróżnia CSIO spośród innych wydarzeń jeździeckich?
CSIO są bardzo prestiżowymi zawodami, ponieważ są to jedyne w Polsce oficjalne rozgrywki FEI – Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Występują drużyny narodowe, które walczą o punkty w klasyfikacji Pucharu Narodów. Pula nagród to prawie pół miliona złotych. Są to zawody trzygwiazdkowe – gwiazdki oznaczają  trudność zawodów i wysokość puli nagród, w kolejności od jednej  gwiazdki do pięciu. Dwa najważniejsze konkursy, czyli Grand Prix oraz Furusiyya FEI Nations Cup, posiadają pięć gwiazdek trudności, a wiec ta rywalizacja będzie stała na najwyższym poziomie.
 
A czy Hipodrom Sopot stara się, żeby całe zawody osiągnęły rangę  pięciogwiazdkowych?
Na tę chwilę jest to poza naszym zasięgiem finansowym – pula nagród w zawodach takiej rangi jest znacznie wyższa, niż w rozgrywkach trzygwiazdkowych. Jednak jeśli pominęlibyśmy kwestie finansowania nagród, to hipodrom mógłby przyjąć każde międzynarodowe zawody, nawet na najwyższym poziomie. Musielibyśmy tylko nieco powiększyć plac skokowy, poza tym obiekt spełnia wszystkie techniczne i organizacyjne kryteria.

Hipodrom to zabytek, zawody jeździeckie obecne są w Sopocie niemal od zawsze. Obecnie odbywa się rewitalizacja tego miejsca – proszę powiedzieć, co się zmieniło na hipodromie od zeszłego roku?
Lada dzień zostanie oddana do użytku zabytkowa trybuna, podczas CSIO będzie to przede wszystkim trybuna dla gości oraz zagranicznych ekip technicznych. Parkur najlepiej będzie oglądać z trybun, które będą ustawione na placu. Niestety nie zdążymy jeszcze zrobić stajni, ale na lipcowe wyścigi na pewno część nowych stajni będzie już gotowa. Cała przebudowa oddana będzie do użytku do końca września, łącznie z dużą halą, infrastrukturą i drogami dojazdowymi. Przy samym parkurze nie widać nowych obiektów, ponieważ są zlokalizowane w innej część hipodromu, jednak we wrześniu odbędą się zawody regionalne w skokach i w ujeżdżeniu – wtedy będziemy mogli zaprosić widzów oraz zawodników do nowych obiektów. Przede wszystkim hipodrom jest też przygotowany także na inne wydarzenia, nie tylko konne i nie tylko sportowe, przez cały rok będą się odbywały przeróżne imprezy.