Cavaliada Tour

Zawody CSI w Lublinie w Warszawie będą II i III etapem  Cavaliada Tour 2012/13. W ramach tego cyklu prowadzone są dwie klasyfikacje – na najlepszego seniora oraz na najlepszego młodzieżowca. Rywalizacja seniorów - profesjonalistów toczy się na bardzo wysokim poziomie sportowym. Na każdych zawodach do rankingu zawodnikom liczą się starty w dwóch konkursach klasycznych dużej rundy o wysokości co najmniej 145 cm i z pulą nagród odpowiadającą wymogom rankingu FEI (Longines Rankings). Razem, w Poznaniu, Lublinie i Warszawie, rozegranych zostanie 6 konkursów zaliczanych do Cavaliada Tour. Po pierwszych zawodach, które w grudniu odbyły się w Poznaniu prowadzi Leon Tijssen z Holandii, który nieznacznie wyprzedza dwie szwedki: Lisen Fredricson i triumfatorkę poznańskiego Grand Prix Emmę Emanuelsson. W tej kategorii prowadzona jest też oddzielna klasyfikacja Polaków. Jak do tej pory najlepszy jest Jarosław Skrzyczyński (KJ Agro-Handel Śrem), na miejscu drugim plasuje się Krzysztof Ludwiczak (KJ HEAA Turek), a na trzecim Michał Ziębicki (KJK Szary Michałowice). Nieco inaczej wygląda rywalizacja młodzieżowców. Kategoria ta obejmuje zawodników do lat 21, a więc zarówno juniorów jak i młodych jeźdźców. Tu w dodatkowych konkursach rywalizują wyłącznie reprezentanci Polski. Tym samym młodzi polscy skoczkowie mają okazję do zaprezentowania swoich umiejętności podczas imprez z szerokim udziałem publiczności i mediów, zwłaszcza, że ich zmagania odbywają się w bardzo dobrym czasie - w niedzielę przed konkursem Grand Prix. W zawodach w Poznaniu  zwyciężył Maksymilian Wechta z KJ Wechta Rosnówko i on oczywiście jest pierwszym liderem. Dalsza rywalizacja w ramach Cavaliada Tour zapowiada się bardzo ciekawie. Praktycznie wszystko się może jeszcze wydarzyć, biorąc pod uwagę stawkę o jaką walczą zawodnicy (prestiż i atrakcyjne premie finansowe i rzeczowe – samochód) i to, że ostatnich konkursach w Warszawie punkty bonifikacyjne możliwe do zdobycia mnożone będą razy dwa.

Ranking Seniorów - profesjonalistów

  1. Leon Thijssen (NED)     32
  2. Lisen Fredricson (SWE)     31,5
  3. Emma Emanuelsson (SWE)     30
  4. Donaat Brondeel (BEL)     25,5
  5. Hans Thorben Ruder (GER)     24
  6. Jarosław Skrzyczyński (POL)    24

Ranking Seniorów - Polacy

  1. Jarosław Skrzyczyński    KJ Agro-Handel Śrem     24
  2. Krzysztof Ludwiczak     KJ HEAA Turek    14
  3. Michał Ziębicki        KJK Szary Michałowice    10,5
  4. Łukasz Wasilewski    HBC Lasocice 4
  5. Łukasz Appel    BPK    3

Ranking Młodzieżowców

  1. Maksymilian Wechta    KJ Wechta Rosnówko    20
  2. Agata Dahlke    Budzyński KS Kłos    17
  3. Maciej Charliński    LKJ Abaria Iwno        15
  4. Kamila Badowska    LUKS Nysa Gubin     13
  5. Iga Tokarska    KJ Bachmat Wrocław    12

 

Puchar Świata

Najważniejszym wydarzeniem sportowym CSI3*W w Warszawie (7-10 marca) będzie finał Ligi Europy  Centralnej (LEC) Pucharu Świata. Rozgrywki LEC toczyły się od maja do grudnie podczas zawodów CSI i CSIO na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Sama Ligia podzielona była na dwie Subligi (północną i południową). Łącznie odbyło się 17 konkursów. Każdemu zawodnikowi do rankingu liczyło się 10 najlepszych wyników. W zawodach w Warszawie zawodnicy będą mogli jeszcze wiele nadrobić. Rywalizacja w finale ligi składać się będzie 3 konkursów. Z czwartkowego szybkości 145 cm (punkty dla pierwszych 10 zawodników: odpowiednio: 10, 9, 8 itd.), piątkowego 150 cm z rozgrywką (punkty jak w kwalifikacjach 1 miejsce - 20, dalej 17, 15, 13, 12 itd. do miejsca 16 – 1 punkt) i niedzielnego Grand Prix 155 cm (punkty jak w kwalifikacjach mnożone razy dwa). Maksymalnie można zdobyć aż 70 punktów. Do finału w Goeteborgu awansuje 3 najlepszych zawodników LEC.

Prawo startu w warszawskim finale ma po 20 zawodników z każdej z Sublig. W tabeli Subligi Północnej prowadzi młody zawodnik z Łotwy Kristaps Neretniks (102 punkty).  On oraz Rosjanka Anna Gromzina (99), Estończyk Gunar Klettenberg (95) i zeszłoroczny zwycięzca Ligi Litwin Benas Gutkauskas (95) mają sporą przewagę nad rywalami. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Jarosław Skrzypczyński z KJ Agro-Handel Śrem (miejsce 8-54 punkty) i to on z naszych zachowuje największe szanse na końcowy sukces. Teoretycznie o awans do finału Pucharu Świata, z polskich zawodników powalczyć jeszcze mogą Łukasz Wasilewski (HBC Lasocice), Antoni Tomaszewski (Equita Warszawa)  i Piotr Morsztyn (Osadkowski Jakubowice). Z kolej spośród jeźdźców z Subligi południowej w walce o prawo startu w Goeteborgu najbardziej liczyć się będą Omar Karaevli (TUR), Rossen Raitchev (BUL) i Laszlo Toth (HUN).


Inne konkursy

Poza rywalizacją składającą się na Cavaliada Tour i finał LEC Pucharu Świata (wszystkie zaliczane są jednocześnie do Longines Rankings) podczas zawodów w Lublinie i Warszawie w ramach CSI odbywać się będzie szereg innych konkursów w skokach przez przeszkody. Zawody Cavaliada mają już  wypracowany sprawdzony schemat programu. W nim na każdych zawodach najbardziej widowiskowymi konkursami są: Potęga Skoku i Speed and Music. Potęga odbywa się zawsze w piątkowy wieczór. Coraz wyższe skoki wykonywane przez najlepszych jeźdźców z Europy stanowią nie lada atrakcję dla publiczności. Warto przypomnieć, że podczas grudniowej Cavaliady w Poznaniu Thomas Kleis z Niemiec na Quick Vainqueur skoczył mur o wysokości 220 cm ustanawiając nowy rekord tych zawodów. Z kolei tradycją sobotniego wieczoru jest konkurs szybkości. To zmagania, w których ewentualne zrzutki na parkurze przeliczane są na karne sekundy. Gospodarze Toru (a będą nimi Polscy, w Lublinie – Szymon Tarant, a w Warszawie Łukasz Jankowski), zazwyczaj planują takie trasy parkury, w których zawodnicy mogą popisać się umiejętnościami wykonywania bardzo krótkich, a przy tym widowiskowych najazdów na przeszkody oraz pokonywaniem tych przeszkód w dużym tempie. To wszystko oprawione jest za każdym razem głośną przebojową muzyką. Stąd nazwa konkursu Speed and Music.