W ostatnim czasie, w internecie pojawiÅ‚y siÄ™ krytyczne opinie o FEI kierowane przez niektórych jeźdźców z Europy Zachodniej. Stosunkowo ostrÄ… reakcjÄ™ wywoÅ‚aÅ‚ wprowadzony przez FEI od stycznia sposób naliczania punktów karnych za przekroczenie normy czasu.

 


Przypomnijmy na czym ten problem polega. Otóż od 1 stycznia 2022 roku podczas konkursów skoków na zawodach miÄ™dzynarodowych za każdÄ… rozpoczÄ™tÄ… sekundÄ™ ponad normÄ™ czasu naliczany jest 1 punkt karny.

Wcześniej, przez wiele lat 1 punkt karny naliczany był za każde rozpoczęte 4 sekundy ponad normę czasu.

SkÄ…d wzięła siÄ™ zmiana i nowy sposób liczenia punktów karnych za przekroczenie normy czasu?

PomysÅ‚ zmiany tego algorytmu wziÄ…Å‚ siÄ™ ponoć z tego, że zawodnicy zgÅ‚aszali pretensje do tego, że 1 punkt karny dopisany jest do wyniku jeźdźca, który przekroczyÅ‚ normÄ™ czasu o 0,01 s oraz tego, który przekroczyÅ‚ normÄ™ czasu o 3,99 s. Sami zawodnicy zwracali uwagÄ™ na fakt, że jest to maÅ‚o sprawiedliwe. Trudno polemizować z tym stwierdzeniem, bo obiektywnie patrzÄ…c na temat trzeba siÄ™ z tym stwierdzeniem zgodzić.

 

W odpowiedzi na te uwagi FEI opracowało i zatwierdziło w Antwerpii podczas ubiegłorocznego, listopadowego General Assembly nowy, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku system.

System ten od poczÄ…tku wzbudzaÅ‚ kontrowersje i uwagi bardziej doÅ›wiadczonych jeźdźców i szkoleniowców. Nie trzeba byÅ‚o chodzić do wróżki aby wiedzieć, że ten sposób liczenia punktów karnych za przekroczenie normy czasu w niektórych przypadkach „napompuje” koÅ„cowe wyniki do iÅ›cie „hokejowego” poziomu.
Już pierwszy miesiÄ…c 2022 roku pokazaÅ‚, że tak jest w istocie. Szczególnie drastycznie odbiÅ‚o siÄ™ to na wynikach kiedy w konkursie startowali niedoÅ›wiadczeni jeźdźcy lub kiedy na parkurze walczyÅ‚y mÅ‚ode, niedoÅ›wiadczone konie.
W obydwu tych przypadkach, ze szkoleniowego punktu widzenia, walka o jak najszybszy czas przejazdu nie jest w ogóle brana pod uwagÄ™, lub traktowana zupeÅ‚nie marginalnie.

 

WyglÄ…da wiÄ™c na to, że FEI rozwiÄ…zujÄ…c jeden problem (takiego samego, niesprawiedliwego traktowania przejazdów z niewielkim i nawet sporym przekroczeniem normy czasu) przysporzyÅ‚o zawodnikom i wÅ‚aÅ›cicielom koni inny, chyba nawet wiÄ™kszy kÅ‚opot.

To co zaproponowaÅ‚o FEI i co zostaÅ‚o zaimplementowane do naszego, polskiego Regulaminu w konkurencji skoków, okazaÅ‚o siÄ™ w praktyce niezbyt szczęśliwym rozwiÄ…zaniem. Nie wiem skÄ…d wziÄ™to ten pomysÅ‚. Starsi jeźdźcy i trenerzy pamiÄ™tajÄ… czasy, kiedy obowiÄ…zywaÅ‚ chyba bardziej sensowny system, w którym za każdÄ… rozpoczÄ™tÄ… sekundÄ™ spóźnienia naliczano 0,25 punktu karnego. Dlaczego FEI nie zdecydowaÅ‚o siÄ™ na powrót do tego sprawdzonego już rozwiÄ…zania? Trudno mi powiedzieć. DostrzegajÄ…c problem myÅ›lÄ™, że po tegorocznych doÅ›wiadczeniach w naszym, narodowym regulaminie dla skoków w roku przyszÅ‚ym powrócimy do poprzedniego sposobu karania za przekroczenie normy czasu. Być może FEI po analizie tegorocznych wyników dokona na przyszÅ‚y rok jakiejÅ› korekty. Wtedy przedyskutujemy jak postÄ…pić z polskimi regulacjami, żeby byÅ‚o nie tylko sprawiedliwie ale również i sensownie - powiedziaÅ‚ nam pytany o problem PrzewodniczÄ…cy Kolegium SÄ™dziów PZJ, Tomasz Mossakowski.

 

Tymczasem nowy sposób liczenia punktów karnych za przekroczenie normy czasu wywoÅ‚aÅ‚ falÄ™ krytyki FEI ze strony części zawodników startujÄ…cych w miÄ™dzynarodowych zawodach na poziomie 1-2 gwiazdek.

FEI zapomina, że nasz sport ma różne poziomy. Rywalizacja na poziomie regionalnym lub w klasach juniorów to nie to samo, co topsport. KÅ‚adÄ…c nacisk na jak najszybsze przejazdy wywiera siÄ™ ogromnÄ… presjÄ™ na przykÅ‚ad na mÅ‚ode konie. W trenowaniu mÅ‚odych koni czÄ™sto ważniejsze jest to, aby zamiast gonić konia do mety wykonać czysty, rytmiczny przejazd nawet z przekroczeniem dozwolonego czasu. Tymczasem nowy system karze za dobry trening mÅ‚odych koni…

 

Jeźdźcy sÄ… dobrzy dla FEI kiedy mamy za coÅ› pÅ‚acić. Nie jesteÅ›my jednak dla nich na tyle dobrzy, żeby nas sÅ‚uchali. DziaÅ‚ania FEI nie majÄ… już żadnego zwiÄ…zku z naszym sportem. Zamiast promować dobrostan koni, karmimy takimi decyzjami krytyków.

 

FEI powinna podjąć wysiÅ‚ek promowania naszego sportu. Powinna promować fakt, że dbamy o konie i wkÅ‚adamy wiele wysiÅ‚ku by zapewnić im dobro. Jednak dziÄ™ki tej nowej zasadzie FEI karmi krytyków nowymi argumentami przeciwko naszemu sportowi.

 

Jeźdźcy sÄ… teraz zmuszeni do naciskania na konie do granic możliwoÅ›ci. Nie tego chcemy! Co wiÄ™cej, zasada generalnie NIE jest oprotestowana ze wzglÄ™du na konkursy na najwyższym poziomie naszego sportu. WiÄ™kszość tych konkursów nadaje siÄ™ do tej zasady. Jednak jest ona caÅ‚kowicie niepotrzebna na niższych poziomach lub w konkursach mÅ‚odych koni.

 

Tak piszÄ… w internecie niezadowoleni zawodnicy. ZwÅ‚aszcza pochodzÄ…cy z krajów byÅ‚ego Beneluxu. Znamienne jest jednak to, że wÅ›ród podpisów popierajÄ…cych te opinie trudno szukać jakiegoÅ› gÅ‚oÅ›nego nazwiska.

 

Warto też przy tej okazji zwrócić uwagÄ™ na fakt, że problem ten w żaden oficjalny sposób nie zaistniaÅ‚ na niedawnym Forum Sportowym, jakie odbyÅ‚o siÄ™ 25 – 26 kwietnia tego roku w Lozannie.

Jestem nieco zaskoczona tak mocno deklarowanym przez niektórych zawodników stanowiskiem w tej sprawie. Podczas Forum Sportowego w Lozannie nikt nie zabraÅ‚ gÅ‚osu na ten temat. A byli tam obecni przedstawiciele federacji jeździeckich z Belgii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii i innych wysoko postawionych w jeździectwie paÅ„stw. ByÅ‚ przedstawiciel zawodników – Kevin Staut oraz osoby reprezentujÄ…ce organizatorów dużych imprez jeździeckich. Warto też chyba przypomnieć, że kwestia nowego sposobu naliczania punktów karnych za przekroczenie normy czasu byÅ‚a gÅ‚osowana w listopadzie ubiegÅ‚ego roku w Antwerpii. W gÅ‚osowaniu projekt ten przeszedÅ‚ przytÅ‚aczajÄ…cÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów. OczywiÅ›cie trzeba pamiÄ™tać, że w tych gÅ‚osowaniach uczestniczÄ… przedstawiciele ponad 130 paÅ„stw. Również tych, które nie organizujÄ… ani jednych zawodów miÄ™dzynarodowych, nie majÄ… na tym poziomie ani jednego zawodniku lub konia. Oni majÄ… taki sam gÅ‚os jak każdy inny przedstawiciel kraju, na przykÅ‚ad z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji itd. To jednak zupeÅ‚nie inny temat, o którym już wczeÅ›niej rozmawialiÅ›my. Z tego co wiem, w chwili obecnej kwestia jakichkolwiek zmian w regulaminie skoków nie ma najwyższego priorytetu. NajwiÄ™ksze zmiany regulaminów czekajÄ… nas niebawem w ujeżdżeniu, WKKW i w paraujeżdżeniu. MyÅ›lÄ™ jednak, że jeÅ›li znajdzie siÄ™ jakaÅ› zorganizowana, mocna grupa, która bÄ™dzie skutecznie lobbować za wprowadzeniem zmiany, to takÄ… zmianÄ™ bÄ™dziemy gÅ‚osować na przykÅ‚ad na jesiennym General Assembly. Uważam, że warto spróbować, bo choć intencje autorów tego pomysÅ‚u byÅ‚y dobre, to rzeczywistość zweryfikowaÅ‚a je i moim zdaniem dobrze byÅ‚oby to zmienić. Na przykÅ‚ad wrócić do starego systemu - powiedziaÅ‚a nam uczestniczÄ…ca w Forum Sportowym w Lozannie wiceprezes PZJ, Kaja Koczurowska – Wawrzkiewicz.

 

WyglÄ…da wiÄ™c na to, że gÅ‚osy niezadowolenia z polityki prowadzonej przez FEI dotyczÄ… jak na razie grupy jeźdźców Å›redniego poziomu. Czy jednak oznacza to, że FEI może ten fakt pominąć, udajÄ…c, że „nie ma sprawy”?


Wydaje siÄ™, że takie postÄ™powanie byÅ‚oby sporym bÅ‚Ä™dem. Tym bardziej, że obiektywnie patrzÄ…c na tÄ™ kwestiÄ™, wysokie wyniki w konkursach mÅ‚odych koni lub w konkursach z udziaÅ‚em jeźdźców dopiero rozpoczynajÄ…cych swojÄ… sportowÄ… drogÄ™ nie sÄ… dobrÄ… reklamÄ… ani dla konia ani dla sportu konnego.