Rzecz cała rozbija się o przestrzeganie przez zarząd i organy wykonawcze PZJ ustanowionych przez siebie przepisów. Styl sprawowania władzy przez obecną ekipę całkowicie odbiega od wszelkich norm przyjętych w stowarzyszeniach takich jak Polski Związek Jeździecki a „ludzie władzy” nawet nie próbują udawać, że akceptują demokratyczne standardy i w jakikolwiek sposób liczą się ze zdaniem środowiska, któremu mają z definicji służyć.

Efektem tego stylu sprawowania władzy jest to, że członkowie jeździeckiego środowiska nie znajdując posłuchu we władzach PZJ na forum publicznym krzyczą o tym co ich boli.

Oto treść skargi jaką po zakończonych niedawno Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu wystosowało cześć medalistów, uczestników, matka i trener medalistki MP:

 

Augustówek, 4 września 2016 r.

Sz.p. Maria Pilichowska
Przewodnicząca Komisji Odwoławczej
Mistrzostw Polski w Ujeżdżeniu
Augustówek 2016 

SKARGA

na dopuszczenie do uczestnictwa w Mistrzostwach Polski pary nie posiadającej wymaganej przepisami kwalifikacji

            My, niżej podpisani zawodnicy i trenerzy, biorący udział w Mistrzostwach Polski w Ujeżdżeniu Augustówek 2016, składamy niniejszym skargę na dopuszczenie do uczestnictwa w Mistrzostwach, w kategorii młodych jeźdźców, pary nie posiadającej wymaganej przepisami PZJ kwalifikacji – Tomasza Jasińskiego i klaczy Shosholoza 2.

            Wnosimy o zdyskwalifikowanie ww. pary z klasyfikacji Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców, jak również o podanie do publicznej wiadomości informacji o podjętych w sprawie działaniach, jak również ich motywach.

UZASADNIENIE

            W dniu sporządzenia niniejszego pisma tj. 2 września 2016 r, para Tomasz Jasiński i Shosholoza 2 została dopuszczona do rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców w Ujeżdżeniu i umieszczona na listach startowych pierwszego konkursu półfinałowego. Odbyło się to przy pełnej aprobacie odpowiedzialnych osób oficjalnych pomimo, iż ww. para nie zdobyła w bieżącym sezonie wymaganego przepisami PZJ minimum kwalifikacyjnego, warunkującego możliwość udziału w Mistrzostwach Polski, tj. nie osiągnęła wyniku min. 60% na zawodach rangi ogólnopolskiej lub wyższej.

            Nie sposób za spełniający kryterium opisanego w art. 6 ust. 1 Regulaminu Rozgrywania Zawodów Krajowych w Ujeżdżeniu uznać wyniku uzyskanego przez parę T. Jasiński/Shosholoza 2 podczas zawodów w Zagoździe, które miały miejsce 20 sierpnia 2016 r. Przedmiotowe zawody zostały bowiem przeprowadzone z naruszeniem szeregu przepisów, co de facto czyni je bezprawnymi, a co za tym idzie eliminuje możliwość traktowania uzyskanych podczas nich wyników jako wiążące i oficjalne.

            W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na złamanie regulacji art. 8 ust. 3 Przepisów Ogólnych PZJ, który stanowi, iż „Propozycje powinny zostać wysłane do biura Związku w terminie najpóźniej 6 tygodni przed zawodami, a zatwierdzone i opublikowane na 4 tygodni przed zawodami.”  Tymczasem propozycje ZOO w Zagoździe do dnia dzisiejszego nie zostały opublikowane ani na stronie PZJ ani przez organizatora zawodów, natomiast zgodnie z komunikatem Biura PZJ z dnia 29 sierpnia 2016 r. zostały one przesłane do Związku dnia 16 sierpnia 2016 r., a więc 4 dni przed zawodami.

            Kolejne ustępy cytowanego artykułu Przepisów Ogólnych PZJ wskazują na konieczność podania w propozycjach składu osób oficjalnych, zatwierdzenia propozycji przez pracownika biura PZJ po konsultacji z kolegium sędziów oraz menadżerem dyscypliny, natomiast zatwierdzenie propozycji musi zostać sygnowane podpisem osoby zatwierdzającej i datą zatwierdzenia. W przypadku zawodów w Zagoździe żadne z ww. kryteriów nie zostało spełnione, co więcej do dnia złożenia niniejszej skargi, a więc 14 dni od zakończenia zawodów, nie ukazały się oficjalne propozycje ze składem sędziowskim, jak również prawidłowo sformułowane wyniki, które zawierałyby oceny od poszczególnych sędziów wymienionych imieniem i nazwiskiem. De facto brak jest jakiegokolwiek dowodu na to, że Tomasz Jasiński na klaczy Shosholoza w ogóle wykonał przejazd na poziomie Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców.

            Co więcej zorganizowanie zawodów w wyżej opisany sposób uniemożliwiło udział w nich komukolwiek innemu i doprowadziło do sytuacji, gdzie zawody ogólnopolskie oficjalne odbywały się z udziałem jednej pary (sic!).

            Intencją autorów niniejszego pisma nie jest w żadnym wypadku podważanie kompetencji czy doświadczenia zawodnika, który jest jeźdźcem usytułowanym, co więcej w zeszłym roku na rzeczonym koniu brał udział w finale Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców. Nie może być jednak zgody na traktowanie utytułowanych zawodników lepiej, aniżeli tych mniej doświadczonych, uprzywilejowanie znanych trenerów, posiadających własne ośrodki, względem tych którzy ze swoimi podopiecznymi pokonują setki kilometrów i ponoszą koszty udziału w zawodach. Uniknięciu takich sytuacji służyć ma jednolity system prawny PZJ, który dotyczy WSZYSTKICH organizatorów, zawodników i trenerów, bez względu na odnoszone przez nich sukcesy i pozycję w „świecie jeździeckim”.

            Dlatego też nie godzimy się na tolerowanie jawnego pogwałcenia prawa PZJ, krzywdzącego postępowania względem innych uczestników Mistrzostw Polski, postępowania wbrew zasadom fair play.

            Wskazujemy również, że przedmiotowe zawody odbyły się z naruszeniem art. 4 pkt 1.3 Regulaminu Rozgrywania Zawodów Krajowych w Ujeżdżeniu, tj. wbrew wyraźnej dyspozycji przepisu zawody ogólnopolskie zostały połączone z zawodami towarzyskimi.

            Ponadto, nie sposób tracić z pola widzenia faktu, iż z osobą organizatorki zawodów w Zagoździe – p. Katarzyną Milczarek, związanych jest wiele kontrowersyjnych sytuacji mających na celu uzyskanie za wszelką cenę kwalifikacji na imprezy najwyższej rangi, a organizacja zawodów na terenie własnego ośrodka nie pierwszy raz posłużyła ich realizacji. W związku z powyższym podnoszoną niniejszą skargą kwestię należy traktować jako swoistą „recydywę”, co winno skłonić Komisję Odwoławczą, jak również organy PZJ, do stanowczej reakcji, która ukróci ten powtarzający się, bezprawny proceder.

Liczymy na rzetelne podejście do podnoszonej kwestii i wydanie jedynej słusznej w przedstawionym stanie faktycznym decyzji o dyskwalifikacji pary Tomasz Jasiński i Shosholoza 2. W przypadku innej decyzji, która będzie de facto zgodą na rażące, a co więcej jawne łamanie przepisów związku sportowego, skarżący zmuszeni będą skierować niniejszą sprawę do organu nadzoru tj. Ministerstwa Sportu.

Z poważaniem

Mateusz Cichoń
Aleksandra Szulc
Andrzej Sałacki
Gabriela Jaworska
Ewa Jacuta
Ilona Janas

Do informacji:

Zarząd PZJ; Kolegium Sędziów PZJ; Menadżer Dyscypliny Ujeżdżenia PZJ;