21 i 22 lutego w KJ Salio odbywało się ósme w Polsce uznawanie ogierów dla księgi Anglo European Studbook zorganizowane wspólnie przez Tyszko Horses i AES. Frekwencja znacznie przewyższyła oczekiwania organizatorów - w katalogu znalazły się 83 ogiery, a kolejne cztery, które swoją licencję wywalczyły w ubiegłych latach, wystąpiły na wieczornym pokazie.

 


W tym roku podczas uznawania pracowała pięcioosobowa komisja. Konie oceniali: Wiceprezydentka WBFSH Dr Eva Maria Broomer, Dyrektor AES Joris van den Oetelaar oraz Lucy Simpson, Bernard Demets i Marthijs Brouwer. W roli spikera i tłumacza wystąpił Leszek Pawlak.

 

Po pandemicznej przerwie prezentacja koni ponownie odbywała się w dużej hali, a trybuny podczas wtorkowej prezentacji luzem były wypełnione niemal do ostatniego miejsca. Dla wszystkich którzy nie mogli być obecni w Salio dostępna była transmisja na portalach Świat Koni i ClipMyHorse.TV. Obejrzało ją blisko 6,5 tysiąca użytkowników w Polsce i blisko 30 tysięcy spoza kraju.

 


Rekordowa frekwencja

Z ubiegających się o licencję ponad 80 ogierów uznanie uzyskało 60 z nich. 10 ogierów otrzymało licencję "approved" co oznacza, że uzyskały one licencję bez limitu pokrytych klaczy. 48 wyjechało z Salio z tytułem „licensed”, który pozwoli im pokryć nie więcej niż 30 klaczy rocznie. Dwa kolejne ogiery wywalczyły licencję „registered” co pozwala na krycie wyłącznie klaczy właściciela ogiera.

 

Quality is definitely there

Najwyższą notę łączna spośród wszystkich zaprezentowanych koni uzyskał ogier skokowy Corlander (Cornet Obolensky x Landfriese II) hod. Gestut Lewitz/wł. Krzysztof Ludwiczak. Sędziowie chwalili nie tylko jego walory skokowe i doskonały galop, ale również świetny nowoczesny i zarazem męski typ.

 

 

W grupie koni skokowych prezentowanych luzem najwyższą notę łączną wywalczył By Balou MZ Z (Balou du Rouet x Va Vitae) hod. Michał Zdebel/wł. Wechta Inwestycje. Wywalczył on również tytuł Czempiona trzylatków skokowych. Marthijs Brouwer komplementując go po skokach luzem podkreślił „quality is definitely there” co można przetlumaczyć jako „zdecydowanie widzimy w tym koniu jakość ”Na podium czempionatu znalazły się także: Empire Z (Elvis Ter Putte x Cros) hod./wł. Andrzej Gołaś oraz Claretano Diamond ML HOLST (Clarimo x Caretano) hod./wł. Tomasz Olszewski. Godny podkreślenia jest fakt, że cała trójka choć zarejestrowana w zagranicznych księgach pochodzi od polskich hodowców.

 

 


Najwyżej ocenionym ogierem ujeżdżeniowym nie tylko w gronie tych prezentowanych luzem, ale spośród wszystkich koni dresażowych był Torro van Rheinhoeve (GLOCK's Toto Jr x Finest) hod. Barbara Kurzeja/wł. Tomasz Kumiszcza. Ten czarny jak smoła ogier oprócz znakomitego pochodzenia dysponuje również ogromnym talentem ujeżdżeniowym. Komentująca jego występ Wiceprezydentka WBFSH Dr Eva Maria Broomer podkreśliła, że Torro van Rheinhoeve był prawdziwą „wisienką na torcie” wieczornej części uznawania.

 

 


W grupie koni ujeżdżeniowych prezentowanych pod siodłem najwyższą ilość punktów zgromadził Morrison HANN (Millenium x Don Frederico) hod.Ingo & Jorg Walinski/wł. Jeździecki Klub Sportowy Barłomino, znakomicie pokazany przez komplementowaną przez komisję Danielę Kuczkowską.

 

 


Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Dziękujemy za zaufanie i trud włożony w przygotowanie oraz prezentację koni.

 

Dziękujemy partnerom, którzy wsparli organizację wydarzenia: Hodowla Koni Red Wine, Anawet, Stadnina Koni Widzów, KJ Salio, Berezińscy oraz patronom medialnym portalom Świat Koni i Eurobreeding.

Jestem szczęśliwa, że kierunek jaki obraliśmy wspólnie jesienią 2016 roku okazał się właściwy. Niezmiennie cieszy fakt rozwoju AES Stallion Grading w Polsce, ogromnie satysfakcjonująca jest również możliwość oceniania ogierów po reproduktorach uznanych w poprzednich edycjach. To wydarzenie udowadnia rosnącą rolę polskiej hodowli koni i polskich właścicieli na światowym rynku. Dziękuję za obdarzenie nas zaufaniem i gratuluję wszystkim, którzy odważyli się zaprezentować swoje ogiery i robili to w tak profesjonalny sposób. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok - powiedziała po zakończeniu uznania przedstawicielka księgi AES w Polsce Joanna Rosicka-Tyszko.