Sonja Klima została nową dyrektor zarządzającą Hiszpańską Szkołą Jazdy. I to pomimo, że jej kandydatura nie została wysoko oceniona przez specjalistów.

 


Przez ostatnie 11 lat Hiszpańską Szkołą Jazdy kierował duet - Elisabeth Gürtler oraz Erwin Klissenbauer, którzy wspaniale się uzupełniali i wprowadzali wiele zmian. Jednak sprawy prywatne spowodowały, że Elisabeth Gürtler postanowiła jakiś czas temu zrezygnować ze swojej funkcji, w związku z czym rozpisano konkurs na jej stanowisko. Zgłosiło się 12 osób, trzy z nich przeszły do ostatniego etapu – Sonja Klima, była żona byłego już kanclerza Austrii Viktora Klimy, Ulla Weigerstorfer, była Miss Świata i posłanka oraz Herwig Radnetter, który pracuje w Hiszpańskiej Szkole Jazdy od ponad 40 lat i od 2012 roku jest jej dyrektorem administracyjnym. On też otrzymał najwięcej punktów kwalifikacyjnych oraz uzyskał aprobatę firmy zajmującej się doradztwem personalnym, oraz rady doradczej, która składała się z takich osób jak Elisabeth Max-Theurer, Klaus Heim, Michael Enzinger i Thomas Land.

 

 Ale rada nadzorcza miała inne zdanie i wybrała Sonję Klima, której kandydatura była popierana przez austriacki rząd. I tak oto polityka wkroczyła do kolejnego miejsca, które ma ogromne znaczenie historyczne i kulturowe.

 

 Ta decyzja spowodowała, że rada doradcza złożyła natychmiastową rezygnację. Jej zdaniem ta decyzja miała podłoże polityczne, które już zostało mocno skrytykowane zarówno w Austrii jak i za granicą. W uzasadnieniu napisano także, że Sonja Klima nie spełnia żadnego z trzech kryteriów, które miały być brane pod uwagę, które mówią m.in. o „posiadaniu dużej wiedzy i doświadczenia na temat klasycznego jeździectwa”. Michael Enziger powiedział, że „Nie można w taki sposób naginać prawa”.

 

Wybór Sonji Klima szkodzi Hiszpańskiej Szkole Jazdy, klasycznej szkole jazdy i międzynarodowemu wizerunkowi Austrii. Jesteśmy zobowiązani na to zareagować. – napisali członkowie rady doradczej w piśmie do ministerstwa rozwoju i turystyki, w którym powiadamiają o swojej rezygnacji.

 

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu powstała w 1565 roku. Cztery lata temu została wpisana na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

 

Źródło: TUTAJ
Pismo rady doradczej: TUTAJ
Zdjęcie: Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu/Stefan