Isabell Werth zdobyła w swojej karierze już wiele medali. Ale ten, który wczoraj zawisł na jej szyi jest chyba najbardziej cenny.

Cztery lata temu Isabell Werth z Bella Rose przyczyniły się do zdobycia przez zespół Niemiec złotego medalu podczas WEG w Caen. Po konkursie Grand Prix klacz zakulała i musiała zostać wycofana z kolejnych konkursów. Jej problemy zdrowotne trwały bardzo długo i mało kto wierzył, że Bella Rose jeszcze kiedykolwiek wróci na czworoboki. Isabell Werth wierzyła w tego konia i razem ze swoim zespołem i właścicielką klaczy, Madeleine Winter-Schulze, robiła wszystko co było możliwe, by klacz wróciła do pełni zdrowia. Nagrodą za cierpliwość i ogrom włożonej pracy było zdobycie złotego medalu wczoraj w Tryon.

Werth i Bella Rose startowały pod koniec wczorajszej części konkursu. Gdy wjeżdżały na czworobok na prowadzeniu był jej kolega z ekipy, Sönke Rothenberger z Cosmo (81,444%). Jak zawsze najlepiej wykonanymi elementami programu były piaffy i pasaże oraz przejścia pomiędzy nimi, ale też ciągi w kłusie i w galopie zasługiwały na najwyższe oceny. Wjeżdżając na linię środkową Isabell Werth nie mogła już powstrzymać emocji i łzy popłynęły po jej policzkach. Wynik 84,829% zapewnił jej drużynie słoty medal i jest najlepszym w dotychczasowej karierze Bella Rose w Grand Prix.

 

 

Radość z medalu została jednak przygaszona. Przed ceremonią dekoracji zasłabła Madeleine Winter-Schulze i musiała zostać przewieziona do szpitala w celu wykonania niezbędnych badań. 

Przejazd ostatniej zawodniczki miał zadecydować o tym, jakie zespoły staną jeszcze na podium. Była nią Laura Graves/USA z 16-letnim wałachem Verdades. Para ta pokazała bardzo dobry przejazd, z jednym większym błędem w przejściu z piaffu do pasażu. Wynik 81,537% zapewnił ekipie USA srebrny medal  i dał Laurze Graves drugie miejsce w konkursie. Sönke  Rothenberger uplasował się na trzecim miejscu.

 

 

Medal brązowy trafił do zespołu Wielkiej Brytanii, w którym najlepszy przejazd zaprezentowała Charlotte Dujardin na klaczy Mount St. John Freestyle (77,764%). Wynik Brytyjczyków (229,628%) był minimalnie lepszy od tego jaki uzyskali reprezentanci Szwecji (229, 456%), którzy byli blisko zdobycia medalu. Ale Szwedzi mogą cieszyć się ze zdobytej kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, którą ma sześć najlepszych zespołów z Tryon. Miejsce piąte zajęli Holendrzy a szóste Hiszpanie.

Wyniki indywidualne: TUTAJ

Wyniki zespołowe: TUTAJ

 

Zdjęcia: FEI/ Martin Dokoupil, Liz Gregg