Holenderska stacja ogierów VDL poinformowała dziś o odejściu jednego z najbardziej zasłużonych dla hodowli ogierów, wspaniałego Cardento.

 

Urodzony w 1992 roku holsztyński Cardento był synem ogiera Capitol I a jego matką była klacz B-Estelle po Lord. Jako młody koń Cardento nie znalazł uznania w oczach komisji księgi KWPN i trafił do szwedzkiej stadniny Flyinge. Tam doskonale sprawdził się nie tylko jako reproduktor, ale przede wszystkim jako doskonały sportowiec. Razem z Peterem Erikssonem zdobył trzy srebrne medale w klasyfikacji zespołowej – podczas Mistrzostw Europy w Arnheim/2001, na Mistrzostwach Świata w Jeres/2002 oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach/2004. Oprócz tego Cardento wielokrotnie zwyciężał i zajmował wysokie miejsca w konkursach Grand Prix na hipodromach całego świata. Po zakończeniu swojej sportowej kariery w 2006 roku Cardento stacjonował w Holandi, w stacji VDL.

 

 

 

 

Jako reproduktor Cardento przez lata dominował hodowlę koni skokowych w Szwecji. Jego dzieci przez kilka lat z rzędu wygrywały krajowe czempionaty, a następnie kontynuowały karierę na międzynarodowych arenach. Do tych najlepszych z najlepszych należą m.in. Zacramento/Douglas Lindelöw, Cue Channa/Malin Baryard-Johnsson, Clooney/Max Kühner, Matrix/Jose Maria Larocca, Caramell KS/Svante Johansson, Nice Stephanie/Penelope Leprevost, Check Picobello Z/Eric Lamaze, czy Caretina de Joter/Edwina Tops-Alexander. Podczas Mistrzostw Świata w 2014 startowało 6 koni po Cardento, w tym Duke of Carneval pod Radosławem Zalewskim. Cardento ma też wielu uznanych synów, spośród których na wymienienie zasługują VDL Corporal, Carrera VDL, Dakar VDL oraz Grand Slam VDL.

Zdjęcie: Facebook/VDL Stud