Deregulacja zawodu trenera i instruktora sportu stała się faktem już dawno wraz z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej w 2013 roku. Cześć ludzi odbiera to tak, że od tego czasu każdy trenerem lub instruktorem być może. Tymczasem intencją ustawodawcy było otwarcie rynku w zawodzie trenera i instruktora sportu dla osób, które „posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu”. Kwalifikacje te można zdobyć na przykład poprzez własną karierę zawodniczą.

 

Rada Szkolenia Jeździeckiego PZJ zaprasza zawodników uprawiających sport jeździecki na kurs instruktorów sportu jaki zostanie zorganizowany na początku przyszłego roku na Pomorzu.

 

Faktem z którym trudno dyskutować jest to, że bardzo dużo zawodników zajmuje się szkoleniem nie posiadając przy tym żadnych do tego uprawnień. Wychodząc tym zawodnikom naprzeciw zapraszamy ich na kurs dla instruktorów sportu. I nie chodzi tutaj o jakieś „rozdawnictwo” uprawnień szkoleniowych. Jest to kurs dla czynnych zawodników umożliwiający im uzyskanie uprawnień instruktora sportu skróconą ścieżką. Osoby, które kiedykolwiek uzyskały licencję I mogą w nim uczestniczyć „z marszu”, a osoby które uzyskały licencje II w skokach po wcześniejszym uzyskaniu tytułu instruktora szkolenia podstawowego - powiedziała Marta Polaczek-Bigaj, członek Zarządu PZJ, odpowiedzialna za szkolenie jeździeckie.

 

Uczestnikiem kursu bez konieczności posiadania wcześniejszych uprawnień instruktorskich  mogą zostać zawodnicy, którzy posiadają obecnie lub posiadali kiedykolwiek licencję I w dowolnej dyscyplinie jeździeckiej oraz ci zawodnicy, którzy posiadają tytuł instruktora szkolenia podstawowego wraz z aktualną licencją PZJ oraz licencję II w skokach.

 

Szkolenia takie są nam bardzo potrzebne. Jak pokazuje doświadczenie z takiego kursu przeprowadzonego na południu Polski, czynni zawodnicy nie maja większych problemów z zaliczaniem części praktycznej. Jednak zagadnienia teoretyczne takie jak teoria sportu, metodyka pracy czy kwestie psychologii dla wielu z nich były prawdziwym wyzwaniem. Myślę, że warto poszerzać swoje horyzonty - dodaje Marta Polaczek-Bigaj.

 

Zajęcia na kursie prowadzić będą:

  • Marlena Gruca-Rucińska – ujeżdżenie
  • Antoni Pacyński – skoki i WKKW
  • Jan Ratajczak – praca na lonży
  • Łukasz Lesner – teoria sportu
  • Grzegorz Chajęcki – weterynaria

Tematy z anatomii, psychologii i fizjologii poprowadzą wykładowcy AWF w Gdańsku

 

Program kursu obejmuje 60 godzin zajęć. Uczestnicy na jeden ze zjazdów (II lub III termin) przyjeżdżają z własnym koniem na poziomie klasy N skoki lub klasy N ujeżdżenie.

Cena kursu wynosi 3 000 zł i obejmuje oprócz kosztów dydaktycznych również koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz koszt bosku dla konia.

Zapisy wyłącznie na druku zgłoszenia, należy przesyłać na adres mailowy: anna.golanska@pzj.pl w tytule wiadomości należy wpisać: KURS INSTRUKTORA SPORTU POMORZE 2019.

 

Jak wynika z informacji uzyskanych w Pomorskim Związku Jeździeckim, kurs taki będzie organizowany co 3 lata.

To bardzo dobra informacja, bo działanie to powinno przynieść w stosunkowo krótkiej perspektywie podniesienie poziomu merytorycznego osób zajmujących się szkoleniem w jeździectwie.

 

Terminy:

  • I zjazd: 03-05.01.2020 Łapino
  • II zjazd: 7-9.02.2020 Niestępowo
  • III zjazd: 28.02-01.03.2020 Dziemiany