CHIO Aachen to w świecie jeździeckim coś znacznie większego niż wielkie zawody jeździeckie. To niebywały prestiż i tradycja. Udział w tym wydarzeniu jest dla każdego z jego uczestników czymś wielkim i nobilitującym.

 


Dotyczy to jeźdźców, osób oficjalnych, obsługi, wystawców i w końcu widzów. Nieważne w jakiej roli jesteś w Aachen podczas zawodów CHIO (Concours Hippique International Officiel). W każdej nich magia tego miejsca czyni każdą spędzoną tam sekundę czymś niezwykłym i wzniosłym.

 


Pierwszy turniej jeździecki rozegrano w Aachen w 1924 roku. Towarzyszył on wyścigom konnym. W 1927 roku impreza trwała sześć dni. Konkurs Pucharu Narodów rozegrano podczas tej imprezy po raz pierwszy w 1929 roku. W latach od 1940 do 1946 roku jeździectwo zniknęło z hipodromu w Soers, dzielnicy Aachen – Akwizgranu z wiadomych powodów. II Wojna Światowa nie sprzyjała raczej sportowej rywalizacji.


W powojennej historii CHIO nie rozegrano jedynie w 1986 roku, kiedy to w Aachen rozgrywano w czerwcu Mistrzostwa Świata w skokach przez przeszkody.


W 2006 roku Aachen gościło zarówno zawodów CHIO jak World Equestrian Games (WEG), czyli zintegrowanych mistrzostw świata w jeździeckich konkurencjach. Z tej okazji na hipodromie zainstalowano system reflektorów, dzięki czemu zawody można było rozgrywać do późnych godzin wieczornych a nawet i nocnych.


W 2007 roku, czyli rok po rozegraniu WEG, do programu zawodów CHIO zawierającego konkursy w ujeżdżeniu, paraujeżdżeniu, skokach przez przeszkody oraz powożenia zaprzęgami czterokonnymi włączono rywalizację w WKKW oraz woltyżerce. Konkurs Pucharu Narodów w skokach został przesunięty z piątkowego popołudnia na czwartek.


W tym roku, zawody CHIO zostaną w Sport Park Soers w Aachen rozegrane w terminie od 27 czerwca do 02 lipca. Będzie to ich 93 edycja.

Bardzo ciekawie zapowiada się jednak kolejny, 2024 rok.
Ponieważ tradycyjna i pełna wzajemnego zaufania współpraca Aachen Reitturnier GmbH oraz Mercedes – Benz A.G. została właśnie wznowiona, będzie to 70 rok współpracy prestiżowych marek.
Ten renomowany producent samochodów jest od lat na rynku motoryzacyjnym uznaną i niezwykle cenioną marką. Ponieważ współpracuje on z Sport Park Soers od 1954 roku, to jego umowa sponsorka z CHIO Aachen jest najdłużej trwającą umową sponsoringową w całej historii Mercedes-Benz AG.

Mercedes-Benz jest nie tylko partnerem CHIO Aachen ale również sponsorem konkursu Pucharu Narodów w skokach. Użycza też swojej nazwy głównej trybunie na Stadionie Głównym.
Stadionie, na którym 40 000 widzów w czwartkowy wieczór dopinguje uczestników konkursu zespołowego Pucharu Narodów.
Ponadto koncern samochodowy prezentuje podczas imprezy w CHIO Village swoje luksusowe produkty korzystając z ekskluzywnej strefy wystawowej o powierzchni 1400 metrów kwadratowych.


Mercedes-Benz jest również odpowiedzialny za ekskluzywny transport tej największej w Niemczech sportowej imprezy jeździeckiej.
W tym roku flota ponad 60 pojazdów hybrydowych lub całkowicie elektrycznych zapewni wysokiej klasy transport dla sportowców i zaproszonych gości. Jedno jest więc pewne: zwycięzca Pucharu Narodów Mercedes-Benz 2023 będzie w tym roku ponownie obwożony po terenach wystawowych przez markę z gwiazdą. O tym, kto to będzie, 40 000 zgromadzonych na stadionie widzów dowie się dokładnie wieczorem 29 czerwca 2023 roku.

 

 

Źródło: www.chioaachen.de