Od czwartku na arenie krajowej walczyli zawodnicy w dwóch imprezach ogólnopolskich, a także najlepsze młode konie w Sportowym Czempionacie Polski. Ostatni etap PLJ w Gałkowie wygrał Michał Kaźmierczak. W Leśnej woli triumfowała Anastasia Yershova, a w Grand Prix Olszy najlepszy był Jakub Krzyżosiak.

ZO-B2* VIII Etap PLJ, Gałkowo Perlage Masters

Walka w konkursie Grand Prix 145 cm ostatniego, przed finałem, etapu Polskiej Ligi Jeździeckiej była wyjątkowo emocjonująca. Do rozgrywki zakwalifikowało się aż 10 par, a walczyli oni, oprócz przewidzianych premii finansowych, o dodatkowe 100 000 PLN, które do puli dołożył sponsor zawodów, marka Perlage. Duża stawka i liczna rozgrywka przełożyła się na popełniane błędy, bo podwójnie czyste konto udało się zachować jedynie trzem zawodnikom. Ostateczną walkę wygrał Michał Kaźmierczak startujący na wałachu rasy SP WHOOPY BOY. Dwa kolejne miejsca zajął Kamil Grzelczyk. Drugi był w starcie na wałachu rasy SP WIBARO, a trzecie miejsce wywalczył razem z wałachem rasy SP SENIOR.

Finałowy konkurs Rundy Srebrnej 135 cm wygrała juniorka Amelia Szczupakowska. Zawodniczka triumfowała dosiadając niemieckiego wałacha CHACCOS BOY. Na miejscu drugim uplasował się Michał Kaźmierczak. Zawodnik w tym konkursie startował na wałachu rasy KWPN KELVIN NITA. Trzecie miejsce wywalczył Robert Wilczewski startujący na hanowerskim wałachu CONSTANTINE M.

Kolejny z konkursów w ramach PLJ, finał Rundy Brązowej 125 cm, wygrała także juniorka. Tu była to Wiktoria Kamińska dosiadająca klaczy rasy DWB HEART LIGHTNING. Miejsce drugie zajęła jej rówieśniczka Wiktoria Lasecka startująca na wielkopolskiej klaczy GOLDEN GIRL, a trzecia była Emilia Dratwińska w starcie na klaczy rasy SP SIGMA. Finałowy konkurs rozegrano także w ramach Rundy Młodzieżowej. W konkursie 115 cm najlepsza okazała się Anna Pandel startująca na klaczy rasy SP CHANEL-N. Drugie miejsce wywalczyła Weronika Ziółkowska na wałachu rasy SP BALOU BALOU, a trzecia była Jagoda Data i holsztyński CHENET.

Wyniki TUTAJ

ZO-B1* Leśna Wola

Konkurs Grand Prix w Leśnej Woli rozegrano na poziomie 140 cm. W rozgrywce oglądaliśmy 4 pary. Trzy zachowały czyste konto, a najszybsza z nich była Anastasia Yershova. Reprezentantka gospodarzy triumfowała w starcie na koniu MERLON. Na miejscu drugim uplasował się Michał Ziębicki startujący na oldenburskim wałachu BALOU’S BATMAN, a trzeci bezbłędny przejazd w rozgrywce należał do Krzysztofa Mazura, który dosiadał wałacha rasy SP CICERO.

Finał Średniej Rundy 130 cm wygrała również Anastasia Yershova. W tym konkursie zawodniczka zwyciężyła na koniu DARIOS DE VESQUERIE. Także na drugim miejscu uplasował się ten sam zawodnik co w GP. Tu Michał Ziębicki startował na wałachu rasy KWPN O’LORD DB. Trzecia w tym konkursie była Aleksandra Onyshchuk. Juniorka reprezentująca KJ Leśna Wola dosiadała belgijskiego ogiera INFERNAPE VD CAATSHOEVE.

Konkurs finałowy Małej Rundy 120 cm zakończył się zwycięstwem Grzegorza Nowaka. Był najlepszy w starcie na klaczy rasy KWPN KASKADA. W tym samym konkursie zawodnik zajął też miejsce trzecie razem z holsztyńskim wałachem CARAT. Drugi w tym konkursie był Sławomir Uchwat dosiadający wałacha rasy KWPN LIBONACCI.

XIV SCPMK Olsza, Memoriał J.K. Dąbrowskiego

Od czwartku na hipodromie w Olszy rywalizowały najlepsze młode konie skokowe z całej Polski. Pierwszy finał, bo już w sobotę, miały konie 4-letnie. Te jako jedyne oceniane były przez komisję sędziowską. Najwyżej ocenionym koniem po dwóch konkursach okazał się wałach rasy SP LANCELOT, którego dosiadał Mateusz Tyszko. Łączny wynik pary to 18,14 pkt. Na miejscu drugim uplasował się ogier rasy Zangersheide  BLITZ AL Z. Na koniu startował Michał Jóskowiak, a po dwóch konkursach mieli na swoim koncie 17,90 pkt. Miejsce trzecie, z wynikiem 17,50 pkt, zajął wałach rasy Zangersheide ARMANI GPH Z pod Dajaną Pawlicką.

W grupie koni 5-letnich do rozgrywki finału zakwalifikowało się 10 z 62 startujących w konkursie par. Najlepszy okazał się ogier rasy KWPN MAITIID, na którym startował Dawid Skiba. Na miejscu drugim uplasował się wałach rasy Zangersheide ARTHUR C Z pod Szymonem Stasiakiem. Trzeci czas spośród bezbłędnych przejazdów uzyskał ogier rasy Zangersheide DOM PRINZIGNON MELLONI Z w siodle z Izabelą Vinckier.

Najlepszym koniem 6-letnim okazał się holsztyński ogier CAPSIZE. Konia dosiadał Wojciech Dahlke i była to jedyna para, która w rozgrywce nie popełniła błędu. Na drugim miejscu uplasował się hanowerski wałach CANTURO GRANDE na którym startował ten sam zawodnik, Wojciech Dahlke. Na trzecim stopniu podium stanął oldenburski wałach CROSLOVE, którego dosiadał Krzysztof Ludwiczak.

Wśród najstarszych koni, 7-letnich, nie było wątpliwości co do zwycięzcy. Został nim wałach rasy SP LARVIK na którym startował Jarosław Poręba. O kolejnych miejscach zadecydowała rozgrywka pomiędzy końmi z 4 pkt karnymi na koncie. W tej grupie najlepsza była klacz rasy Zangersheide LOULOU MPS Z, która pod Jarosławem Skrzyczyńskim zajęła miejsce drugie. Trzecie miejsce w tej grupie wywalczył wałach rasy KWPN KASPER na którym startował Dawid Skiba.

Na zakończenie zawodów rozegrano konkurs Grand Prix, XXVIII Memoriał J.K.Dąbrowskiego. W dwunawrotowym konkursie o wysokości 140 cm triumfował Jakub Krzyżosiak. Zawodnik dosiadał westfalskiego wałacha CHAMPION 127. Na miejscu drugim uplasował się Jarosław Skrzyczyński startujący na klaczy rasy KWPN KARANZA VAN DE BOOMGAARDSCHUUR. Miejsce trzecie wywalczył Vitali Charadnik razem z wałachem szwedzkiej hodowli SWEET HARRY POTTER.