Informacja ta szczególnie adresowana jest do wszelkiej maści malkontentów i ludzi walczących z otaczającą ich rzeczywistością: w 2020 roku Polska dołączy do grupy czołowych pod względem hodowli koni krajów, w których odbywa się Z-Festival.

 

Duża litera „Z” ma w jeździectwie swoje znaczenie. A nawet swoje wielkie znaczenie. Dopisana na końcu nazwy konia oznacza, że koń ten został uznany w niezwykle prestiżowej księdze stadnej Stadniny Koni Zangersheide.
Księga ta została założona w 1992 roku a inicjatorem tego był wielki pasjonat jeździectwa i wizjonerski hodowca, Leon Melchior. Jego działania uczyniły Zangersheide miejscem dla jeździectwa kultowym. Miejscem, w którym hoduje się doskonałe konie sportowe cieszące się doskonała opinią na całym świecie.

Księga Stadna Zangersheide oferuje hodowcom koni wpisanych do niej szerokie wsparcie i profesjonalne doradztwo oraz całą gamę imprez hodowlano-sportowych.

Najważniejszą z nich są Mistrzostwa Świata Młodych Koni FEI, które rozgrywane są corocznie w Lanaken w Belgii.

 

 

Drugą co do ważności imprezą jest Z-Festiwal, który przez 3 dni od piątku do niedzieli odbywa się na terenie stadniny Zangersheide.
Odbywa się ona w formie czempionatu przychówka urodzonego w danym roku z podziałem na klaczki i ogierki. Dobre zaprezentowanie się źrebaka daje mu przepustkę do organizowanej w Lanaken we wrześniu aukcji źrebaków.

W przypadku Z-Festival jaki odbywa się w Belgii przez trzy dni, konie 3-letnie sprawdzane są w skokach luzem a konie starsze prezentują się na parkurze. Najlepsze z nich uzyskają kwalifikacje do występu podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni.

 

 

O popularności Z-Festival niech świadczy fakt, że od kilku lat są organizowane również w: Holandii, Francji i Niemczech.

Ich organizator, czyli SK Zangersheide w uznaniu ogromnego rozwoju hodowli koni sportowych w Polsce oraz dużym zainteresowaniem klientów końmi wpisanymi do Księgo Stadnej Zangersheide organizuje po raz pierwszy Z-Festival w Polsce.

Impreza Z-Festival Poland odbędzie się w terminie 1 sierpnia 2020 roku w KJ Salio,w Biesiekierzu Rudnym k. Łodzi.

Adresowana jest ona tylko dla źrebiąt wpisanych do księgi Zangersheide

Z-Festval Poland będzie dawał okazję do zaprezentowania swojego źrebaka, poddania go ocenie niezależnych, uznanych na całym świecie fachowców z Zangersheide.

Najlepsze źrebaki będą miały możliwość zakwalifikowania się do prestiżowej aukcji Zangersheide Quality Auction, która jest organizowana przy Mistrzostwach Świata Młodych Koni rozgrywanych w Lanaken. Ponadto ich właściciele zyskają możliwość wystawienia źrebaka na portal sprzedażowy Zangersheide - Zangersheide Breeders Auction.

Na nagrodzone podczas Z-Festival Polska źrebaki czekają wysokie nagrody pieniężne.

 

Impreza w KJ Salio kończyć będzie cykl Z-Festvali, które w 2020 roku obędą się:

  • Z-Festval Niemcy - 28 czerwca 2020 roku
  • Z-Festval Holandia - 05 lipca 2020 roku
  • Z-Festival Francja - 12 lipca 2020 roku
  • Z-Festival Belgia - 23-26 lipca 2020 roku

 

Według szacunku pani Joanny Banas, przedstawiciela Księgi Zangersheide w Polsce, możemy oczekiwać na Z-Festival Polska frekwencji na poziomie 40-50 źrebiąt.

W 2019 roku rejestrowano w Polsce 120 źrebiąt urodzonych w 2019 roku i zapisanych do Księgi Zangersheide. Biorąc pod uwagę fakt, że ilość ta co roku się zwiększa, to przedstawiony szacunek wydaje się być bardzo realny.