Co już nam weszło w nawyk – czwartkowy wieczór to spotkanie z folblutami. Tym razem w rozmowie z cyklu „Wyścig o folbluty” wezmą udział specjaliści w dziedzinie hodowli. Rozpoczynając nasz cykl w kwietniu, poruszaliśmy temat dolewu krwi XX do hodowli koni sportowych w którym gośćmi byli: Magdalena Donimirska-Wodzicka, Henryk Święcicki Senior, Mateusz Tyszko oraz Artur Społowicz. Temat jest bardzo obszerny i wiemy, że nie został wyczerpany. Dlatego w kolejnym odcinku chcemy z kolejnymi gośćmi go rozwinąć.

 

Tym razem skupimy się na odpowiedzi na pytania:

  • co wnoszą konie xx do hodowli koni półkrwi przeznaczonych do sportu?
  • czym się kierować przy doborze ogierów xx do hodowli półkrwi?
  • przykłady używanych przez gości ogierów xx, które dały dobre konie sportowe.

 


Widzimy się w najbliższy czwartek o 20.00! Produkcję Toru Służewiec będzie można zobaczyć na profilu Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz na stronie internetowej www.torsluzewiec.pl

 

W dyskusji weźmie udział trójka uznanych w dziedzinie hodowli specjalistów:

Katarzyna Wiszowaty – praktyki zawodowe odbyła w Landwades Stud w Newmarket wł. Kirsten Rausing. Pracowała w Stadninie Koni Golejewko, a w latach od 1997 do 2019 Główny Specjalista d/s Hodowli Koni w SK Prudnik. Obecnie doradca hodowlany w firmie MM Brothers - Cichoń Stallions. Autorka ponad 100 publikacji prasowych z dziedziny hodowli i użytkowania koni na łamach magazynów – „Koń Polski”, „Hodowca i Jeździec” i „ Świat Koni” (m.in. cykl artykułów o wykorzystaniu folblutów w hodowli koni sportowych w Polsce i na świecie). Współautorka książki „Ogiery pełnej krwi angielskiej w polskiej hodowli w 1982-2002”. W 2017 uzyskała uprawnienia trenera koni wyścigowych. Spod jej ręki jako hodowcy w SK Prudnik wyszły m.i.n takie konie skokowe jak Imequyl sp , El Camp sp, Winchester, Walkover xo, Lili Marlene, Ensilla sp, a w WKKW - Mistrz Polski Seniorów - Jak Chef xo (AA), złoty, srebrny i brązowy medalista MP Seniorów – wał. Senior, Mistrz Polski Młodych Koni - Dolce Bie AA (by Biegacz AA).


Hubert Szaszkiewicz – związany z końmi przez cale życie. Swoją zawodową działalność w branży hippicznej rozpoczął od pracy w PTWK Warszawa, później kilka lat spędził w PSO Książ jako Specjalista ds. sportu i eksportu. Największe jego sukcesy hodowlane wiążą się z pracą jako kierownik w Stadninie Koni Moszna. W późniejszych latach założył także Stadninę Koni Okoły, gdzie pełnił rolę hodowcy, a następnie zarządzał Stadniną Koni nad Wigrami. Wśród największych sukcesów wyścigowych odnoszonych przez konie, wychodowane przez Huberta Szaszkiewicza należy wymienić 4-krotne zwycięstwo w Derby w Warszawie, 2-krotne w Derby w Wiedniu i Pradze oraz 4-krotne zdobycie Nagrodę Oaks. Wśród jego podopiecznych był także zwycięzca gonitwy Wielką Warszawska. Zawodnik konkurencji skoki przez przeszkody, członek Kadry Narodowej, Uczestnik Mistrzostw Europy w Monachium (1981r.), wicemistrz Polski (1979 r.), trener Kadry Narodowej Juniorów, Młodych Jeźdźców i Seniorów, Kadry Olimpijskiej Ateny 2004 r. Aktywny członek społeczności jeździeckiej, były członek Zarządów PZHK i PZJ, Przewodniczący Zespołu Szkoleniowego przy PZJ w latach 2013-2016. Współtwórca obecnego Systemu Szkolenia Kadr Instruktorskich.


Bogdan Kuchejda - członek zarządu Polskiego Związku Hodowców Koni i Polskiego Związku Jeździeckiego. Przez pięć kadencji pełnił funkcje w śląsko-opolskim związku hodowców koni. Jako zawodnik konkurencji skoków przez przeszkody doszedł do poziomu Mistrzostw Polski, w których startował na koniu Dynamit.  Wieloletni Prezes stadniny koni Ochaby.

 

Rozmowę poprowadzi już znany duet ze spotkań „Wyścig o folbluty” Annamaria Sobierajska oraz Marek Szewczyk.

 


CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Wykorzystanie ogierów pełnej krwi w hodowli koni sportowych szlachetnej półkrwi w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”

GDZIE? Profil Tor Wyścigów Konnych Służewiec na Facebooku oraz strona internetowa www.torsluzewiec.pl

KIEDY? 30 kwietnia 2020 r. godz. 20.00