Mistrzostwa Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego dobiegły dzisiaj końca.

Przed dzisiejszą próbą skoków większość z nas z pewnością obstawiałaby, że złoty medal w klasyfikacji indywidualnej zdobędzie Michael Jung z Niemiec. Gdyby przejechał bezbłędnie i utrzymał swój wynik 18,8 pkt. to ustanowił by najlepszy wynik w historii Mistrzostw Świata. Jedna zrzutka w dzisiejszym konkursie w dalszym ciągu zapewniła by mu złoty medal indywidualny. Ale niestety pod koniec przejazdu wałach fischerChipmunk zrobił dwa błędy i Michael Jung spadł na 5 miejsce w klasyfikacji MŚ (26,8 pkt).

Tym samym nową Mistrzynią Świata została 25-letnia Yasmin Ingham/GBR startująca na wałachu Banzai du Loir. Ta para była trzecia po ujeżdżeniu (22,0 pkt.), kros pokonała z niewielkim spóźnieniem (+1,2 pkt.) i przejechała dzisiejszy parkur bezbłędnie kończąc swój pierwszy start z MŚ z wynikiem 23,2 pkt. Ta młoda amazonka startowała jako zawodniczka indywidualna i jej wynik nie liczył się dla zespołu Wielkiej Brytanii. Gdyby się liczył to Brytyjczycy zdobyliby złoto. Sukces Yasmin Ingham z pewnością jest dużą sensacją, ale patrząc na wyniki jakie uzyskała w tym sezonie można było ją zaliczać grona zawodników mających szanse na medale. W tym roku zajęła m.in. 2 miejsce podczas zawodów 5* w Lexington/USA i dwukrotnie była 4-ta w zawodach rangi 4*.

Srebrny medal zdobyła Julia Krajewski/GER na klaczy Amanda de B’Neville. Ta para utrzymała swój wynik z ujeżdżenia do końca rywalizacji i ukończyła Mistrzostwa Świata mając na koncie 26,0 pkt. Przypomnijmy, że ta para rok temu zdobyła złoty medal indywidualnie podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie ukończyła zmagania również z wynikiem 26,0 pkt.

Medal brązowy trafił do doświadczonego reprezentanta Nowej Zelandii Tima Price’a. Na wałachu Falco ukończył ujeżdżenie z wynikiem 26,2 pkt. i pokonał zarówno próbę terenową jak i dzisiejsze skoki bezbłędnie. Miejsce czwarte w MŚ zajęła Rosalind Canter/GBR na wałachu Lordship Grafallo, która ukończyła MŚ z takim samym wynikiem jak Tim Price. W takiej sytuacji o klasyfikacji decyduje czas uzyskany podczas próby terenowej – wyżej sklasyfikowany jest ten zawodnik, który był bliżej normy czasu. Tim Price był na mecie 1 sekundę przed normą, a Rosalind Canter 7 sekund przed normą.

W klasyfikacji drużynowej złoty medal zdobyli Niemcy, którzy ukończyli Mistrzostwa Świata z wynikiem 95,2 pkt. Kolejne 3 ekipy dzieliło zaledwie 0,6 pkt. Medal srebrny zdobył zespół USA (100,3 pkt), a brąz trafił do reprezentantów Nowej Zelandii (100,7 pkt). Brytyjczycy, którzy prowadzili po ujeżdżeniu i po krosie zajmowali miejsce 3 ostatecznie uplasowali się tuż za podium uzyskując wynik 100,9 pkt. Te cztery zespoły oraz drużyny znajdujące się na kolejnych 3 miejscach – Irlandia, Szwecja i Szwajcaria – zdobyły kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Debiutująca w Mistrzostwach Świata Małgorzata Korycka na klaczy Canvalencia miała w dzisiejszej próbie skoków dwa błędy oraz przekroczenie normy czasu co oznaczało 10 pkt. Tym samym ukończyła zmagania z łącznym wynikiem 78,1 pkt co dało jej 48 miejsce w klasyfikacji.