Od września 2023 r. konie sportowe są zgodnie z włoskim prawem uważane za sportowców, dokładnie tak samo jak dosiadający ich ludzie. Konie są obecnie klasyfikowane w prawodawstwie jako podmioty, a nie przedmioty.

 


„Koń jako sportowiec: ochrona i perspektywy” – pod takim hasłem odbyła się konferencja pod patronatem FEI. Organizatorami spotkania był Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skokowych (IJRC), Włoska Federacja Jeździecka (FISE) i Wydział Prawa Uniwersytetu Bolońskiego. W centrum debaty znalazło się uznanie konia za sportowca równego ludziom. W prawodawstwie włoskim uregulowano ponadto definicję konia sportowego, który odtąd musi spełniać określone kryteria. Jest to oficjalna rejestracja, nieprzeznaczenie do produkcji żywności i wpisanie do bazy FISE.

Koń- powiedział Marco Di Paola, prezes Włoskiej Federacji Jeździeckiej- to towarzysz życia i rywalizacji, którego zawsze uważaliśmy za sportowca. Dziś prawo również go za takiego uznaje. Jest to fundamentalna innowacja, uznająca, że koń to wartość dodatkowa, wartość moralna wykraczająca poza sport. Jesteśmy pierwszym narodem, który o tym zdecydował, ale to dopiero początek pracy. Z pewnością potwierdziliśmy wrażliwość, która pozwoli nam otworzyć się na inne regulacje w tym temacie- podsumował prezes FISE. 


Podczas konferencji zaprezentowano między innymi materiały wideo na temat roli konia jako sportowca od olimpijczyków Ludgera Beerbauma i Josa Lansinka. 


Słowa uznania skierował do FISE Simone Perillo z Europejskiej Federacji Jeździeckiej. „Na poziomie krajowym- oświadczył Perillo- to niezwykłe osiągnięcie, ale naszym celem jest teraz, aby nasze prawo stało się wzorem dla prawodawstwa na poziomie międzynarodowym. Będzie to miało fundamentalne znaczenie dla sportów jeździeckich”.


Fot. FISE/Sergio Isler