Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie rozpoczął budowę największej w regionie inwestycji jeździeckiej. W uczelnianym ośrodku jeździeckim na ulicy Doświadczalnej 50 na Felinie powstanie kryta ujeżdżalnia o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych oraz otwarty hipodrom z placem konkursowym o powierzchni 4 tysiące metrów kwadratowych. Cały ośrodek będzie miał powierzchnię 5 hektarów.

 

W jednokondygnacyjnym budynku krytej ujeżdżalni oprócz trybun dla widzów nawet międzynarodowych zawodów jeździeckich znajdzie się też stajnia na 20 boksów. Ale to nie wszystko. W części „hotelowej” zamieszka ogółem 40 zwierząt, bo oprócz koni w budynku znajdą dla siebie lokum jeszcze krowy, kozy, alpaki oraz osły. Jak przystało na ośrodek akademicki, w budynku tym znajdzie również stacja badawcza oraz część dydaktyczno-socjalna z przeszklonymi ścianami z widokiem na ujeżdżalnię oraz sala wykładowa z 64 miejscami siedzącymi.

 

W zajęciach brać udział będą studenci weterynarii, zootechniki, hipologii, behawiorystyki, pielęgnacji zwierząt oraz animaloterapii. Relaks po zajęciach lub w przerwach między nimi zapewni ich uczestnikom i wykładowcom mająca znaleźć się w obiekcie kawiarnia.

 

Planowane jest również nowoczesne centrum fizjoterapii dla koni, w którym do pełni formy dochodzić będą konie po kontuzjach.

 

 

W części zewnętrznej obok placu konkursowego o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych oraz placem treningowym znajdzie się również owalny tor do galopów oraz padoki dla koni. Po zakończeniu inwestycji w ośrodku jeździeckim będzie mogło przebywać w pięknych boksach 70 koni.

Dla najmłodszych planowane jest urządzenie ścieżek edukacyjnych, gdzie dzieci będą mogły bliżej poznać świat zwierząt.

 

Budowie najnowocześniejszego w tej chwili w Polsce akademickiego ośrodka jeździeckiego towarzyszyły w ubiegłym roku małe perturbacje.

Na ogłoszony przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 18 października ubiegłego roku przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej oraz sporządzenie niezbędnej dokumentacji dla Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii zgłosiło się 9 firm z całej Polski, ale nie z Lublina i okolic.

 

Lubelska Okręgowa Izba Architektów RP oraz lubelski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich wystosowały pisma krytykujące warunki ogłoszonego przetargu. W lokalnym dodatku do lubelskiego wydania Gazety Wyborczej ukazała się duży artykuł na ten temat.

W efekcie tych wydarzeń Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odwołał pierwszy przetarg. Ogłoszono nowy przetarg podając nowe warunki. Zwycięską okazała się oferta krakowskiej firmy Kontrapunkt.

 

W ubiegłym roku na budowę ośrodka jeździeckiego przeznaczono 17 milionów złotych pochodzących z puli 29 milionów 825 tysięcy, jakie uczelnia przeznaczyła na inwestycje. Pieniądze pochodziły z obligacji skarbu państwa. Czas budowy wyznaczono na 20 miesięcy.

Po zmianie warunków konkursu na inwestycję przeznaczono 20 milionów, a budowa powinna zostać zakończono po 24 miesiącach od rozpoczęcia, czyli w czerwcu 2022 roku.