Przymusowy okres „lenistwa”, brak możliwości podróżowania i rozgrywania zawodów to doskonały czas na wspomnienia. Czas na ponowne przeżywanie tego co było. No to uruchommy nasz „wehikuł czasu” i cofnijmy się do lipca 2008 roku.

 

Historia rozgrywania Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody zaczęła się w roku 1931. Byliśmy wtedy pierwszym na świecie krajem, który zorganizował i przeprowadził zawody tego typu. W długiej historii rozgrywania tych Mistrzostw bywały takie turnieje, które w sposób szczególny zapadały w pamięć.

 

Nad Mistrzostwami Polski w Skokach przez Przeszkody, jakie miały rozegrać się w początkach lipca 2008 roku, chmury zbierały się na długo przed pierwszym sygnałem do startu.

Deszczowe lato nie wróżyło dobrze imprezie na trawiastym podłożu pozbawionym jakiegokolwiek systemu odprowadzania wody.

Nawet brak opadów budził obawy, czy gospodarze dadzą sobie radę z wystarczającym zmiękczeniem trawiastego podłoża. Lekki deszczyk towarzyszący pierwszym konkursom półfinałowym w kategoriach juniorów, młodych jeźdźców i seniorów przywitany więc został z ulgą.

Na czela tabeli po pierwszym półfinale znajdowali się: w juniorach Joanna Rosicka z zerowym kontem, startująca na niedużym, ale bardzo dzielnym Ilianie. W kategorii młodych jeźdźców po konkursie szybkości prowadził startujący na Mozarcie zawodnik ŁKJ – Piotr Sikorski.

W seniorach było już nieco trudniej, bo natura nieco przesadziła z rozmiękczaniem trawiastego podłoża. Konkurs szybkości po obfitym deszczu na trawiastym podłożu z przeszkodami o wysokości 140 cm był trudnym zadaniem. Najlepiej wywiązał się z niego bardzo doświadczony, multimedalista Mistrzostw Polski, Grzegorz Kubiak, który startując na Omenie Z mimo jednej zrzutki okazał się najlepszy.

Co ciekawe, w kategorii juniorów tuż za liderką uplasował się dzisiejszy mąż Joanny Rosickiej, startujący na siwym Azubi S Michał Tyszko.

Ostatecznie Michał sięgnął w 2008 roku po złoto, a teraźniejsza jego żona, Joanna Rosicka stanęła z brązowym medalem na piersi, na najniższym miejscu podium Mistrzostw Polski.

 

W sobotę aura niestety już mocno przesadziła z dostarczaniem wody na trawiaste podłoże obiektu Legii przy ulicy Kozielskiej. Po rozegraniu II półfinału juniorów zawody zostały przerwane. Zawodnicy, głównie seniorzy, zebrali się wokół trybuny sędziowskiej i długo debatowali z osobami oficjalnymi na temat dalszego kontynuowania Mistrzostw.

Ostatecznie Komisja Sędziowska po konsultacji z Delegatem Technicznym i zawodnikami odwołała kolejne, sobotnie konkursy, a decyzje o dokończenie Mistrzostw odłożono do niedzielnego poranka, na godzinę 9:00. 

 

Gospodarze sypiąc piasek na głębokie kałuże wody, na trawiastym placu konkursowym starali się osiągnąć stan zadowalający zawodników i sędziów. Widok placu konkursowego nie napawał jednak optymizmem. Wiele jego obszarów dzięki stojącej wodzie nie nadawało się do postawienia przeszkody. Utrudniło to z pewnością postawienie toru przeszkód Gospodarzowi Toru.  

Jednak prawdziwy dramat dotyczył gliniastego podłoża rozprężalni. Na tym „lodowisku” nie dało się tak naprawdę przygotować konia do tak trudnego startu. 

Decyzją Komisji Sędziowskiej, pierwszy nawrót niedzielnego konkursu seniorów był II półfinałem, a drugi nawrót finałem tej rywalizacji. Grzegorz Kubiak po 2 błędach w pierwszym i 5 błędach w drugim, niedzielnym starcie, zaprzepaścił swoje medalowe szanse. Po pierwszym starcie na czoło stawki wyszedł piąty zawodnik po konkursie szybkości – Łukasz Jończyk, startujący na doświadczonym Ritusie.

 

Nie wiem czemu, ale akurat te Mistrzostwa Polski zacierają mi się w pamięci. Pamiętam, że były to bardzo trudne dla nas zawody. Już pierwszy konkurs szybkości rozgrywany był w kiepskich warunkach na placu. Mocny deszcz, kałuże i mokra trawa nie sprzyjały ofensywnej jeździe w konkursie szybkości. Mimo wszystko postanowiłem nieco zaryzykować i mimo dwóch zrzutek skończyłem na 5. miejscu po tym konkursie. To była dobra pozycja do dalszej walki. W sobotę oberwanie chmury zrobiło z placu konkursowego prawdziwe bajoro. Trwały targi co do dalszych losów Mistrzostw. Stałem nieco z boku tego wszystkiego i zastanawiałem się jak znaleźć granice ryzyka. Ostatecznie sobotnie konkursy odwołano i Mistrzostwa były kontynuowane w niedzielę. Pamiętam, że również w niedzielę plac konkursowy był w fatalnym stanie. Głębokie kałuże wymuszały dziwne ustawienie przeszkód i dziwne najazdy. Byłem bardzo skupiony i udało mi się uniknąć błędów w pierwszym starcie. To pozwoliło, żebym wyszedł na prowadzenie. Za mną był chyba również bezbłędny Leszek Gramza. W drugim nawrocie ja dalej byłem czysty, a Leszek jak pamiętam trochę się spóźnił. Trzeci był Krzysiek Prasek, który chyba w drugim nawrocie zrobił zrzutkę. Mimo, że zdobyłem na tych Mistrzostwach złoto, to w sumie nie chciałbym więcej startować w takich warunkach. To była wielka ruletka, w której akurat mnie dopisało szczęście i wspaniała dyspozycja Ritusa. W trudnych warunkach zrobił on w 3 startach tylko dwie zrzutki, które były bardziej następstwem podjętego przeze mnie ryzyka niż jego błędów - tak wspomina dzisiaj tamte Mistrzostwa Polski zdobywca złotego medalu, Łukasz Jończyk.

 


Finałowy przejazd Łukasza Jończyka i RITUSA oraz "nocny" wywiad ze złotym medalistą MP.

 

Ostatecznie „na pudle” Mistrzostw Polski w skokach w Warszawie, w 2008 roku stanęli:

 

Juniorzy

  1. Michał Tyszko - Azubi S - TKJ Garbówek  - 4 pkt.
  2. Jarosław Koziarowski - Santos - WLKS Krakus Swoszowice - 5 pkt.
  3. Joanna Rosicka - Ilian - JKS Wan-Ros Brzóski - 8 pkt.

 

Młodzi Jeźdźcy

  1. Piotr Sikorski - Mozart / Prezent - ŁKJ Łódź - 4,00 pkt.
  2. Mściwoj Kiecoń - Urbane / Bolero de Ravel - KJ Agro-Handel Śrem - 4,20 pkt.
  3. Łukasz Koza - Fair Play Coudreau - KJK Bolix Żywiec - 4,81 pkt

 

Seniorzy

  1. Łukasz Jończyk - Ritus / Saturday - KS GARO Zaborów - 2,60 pkt.
  2. Leszek Gramza - Gambo / Salvo Golby - OSK Michalscy Trzebnica - 5,47 pkt.
  3. Krzysztof Prasek - Love Soprem - KJ Nad Wigrami Białystok - 9,40 pkt.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poniżej. Jeżeli szukasz więcej zdjęć z tej imprezy wpisz w naszą wyszukiwarkię hasło: Mistrzostwa Polski w skokach 2008

 


Finał MP-B Warszawa 2008 - kategoria seniorów (cały konkurs)