Już w ten weekend w hali JKS Przybyszewo, w Lesznie rozegrany zostanie po raz piąty memoriałowy konkurs poświęcony pamięci generała brygady Michała Gutowskiego. Konkurs ten będzie częścią zawodów HZO-B2*.

 

 

Generał brygady Michał Gutowski to postać niezwykła. Urodził się 13 września 1910 roku w Macieszewicach, zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie.

Ukończył legendarną dzisiaj Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1928 – 1930).

W 1936 roku reprezentował barwy Polski podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich rozegranych w stolicy III Rzeszy, w Berlinie.

W 1930 roku uzyskał przydział do 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, który przeniesiono w 1922 roku z Gniezna do nadgranicznego wtedy Leszna.

W czasie Kampanii wrześniowej 1939 roku walczył jako rotmistrz 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich biorąc udział w odbiciu Niemcom Walewic, gdzie został ranny.

19. października 1939 roku zdjął mundur i powrócił do Wielkopolski by podjąć walkę w podziemnej organizacji gen. Karaszewicza–Tokarzewskiego. Został aresztowany w grudniu 1939 i skazany przez niemieckich okupantów na karę śmierci przez rozstrzelanie. Na szczęście jeden z niemieckich dowódców okazał się także kawalerzystą i zwolnił go z aresztu.

Michał Gutowski będąc kurierem podziemnej organizacji przedostał się w 1940 roku do Francji, by tam w szeregach 10. Pułku Strzelców Konnych konturować walkę z Niemcami.

Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii przeszedł szkolenie w dywizji generała Maczka. Od lądowania w Normandii przeszedł cały szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej, biorąc udział między innymi w bitwie pod Falaise, za co po raz drugi otrzymał Krzyż Walecznych. W 1944 roku awansowany do stopnia majora, a w styczniu 1946 roku na stopień podpułkownika. Powrócił wraz z 2. Pułkiem Pancernym, którego dowódcą został 29 kwietnia 1945 roku do Wielkiej Brytanii 17 kwietnia 1947 roku.

Po przejściu do cywila, po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechał do Kanady. Pracował tam między innymi jako trener jeździecki kanadyjskiej kadry olimpijskiej.

Do Polski powrócił w 1999 roku i otrzymał awans do stopnia generała dywizji. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Jeździeckiego, a także Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.


Pierwszy konkurs memoriałowy poświęcony jego pamięci rozegrano podczas międzynarodowych zawodów CSI2* rozgrywanych w Lesznie, w terminie 24-27 listopada 2016 roku.

W 7-konnej rozgrywce tego konkursu zwyciężył Philipp Schober (GER) startujący na koniu Zandigo T S, miejsce drugie zdobył startujący wówczas w mundurze armii luksemburskiej Marcel Ewen (LUX) dosiadający konia Excenel V, a trzecie miejsce wywalczyła Anna Ebel-Jürgens (GER) dosiadająca konia La Conga.

 

Konkurs drugiej edycji Memoriału Generała Michała Gutowskiego rozegrano w ramach międzynarodowych zawodów CSI3*-W jakie odbyły się w Lesznie, w dniach 3-11 listopada 2017 roku. Był to również konkurs, którego wyniki dawały możliwość zdobycia punktów rankingowych do indywidualnego Pucharu Świata w skokach przez przeszkody. Do rozgrywki konkursu awansowali: Jarosław Skrzyczyński dosiadający konia Silver Shine, Jur Vrieling (NED) startujący na Dallas VDL, Mariann Hugyecz (HUN) i Chacco Boy oraz Michał Kaźmierczak startujący na Stakorado. Memoriał Generała Michała Gutowskiego wygrał Michał Kaźmierczak pokonując Jarosława Skrzyczyńskiego. Na trzecim miejscu uplasowała się Mariann Hyugecz a Jur Vrieling był czwarty.

 

Po raz trzeci w konkursie Memoriału Majora Michała Gutowskiego walczono podczas konkursu Grand Prix międzynarodowych zawodów CSI2*-W jakie rozegrano w Lesznie w terminie 22-25 listopada 2018 roku. Tym razem do rozgrywki zakwalifikowało się 5 par, w tym jedna para reprezentująca barwy Polski. I to właśnie Jarosław Skrzyczyński dosiadający klaczy Chacclana okazał się najlepszy. Na miejscu drugim uplasował się Shane Carey (IRL) startujący na klaczy Fecybelle. Miejsce trzecie zdobył Rein Pill (EST) dosiadający wałacha Alfons RA.

 

 

W ubiegłym roku Memoriał Majora Michała Gutowskiego rozegrano po raz 4 jako konkurs Grand Prix Halowych Zawodów Ogólnopolskich w randze 2* odbywających się w hali JKS Przybyszewo, w Lesznie, w terminie 22-24 listopada 2019 roku.

Do rozgrywki tego konkursu zakwalifikowało się 5 par. Zwyciężył zajmując dwa pierwsze miejsca Paul-Richard Argus (EST) dosiadając klaczy Jay-Z-Bee oraz wałacha Renessin. Na miejscu trzecim uplasował się Hubert Polowczyk startujący na klaczy Courtney 11.

 

Kto zwycięży w 5. już edycji Memoriału Majora Michała Gutowskiego?

Możecie się przekonać oglądając relację „on-line” jaką przeprowadzi z tych zawodów w sobotę i niedzielę redakcja „Świata Koni”.

Relacja będzie dostępna również na stronie ClipMyHorse.Tv.