W kategorii kuców prowadzenie w rankingu utrzymała Zuzanna Januszewska, która na koniu Wróżbita II zajęła 5 miejsce w konkursie klasy L. W grupie Juniorów Młodszych (do 15 lat) liderem pozostała Wiktoria Knap, która zdobyła 20 punktów w konkursie CIC*. Dla zawodników z grupy Juniorów start w Sopocie był końcowym etapem przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Europy. Dobrą formę potwierdzili tegoroczni medaliści Mistrzostw Polski Aleksander Kadłubowski (m-ce 8) i Zuzanna Burkert (m-ce 9), którzy po Eliminacji w Sopocie zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w rankingu Pucharu Polski, natomiast na miejscu trzecim znajduje się nieobecna w Sopocie Aleksandra Grzybkowska.

Najbardziej zacięta rywalizacja o punkty rankingu Pucharu Polski odbyła się w grupie seniorów, którzy w konkursie CIC*** walczyli o tytuł Mistrza Polski WKKW 2013. Po piątkowej próbie ujeżdżenia prowadził Kamil Rajnert na koniu Lassban Radovix, przed Pawłem Warszawskim (Hatteria i Gondolier) oraz Łukaszem Kaźmierczakiem (Ostler i Bora). Norma czasu (6,07) podczas sobotniej próby terenowej była bardzo wymagająca – żaden zawodników nie zdołał pokonać trasy bez spóźnienia, a najbliżej z Polaków był Jerzy Krukowski na koniu Apokalipsa M (6,17), który awansował na trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski. Na prowadzeniu, z dużą przewagą przed próbą skoków pozostał Kamil Rajnert, na miejscu drugim znajdował się Łukasz Kaźmierczak, a na miejsce czwarte spadł Paweł Warszawski. Szanse na medal w Mistrzostwach zachowało co najmniej 4 zawodników, a wszystko rozstrzygnęło się podczas niedzielnej próby skoków. Jako pierwszy do walki o podium stanął Paweł Warszawski, który na Hatterii pokonał parkur z jednym błędem (4 pkt. karne) i zakończył Mistrzostwa z wynikiem 66,0 pkt., następnie na parkur wjechał Jerzy Krukowski, który również pokonał próbę skoków z jedną zrzutką i zapewnił sobie co najmniej brązowy medal. Łukasz Kaźmierczak zaliczył 2 zrzutki i spadł w końcowej klasyfikacji za Jerzego Krukowskiego. Jako ostatni próbę skoków pokonywał Kamil Rajnert, niestety 4 błędy i 16 pkt. karnych zepchnęły faworyzowanego zawodnika na miejsce trzecie. Ostatecznie złoty medal i tytuł Mistrza Polski Seniorów WKKW zdobył Jerzy Krukowski na koniu Apokalipsa M, srebrny medal zdobył Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze, a brązowy Kamil Rajnert na koniu Lassban Radovix.

Liderem Pucharu Polski w kategorii seniorów pozostał Kamil Rajnert, który wyprzedza Pawła Warszawskiego o 9 pkt., na miejscu trzecie awansował Łukasz Kaźmierczak. Przed nami ostatnia Eliminacja Pucharu, która odbędzie się w Racocie w dniach 24-24 sierpnia, ale ostateczna rywalizacja w ramach tego prestiżowego cyklu odbędzie się podczas Finału Pucharu Polski WKKW, który odbędzie się w pierwszy weekend października (4-6.10) w Białym Borze.