W dniach 9-11 sierpnia rozegrano – ponownie w Janowie – 41 czempionat koni arabskich. Nowością tegorocznego pokazu był czempionat koni rocznych (do tej pory roczniaki rywalizowały w czempionacie młodzieżowym z końmi 2 i 3-letnimi) i nagrody pieniężne przyznane przez ECAHO dla 3 pierwszych koni w każdej klasie (po 200 euro) i ministerstwo rolnictwa dla najwyżej w każdej klasie ocenionego konia własności prywatnej (2000 zł).

 

Po dwóch dniach zmagań w klasach w niedzielne przedpołudnie skład sędziowski Eiad Safady (Holandia), Deirdre Hyde (ZEA), Francesco Santoro (Włochy), Koenraad Detailleur (Belgia) dokonał wyboru Narodowych Czempionów i Wiceczempionów.

W czempionacie klacze rocznych na ringu pojawiło się 6 klaczek (4 z SK Janów i 2 z SK Michałów); złoty medal zdobyła michałowska FLORISSIMA, srebro i brąz klaczki janowskie BASILIA i AMIRATA. Czempionka z Białki Aplia na 4 miejscu.

W czempionacie ogierków rocznych swój sukces z Białki powtórzył i zdobył złoto  STAR FARID w. Parczewskiego; tytuł I wiceczempiona i srebro  dla michałowskiego og. POINTER, brąz ponownie dla wyhowanka W. Parczewskiego ogierka WOLARE.

W czempionacie klaczy młodszych pasjonującą walkę stoczyło 6 klaczek, w tym faworytka - janowska Encarina ze zdobywczyniami najwyższej punktacji (93,33, pkt) michałowskimi El Bellissimą i Protekcją. Czempionką została ENCARINA, przed EL BELLISSIMĄ i PAPROTNIĄ L. Błaszczyka.

Niespodzianką zakończył się czempionat ogierów młodszych; czempionem został 3-letni AMES JR J.Ryżkowskiego; I wiceczempionem białecki BELMARI, a niekwestionowany zwycięzca z Białki, janowski ERANTIS musiał zadowolić się tytułem II wiceczempiona.

Czempionat klaczy starszych zgromadził na placu aż 10 reprezentantek w wieku od 4 do ponad 11 lat. Cóż to był za widok i jak ciężka praca dla sędziów, którzy ostatecznie ogłosili wynik: Czempionka Polski Klaczy Starszych – WIEŻ MOCY – SK Michałów, I Wiceczempionka EKSTERNA – Falborek Arabians, II Wiceczempionka – ZIGI ZARA – SK Michałów.

W czempionacie ogierów starszych wybór był łatwiejszy; uczestników było tylko czterech – złoto i srebro zdobyli reprezentanci SK Janów – POMIAN i PITAWAL, brąz EMPOWER z Falborek Arabians.

Z niecierpliwością wszyscy czekali na wybór tego jednego – jedynego Najlepszego Konia Pokazu. Spośród 6 złotych medalistów tytuł BEST IN SHOW zdobyła… ENCARINA !

 

Później przyszedł czas na nagrody specjalne:

  • WAHO - PĘTLA - SK Janów
  • Nagroda im. Izabelli Pawelec-Zawadzkiej dla młodego ogierka - Ames JR
  • Najlepszy koń wyścigowy - Bigamia - SK Janów
  • Najwyższa ocena - El Bellissima 
  • Najlepsza głowa - Protekcja
  • Najlepszy ruch El Bellisima, taką samą punktację za ruch 3 x 20 miał Pomian, ale niższą notę za typ
  • Najlepszy trener - Kamil Biernat - SK Janów
  • Najlepszy prezenter Gerard Kurtz
  • Najlepszy hodowca SK Michałów
  • Najlepszy koń pokazu hodowli prywatnej Eksterna - Falborek Arabians

 

Pelne wynik klas, czempionatów i zapis video na str: TUTAJ

 

 Na zdjęciu ENCARINA - Fot. Karolina Misztal