Podczas zakończonych w niedzielę zawodów w ośrodku KJ Facimiech rozegrano Mistrzostwa Polski Młodych Koni WKKW, a także Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w tej samej konkurencji. Nowe tytuły wywalczyły konie w wieku od 4 do 6 lat, a medale odebrali zawodnicy dwóch kategorii - kuców i dużych koni.

Grupa koni 6-letnich MPMK to jedyna, w której punkty przyznawane były jak w klasycznym konkursie WKKW. Ostatecznie tylko dwa konie ukończyły wszystkie próby, a lepszy okazał się wałach rasy SP FIRST KISS (Magnum VD Bisschop  x Fast Eddy). Konia dosiadała Weronika Krzecka, a ich wynik końcowy to 51,2 pkt. Właścicielką wałacha jest Anna Krzecka, a wyhodowany został przez Aleksandrę Malicką-Nowacką. Drugie miejsce zajęła małopolska klacz KORTINA AA (Bon x Huf), której dosiadała Klaudia Jasnos. Zawodniczka jest jednocześnie właścicielką klaczy, a hodowcą jest Grzegorz Jasik. Wynik z jakim para ukończyła mistrzostwa to 60,9 pkt.

W młodszych grupach konie oceniane są przez komisję sędziowską w każdej z prób, a wygrywa ten, który po trzech zgromadzi najwięcej punktów. W grupie koni 5-letnich był to małopolski ogier BOTOX-S AA (Hebron x Efekt), na którym startował Stanislau Yavenka. Końcowy wynik jaki dał parze zwycięstwo to 30,4 pkt. Konia wyhodował Aleksander Sokołowski, a jest własnością firmy Rafał Stachura Agriconsul. Miejsce drugie wywalczył wałach rasy SP DIAMOND (Kaiser Karl x Profesjonal) dosiadany przez Katarzynę Stefankiewicz. Wynik jaki zapewnił mu tytuł I wicemistrza to 25,9 pkt. Zarówno hodowcą jak i właścicielką konia jest Katarzyna Krynicka. Podium w tej kategorii zamknął trakeński ogier KARMEL TM (Hipoidas x Darwin), na którym startowała Katarzyna Goryszewska. Wynik końcowy pary to 25,7 pkt. Konia wyhodował Tomasz Kardacz i jest też jego właścicielem.

Tytuł najlepszego 4-latka odebrał wałach rasy SP KIMBER BOY (Bingo Boy x Ajbek), na którym startowała Aurelia Drywa. Wynik jaki dał im zwycięstwo to 28,2 pkt. Zawodniczka jest też właścicielką konia, a hodowcą wałacha jest Wojciech Suś. Drugie miejsce wywalczyła wyhodowana w SK Nowielice klacz CALMENIA (Magnum VD Bisschop x Chacco-Fly). Konia dosiadał Tadeusz Kozakiewicz, a zmagania ukończyli z wynikiem 26,4 pkt. Właścicielką klaczy jest Sylwia Kozakiewicz. Trzecie miejsce w tej grupie zajął wielkopolski wałach DANCING WITH WOLVES (Lacoste de la Cour x Ramet). Konia wyhodował Marcin Konarski, a jego właścicielką, jak i zawodniczką która go dosiadała, jest Julia Sobiepańska. Wynik z jakim ukończyli mistrzostwa to 24,6 pkt.

W trakcie zawodów WKKW w Facimiechu zostały rozegrane też konkursy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tej właśnie konkurencji. Jak zwykle, zawodnicy podzieleni byli na dwie kategorie - tych, którzy startowali na kucach i tych, którzy dosiadali dużych koni. Wśród zawodników na dużych koniach nie było wątpliwości co do zwycięzcy. Próbę ujeżdżenia wygrała Aleksandra Połetek startująca na wałachu pełnej krwi angielskiej TREB. Wynik 36,4 pkt  zawodniczka “dowiozła” do ostatniej próby, co dało oczywiście zwycięstwo w całej klasyfikacji. Na drugim stopniu podium stanęła Anna Gonczowska dosiadająca wałacha rasy SP CORAL. Parze przydarzył się jeden błąd na parkurze, co dało końcowy wynik 43,9 pkt. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Mila Gomulec razem z wałachem rasy SP CHAN (56,6 pkt).

W kategorii kuców również nie było wątpliwości co do zwycięzcy. Jako jedyna wynik z ujeżdżenia zachowała Wiktoria Chochół startująca na kucu CZECZOT. Bezbłędnie jeździli zarówno na crossie jak i na parkurze, a ich wynik końcowy, który zagwarantował złoty medal to 32,3 pkt. Na miejscu drugim, ze srebrnym medalem, uplasowała się Weronika Buczek dosiadająca kuca BALLINACLOUGH WHITE ROSA. Tej parze przydarzył się tylko jeden błąd na parkurze, co dało łącznie 48,5 pkt karnego w zawodach. Podium zamknęła Lena Kobylska, która brąz wywalczyła w startach na klaczy HEETERVEEN’S JULIA’S LUNA (49,0 pkt).