Nasi młodzi zawodnicy bardzo dobrze rozpoczęli swoje starty w Samorin. W Ermelo rozegrany został pierwszy konkurs tegorocznych MŚMK w ujeżdżeniu.

CSIOY/J/Ch/P Samorin Danube Champions (SVK)

Po raz pierwszy podczas tych zawodów Hymn polski zabrzmiaÅ‚ po konkursie otwarcia dzieci (120 cm), a to dlatego, że najlepszy wynik uzyskaÅ‚a w nim Paulina SÅ‚oniec, która na klaczy Die Kleine Lady pokonaÅ‚a obie fazy konkursu bezbÅ‚Ä™dnie, a w drugiej uzyskaÅ‚a Å›wietny czas 35,48 s. Na wysokim 5 miejscu uplasowaÅ‚a siÄ™ Irena Bigaj na klaczy La Coruna (0/39,14 s), a 6-ty wynik w konkursie należaÅ‚ do Alicji Kosmol dosiadajÄ…cej klaczy Clearwater PP Z (0/40,04 s). Bez punktów karnych konkurs ukoÅ„czyÅ‚a też Paulina SÅ‚oniec na swoim drugim koniu, waÅ‚achu Iron Man i ta para uplasowaÅ‚a siÄ™ na 10 pozycji.

DrugÄ… zawodniczkÄ…, która dzisiaj poprowadziÅ‚a rundÄ™ honorowÄ… byÅ‚a Jagoda Kierznowska. Ta mÅ‚oda amazonka zwyciężyÅ‚a w konkursie kuców na waÅ‚achu Corbinian, na którym pokonaÅ‚a parkur bez bÅ‚Ä™dów. Natomiast na klaczy Benja Luna nasza mÅ‚oda amazonka miaÅ‚a jeden bÅ‚Ä…d i uplasowaÅ‚a siÄ™ na 3 miejscu.

Polskie amazonki zdominowaÅ‚y też konkurs otwarcia w kategorii juniorów. ZwyciężyÅ‚a w nim Zuzanna NizioÅ‚ek na klaczy Diamanta Baloubet, a miejsce drugie zajęła Amelia Szczupakowska na waÅ‚achu Chaccos Boy. Na wysokim 7 miejscu uplasowaÅ‚a siÄ™ Tamara Tybulczuk dosiadajÄ…ca waÅ‚acha Szifo. Te trzy pary pokonaÅ‚y obie fazy konkursu bezbÅ‚Ä™dnie.

W konkursie otwarcia mÅ‚odych jeźdźców nasi reprezentanci co prawda nie zwyciężyli, ale pokazali siÄ™ bardzo dobrze. BezbÅ‚Ä™dnie parkur pokonali Oliwer Bule na waÅ‚achu C Bas (6 miejsce), Magdalena Piksa na waÅ‚achu Azar Ste Hermelle (7 m) i Julia BÅ‚aszczak na waÅ‚achu Corcon (11 m).

W konkursie 110 cm (CSI1*) bez punktów karnych swój przejazd ukoÅ„czyÅ‚a Nel Skotarczak na waÅ‚achu Darco Lazar. Para ta uplasowaÅ‚a siÄ™ na 17 pozycji. A w konkursie 130 cm (CSI2*) jeden bÅ‚Ä…d miaÅ‚a Julia Ganowska dosiadajÄ…ca ogiera Heros (13 m).

Jutro w Samorin rozegrane zostanÄ… konkursy Pucharu Narodów w kategoriach dzieci, juniorów i mÅ‚odych jeźdźców.

Mistrzostwa Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu, Elmero (NED)

Jako pierwsze na czworoboku w Ermelo zaprezentowaÅ‚y siÄ™ konie w wieku 5 lat. Dwa z nich dosiadane byÅ‚y przez reprezentantów Polski. Na miejscu 19 uplasowaÅ‚ siÄ™ ogier Romeo von Fuerstenball dosiadany przez AleksandrÄ™ Szulc. Jego najwyżej ocenionym chodem byÅ‚ kÅ‚us, za który otrzymaÅ‚ ocenÄ™ 9,0 pkt. Wynik koÅ„cowy tego konia to 7,92 pkt. Dosiadany przez Mateusza Cichonia ogier Radius uplasowaÅ‚ siÄ™ na 37 miejscu z wynikiem 7,1 pkt.