Wczoraj zakończył się tegoroczny Finał FEI Eventing Nations Cup™, podczas którego odbyły się trzy ceremonie dekoracji.

Zawody w Boekelo mają długą tradycję bowiem rozegrane zostały po raz 51. O tym, że należą one do jednych z najważniejszych w Holandii może świadczyć też fakt, że w tym roku zmagania zawodników i koni oglądało na żywo prawie 60 000 osób. Inną ciekawostką jest to, że trasa krosu przebiega przez działki należące do ponad 20 różnych osób, które udostępniają swoje tereny na potrzeby zawodów.

Przed wczorajszą próbą skoków wycofane zostały dwa konie a trzy kolejne nie przeszły przeglądu weterynaryjnego. Bezbłędnie parkur pokonało 14 z 53 startujących par. Zrzutkę pod koniec parkuru miała prowadząca po krosie Laura Collett/GBR na wałachu Dacapo co oznaczało, że spadła ona na trzecie miejsce w klasyfikacji (25,9 pkt). Po bezbłędnym przejeździe zwycięstwo odniósł Tim Price/NZL dosiadający wałacha Happy Boy, który utrzymał swój wynik z ujeżdżenia 25,6 pkt. Z identycznym wynikiem punktowym zmagania ukończył również Tom McEwen/GBR na wałachu JL Dublin. O tym, że zajął on drugie miejsce zadecydowała 1 sekunda różnicy - Brytyjczyk ukończył próbę terenową w czasie 10:06 czyli 4 sekundy do normy czasu. A czas przejazdu Tima Price’a wynosił 10:07.

Miejsce 9 w klasyfikacji indywidualnej zajęła Sandra Auffahrt/GER dosiadająca wyhodowanego w SK Racot wałacha ROSVEEL (Bolshoi – Rosita po Reval). Podczas wczorajszych skoków para ta miała jeden błąd i ukończyła konkurs z wynikiem 32,9 pkt. Reprezentantka Niemiec powiedziała, że ten 9-letni obecnie koń jest jej dużą nadzieją na przyszłość.

W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo odniósł zespół Wielkiej Brytanii z wynikiem 95,7 pkt. Punkty dla zespołu zdobywały same amazonki: Laura Collet na Dacapo, Rosalind Canter na Izilot DHI, Sarah Bullimore na Evita AP oraz Kirsty Chabert na Oposition Heraldik Girl. Na drugiej pozycji znalazła się drużyna Nowej Zelandii (101,9 pkt.) a miejsce trzecie zajęli zawodnicy z Francji (110,1 pkt.).

Na czwartej pozycji uplasowali się reprezentanci Niemiec (123,6 pkt), którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej serii FEI Eventing Nations Cup™ mając na koncie 450 pkt. Miejsce drugie zajęli Włosi (415 pkt) a trzecie miejsce wywalczyli Szwedzi (375 pkt.). Zespół Polski startował w tym sezonie 2 razy w rozgrywkach – w Strzegomiu (1 miejsce) i w Le Pin au Haras (9 m) dzięki czemu uzbierał 140 pkt i zajął w klasyfikacji miejsce 11.

Klasyfikacja FEI Eventing Nations Cup™ 2022: TUTAJ

Zdjęcia: FEI/Libby Law Photography