Po środowym zebraniu Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego „posypały się” odwołania. Z Kadry Polski usunięty został Maksymilian Wechta, trenerem Kadry Narodowej skoczków przestał być Rudolf Mrugała i szefem Kolegium Sędziów przestał być Jacek Wisłocki.

 

O swoim odwołaniu z funkcji I Trenera Kadry Narodowej skoczków, Rudolf Mrugała powiedział:

Na środowe spotkanie Zarządu w Lesznie zostałem zaproszony telefonicznie przez członka Zarządu odpowiedzialnego za sport. Podczas tego spotkania odbyła się konfrontacja podawanych przeze mnie faktów z przypuszczeniami formułowanymi przez Pana prezesa. Głównie chodziło o wyjazd Jarka Skrzyczyńskiego na zawody CSIO do Finlandii. Jarek wcześniej potwierdził ten wyjazd pisemnie i przed zawodami dostarczył zaświadczenie od lekarza weterynarii o niezdolności swojego konia Jerico do startu z powodu wysokiej temperatury konia. Na skutek wycofania się tego zawodnika oraz rezygnacji z tego wyjazdu Maksymiliana Wechty polska drużyna nie pojechała na te zawody. Sytuacja w naszej Grupie D jednak nie uległa zmianie. Do finału Dywizji 2 z naszej grupy awansowały zespoły Polski i Norwegii. Awans ten zapewniliśmy sobie pierwszymi dwoma startami w tych rozgrywkach. Po moim powrocie do domu, wieczorem, również drogą telefonicznej rozmowy dowiedziałem się, że zostałem odwołany ze stanowiska trenera. Niestety nie podano mi poza wyjazdem do Finlandii powodu podjęcia takiej decyzji. Nie wiem co dalej ze startami polskiego zespołu. Chciałbym, żeby udało się zrealizować do końca nasze plany startowe. Przecież walka o olimpijski awans jeszcze trwa. W poniedziałek zespół rozpoczyna podróż do Aten. Kolejny start to Mistrzostwa Europy oraz potencjalny występ w Barcelonie. Oczywiście zajęcie w Atenach miejsca z przedziału 1-2 skutkować będzie tym, że ME schodzą na drugi plan, bo ważniejsza jest próba zdobycia olimpijskiej kwalifikacji. Z rozmowy telefonicznej wynikało, że Zarząd nie powoła nikogo na moje miejsce do końca tego roku. Nie będę tego komentował. Co dalej z Kadrą? Trudno mi powiedzieć.

 

O moim odwołaniu z funkcji Przewodniczącego Kolegium Sędziów PZJ dowiedziałem się z rozmowy telefonicznej z Panem Prezesem. Usłyszałem w jej trakcie, że nie ma do mnie większych zastrzeżeń co do pracy tego ciała i kierowania sprawami sędziów jeździeckich. Jak powiedział Pan Prezes powodem tej dymisji były zgłoszone przeze mnie na ostatnim Zjeździe Delegatów PZJ wnioski mojego WZJ dotyczące pracy Biura PZJ. Usłyszałem też, że moim następcą ma być Pan Stanisław Helak. To fakty. Wstrzymam się od komentarzy w tej sprawie. Niebawem postaramy się opublikować informację o naszych działaniach w trakcie pełnienia swoich obowiązków. - powiedział były już szef Kolegium Sędziów PZJ, Jacek Wisłocki.

 

O moim odwołaniu z Kadry dowiedziałem się z telefonicznej rozmowy z trenerem Mrugałą. Powiedział mi, że wystąpił z takim wnioskiem a jego uzasadnieniem jest brak realizacji przeze mnie planów startowych Kadry Polski. Do czasu otrzymania oficjalnej informacji w tej sprawie nie będę tego komentował. Jestem jednak przygotowany na przedstawienie wszystkich faktów związanych z tym tematem, odpowiednie oświadczenie opublikuję po oficjalnym powiadomieniu mnie o odwołaniu. - powiedział nam Maksymilian Wechta.

 


Czy są to wszystkie odwołania? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Wiceprezes Zarządu PZJ, pani Iwony Maciejak, która powiedziała:

 

Wszystko będzie w protokole z naszego zebrania. Proszę cierpliwie poczekać. Już niedługo będzie wszystko wiadomo.

 

Członek Zarządu PZJ odpowiedzialny za sprawy sportu, Bogdan Kuchejda powiedział:

 

Tak to wszystkie odwołania jeśli chodzi o sprawy sportowe PZJ. Opiekunem z ramienia Zarządu na wyjeździe do Aten będzie pani Iwona Maciejak. Co dalej? Stoimy na stanowisku, że musimy poszukać bardziej menadżera niż trenera. Potrzebujemy osoby, która będzie organizowała wyjazdy kadrowe i w porozumieniu z zawodnikami będzie układała plany startowe, które będą rzetelnie realizowane. Na ostatnim zebraniu powołaliśmy do życia Radę Trenerów, co jest realizacją uchwały zjazdowej. Liczymy że ciało to wspomoże prowadzenie Kadry wraz z aktywniejszą Komisją Skoków PZJ.