W nocy z wtorku 8 na środę 9 czerwca 2021 roku na terenie gospodarstwa we wsi Tury padło 14 koni. Kiedy na miejscu zdarzenia pojawili się przedstawiciele policji, straży oraz lekarz weterynarii, na padoku leżały zwłoki 9 koni a 6 innych było w stanie ciężkim.

 

Niestety z grupy koni walczących o życie nie udało się uratować 5 koni. Tak więc na obecną chwilę ze stada liczącego 17 koni śmierć poniosło 14 a jeden z dobrymi rokowaniami znajduje się pod opieką lekarza weterynarii.

Nagłość zdarzenia oraz jego masowość sugerują, że powodem padnięcia tak dużej liczby koni może być zatrucie. Konie znajdujące się na padoku miały dostęp do wody, która rozważając teoretycznie mogłaby by być źródłem zatrucia. Jednak ostateczną przyczynę padnięć poznamy dopiero po zapoznaniu się z wynikami sekcji przeprowadzonej w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. - powiedział nam Radosław Namyślak, powiatowy lekarz weterynarii w Kole.

 

Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kole, Daniel Boła powiedział, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kole. Jak na razie nie wyklucza się żadnego z wątków, choć na razie nic nie wskazuje na to, by do śmierci koni przyczyniły się jakieś osoby.

 

Zastępca prokuratora rejonowego, pani Anna Ciszak – Kaszuba powiedziała nam:

 Na podstawie zebranych do tej pory danych postępowanie prowadzone jest w kierunku artykułu 35, ustęp1, ustęp 1a i ustęp 2 ustawy o ochronie zwierząt. Nie mogę na tym etapie zdradzić więcej szczegółów. Czekamy na wyniki sekcji oraz badania pod kątem toksykologicznym pobranych próbek. Może to potrwać do dwóch tygodni.

 

Ustawa o ochronie zwierząt
Art. 35.
Odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

źródło: www.przegladkoninski.pl