Z Werony polskie konie wracają z trzema srebrnymi medalami, które wywalczyły PAPROTNIA (klacze młodsze), POGANINKA (klacze starsze) i AMES JR (ogiery młodsze) i trzema brązowymi – AMIRATA (klacze roczne), EUZONA (klacze starsze) i STAR FARID (ogiery roczne).

 

W miniony weekend konie arabskie hodowli i własności europejskich stadnin walczyły o tytuły czempionów Europy; w pokazie tym nie uczestniczą dominujące ostatnio stadniny bliskowschodnie. Rozgrywki w klasach dawały nadzieję na sukces – polskie klacze wygrały 4 klasy: Encarina (JP), Poganinka (Michałów) Euzona (JP) i Psyche Kreuza (Chrcynno Pałac, z najwyższą notą pokazu); do czempionatów weszły również Amirata (JP), Protekcja (Michałów), Paprotnia (Lech Błaszczyk), Tacjana (JP), Parantella (Michałów), Potentilla (wł. Hanaya Stud) i Ekspulsja (wł. Halsdon Arabians). Do czempionatów ogierów zakwalifikowały się Ames JR (Janusz Ryżkowski)– zwycięzca klasy i z drugich miejsc Star Farid (Wojciech Parczewski), Pointer (Michałów) i Pomian (JP).

Czempionaty tzw.”otwarte”rządzą się swoimi prawami – każdy finalista może zostać czempionem; nie ma znaczenia miejsce zdobyte w klasie. W bezpośredniej konfrontacji finałowej nie zdobyła uznania większości sędziów zwyciężczyni klasy klaczy 2 letnich, uważana za faworytkę janowska Encarina (miała jedno wskazanie na złoto i jedno na brąz; niestety widać było po niej cały długi sezon pokazowy), ani „fruwająca” Protekcja (jedno wskazanie na srebro i dwa na brąz), po srebro klaczy młodszych - z 4 miejsca w klasie - sięgnęła Paprotnia. Ta sama sytuacja spotkała Psyche Kreuzę, mimo najwyższej punktacji pokazu, ani ona, ani druga zaraz za nią w klasie Ekspulsja, nie zdobyły medalu (Psyche Kreuza miała jedno wskazanie na złoto i jedno na brąz, a Ekspulsja dwa wskazania na brąz). Złoty medal w kategorii klaczy starszych zdobyła druga w klasie za Poganinką – Sadunga of Martweyn.

 

 

Dużą niespodzianką „in plus” był występ Euzony (Om El Bellissimo – Euzetia); ta 8-letnia klacz, w 2012 r. – wiceczempionka Europy Klaczy Rocznych, w 2013 czempionka i najlepszy koń pokazu w Białce, w 2015 r. wygrała klasę (również) w Weronie, a dziś świetnie zaprezentowana przez Mateusza Tokarskiego zdobyła brązowy medal; oby był to początek dalszych sukcesów tego duetu – potencjał jest. Dobrze pokazał się Pomian, zdobywając komplet 20 za ruch; szkoda że w „6-konnym” finale zabrakło dla niego medalu (miał 2 wskazania na brąz).

 

 

Pewnym rozczarowaniem było dopiero piąte miejsce w klasie multiczempionki Wieży Mocy; poniżej oczekiwań zaprezentowała się roczna czempionka Polski Florissima (6 w klasie) i nagła utrata formy (w porównaniu z występem w Aachen) Calateona.

Całej polskiej ekipie – koniom, prezenterom, hodowcom i właścicielom dziękujemy za emocje; zwycięzcom – gratulujemy; wszystkim zyczymy dalszych sukcesów. Przed polskimi końmi następny, najważniejszy pokaz  - Czempionat Świata w Paryżu; które konie pojadą, co zdobędą? – zobaczymy w pierwszy weekend grudnia. Wtedy ocenimy cały sezon pokazowy.

Szczegółowe wyniki i zapis video - TUTAJ