Tegoroczne uznawanie ogierów przez Związek Hanowerski w Verden spotkało się z dużym zainteresowaniem hodowców i kupców z całego świata.

 

W tym roku pozytywną ocenę komisji otrzymały 63 ogiery z rocznika 2017, 15 z nich wyróżniono dodatkowo premią. Podczas aukcji najwyższą cenę uzyskał pierwszy zaprezentowany w ringu ogier, gniady syn reproduktora Cadeau Noir od klaczy Lilly Fee po Licosto – Damsey. Dość szybko jego cena przekroczyła milion Euro i w tym momencie licytacja wcale nie zwolniła. Przez telefon tego ogiera licytowali Paul Schockemöhle i Andreas Helgstrand, którzy w pewnym momencie zaoferowali 1,8 miliona €. Ta oferta nie została jednak zauważona przez aukcjonatora, jednak po wyjaśnieniach licytacja została wznowiona od tej kwoty. Chwilę później sumę 1,89 miliona € zaoferowała Rebecca Gutman, właścicielka Gestüt Bonhomme, w której stacjonuje ogier Cadeau Noir. Siedzący w pierwszym rzędzie na trybunie Dr. Ulf Möller, reprezentujący stację Schockemöhle/Helgstrand od razu podbił cenę do 1,9 miliona €, jednak oferta ta została zignorowana ponownie przez aukcjonatora, który chwilę wcześniej podszedł do Rebecki Gutman i zakończył licytację. Protest Ulfa Möllera nic nie dał i syn ogiera  Cadeau Noir stał się własnością Gestüt Bonhomme. Po tej sytuacji przedstawiciele stacji Schockemöhle/Helgstrand opuścili halę, ponieważ – jak napisano później w oficjalnym oświadczeniu, czuli się znieważeni zachowaniem aukcjonatora.

 

 

Drugą najwyższą cenę na aukcji uzyskał syn ogiera Vitalis od klaczy po Bon Bravour. Został on zakupiony za kwotę 720 000€ przez Gastona Glocka i trafi do stajni Edwarda Gala i Hansa Petera Minderhouda. Łącznie sprzedanych zostało 57 uznanych ogierów a ich średnia cena 91 631 €.

Jeden z nich, siwy syn ogiera Hickstead White od wyróżnionej państwową premią klaczy German Girl (Graf Top – Stakkato – Prestige Pilot) został zakupiony do Polski. Jego nową właścicielką została Ilona Turowska, która razem z mężem prowadzi położony na Lubelszczyźnie ośrodek Equiclub Zamłyniec. Ilona Turowska pojechała do Niemiec już kilka dni wcześniej, bowiem jako pierwsza Polka brała udział w kursie „Breed Orientation Course” organizowanym przez Związek Hanowerski. Jego uczestnicy, którzy przyjechali do Niemiec z całego świata, przez 9 dni poznawali filozofię hodowli koni hanowerskich, kryteria oceni koni oraz odwiedzali znane stadniny i stacje ogierów. Ostatnim punktem programu był udział w uznawaniu ogierów w Verden, podczas którego Ilona Turowska postanowiła dokonać zakupu tego bardzo interesującego ogiera. Poniżej zamieszczamy jej wypowiedź na temat wyjazdu i swojego udziału w aukcji.

 

Samuel Jeanson, Rene Tebbel i Ilona Turowska

 

Po obejrzeniu tegorocznej kolekcji ogierów mieliśmy kilka typów. Każdy z tych koni to bardzo dobrze zapowiadający się młodziak po imponującym ogierze; dla mnie jednak najważniejsza jest linia żeńska, z której taki koń się wywodzi.

Ogiera nr 3 po Calido I licytowałam w porozumieniu z hodowcą ze Stanów Zjednoczonych, Ashlie Racette. Mamy wiele wspólnych planów hodowlanych, ale spodziewając się dużego zainteresowania tym koniem, nie planowałyśmy o niego walczyć do samego końca. Pochodzi on od fanastycznej, dobrze znanej nam matki. W naszej stajni w Zamłyńcu urodził się półbrat tego ogiera, którego zakupiliśmy jako embrion od naszych zagranicznych partnerów Pferdezucht Dr. Jacobs. Sprzedaliśmy go na aukcji podczas licencjonowania w Związku Oldenburskim - to ogier Bajrang, który następnie został Czempionem 4-latków w Belgii z tytułem Konia Elitarnego, a niedawno zaprezentował się podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken, gdzie finałowy parkur 5-latków ukończył z jedną zrzutką.

W zeszłym tygodniu miałam okazję zobaczyć ogiera Hickstead White nie tylko na żywo w boksie, ale i podczas treningu skokowego przygotowującego go do nadchodzących zawodów. Zrobił na mnie duże wrażenie swoim spokojem i skupieniem w pracy pod siodłem, a następnie niespodziewaną szybkością i elastycznością podczas skoku. Dostąpiłam też zaszczytu podziwiania jego utytułowanej matki pod siodłem.

Zakupiony przeze mnie katologowy nr 24 nie tylko jest synem tego ogiera, ale wywodzi się z wybitnej linii żeńskiej. Jego matką jest klacz German Girl, zwyciężczyni najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej klaczom przez związek hanowerski - Herwart von der Decken-Show, podczas którego uzyskała najwyższą możliwą notę za skoki: 10. Klacz German Girl została zaprezentowana publiczności podczas tego licencjonowania.

Zainteresowany wylicytowaniem tego ogiera był również zaprzyjaźniony z nami hodowca z Kanady, Samuel Jeanson. Udało nam się jednak dojść do porozumienia przed licytacją, że jeżeli koń ten trafi do nas i kontynuować będzie proces uznawania w europejskich związkach to jako hodowca otrzyma możliwość zakupu nasienia na preferencyjnych warunkach. Samuel nie wyszedł jednak z imprezy z pustymi rękami - zakupił innego imponującego ogiera od takiej sławy jak Rene Tebbel.

Co do naszych planów związanych z tym świetnie zapowiadającym się młodziakiem? Zdejmujemy podkowy i na razie wypuszczamy go na padok by mógł jeszcze przez jakiś czas cieszyć się swoim końskim dzieciństwem.

 

A tak prezentował się siwy syn Hickstead White podczas preselekcji:

 

 

Kolekcja ogierów: TUTAJ

Wyniki uznawania i aukcji: TUTAJ

 

Zdjęcia: dzięki uprzejmości  Ilony Turowskiej oraz Hannoveraner Verband/Tammo Ernst