Duży sukces odniosły dzisiaj nasze juniorki, które w Finale FEI Jumping Nations Cup™ Youth w Peelbergen zajęły drugie miejsce.

FEI Youth - Finał młodzieżowego Pucharu Narodów, Peelbergen (NED)

Finał FEI Jumping Nations Cup™ Youth był w tym roku bardzo udany dla naszych młodych zawodników. Przypomnijmy, że nasze zawodniczki wygrały dwa konkursy Grand Prix – w kategorii młodych jeźdźców zwyciężyła Aleksandra Kierznowska, a Małgorzata Babczyńska wygrała w kategorii dzieci. Dzisiaj kolejny sukces odniosła ekipa juniorek, które w Finale Pucharu Narodów zajęły świetne drugie miejsce. Jako pierwsza w zespole wystartowała Iga Biegalska na Klaczy Doravella. Ta para ma za sobą wiele udanych startów w tym sezonie, ale w dzisiejszym konkursie po lekkich puknięciach spadły trzy drągi a to oznaczało wynik 12 pkt. Natalia Stefańska na wałachu Kapucijn v/d Donkhoeve ukończyła dzisiejszy konkurs z jednym błędem na stacjonacie. Świetnie pojechała Daria Pietrzak na wałachu Monsun, która pokonała trudny parkur bez błędów. Jako ostatnia w zespole wystartowała debiutująca w konkursie zespołowym Lena Oleszkiewicz na klaczy Esi China Girl, która miała jedną zrzutkę. Tym samym zespół Polski ukończył konkurs z wynikiem 8 pkt. Lepsi byli tylko zawodnicy z Holandii, którzy ukończyli konkurs mając na koncie 6 pkt.

Tomasz Włodarski: To drugie miejsce jest bardzo dużym sukcesem. Nie zapominajmy, że startowały tutaj bardzo dobrze zespoły nie tylko z Europy, ale też z USA. Już sama kwalifikacja do ścisłego finału była dla nas dużym osiągnięciem. A to drugie miejsce pokazało, że jesteśmy w stanie walczyć z najlepszymi drużynami na świecie w tej kategorii wiekowej. Chcielibyśmy ten dzisiejszy sukces zadedykować Zbigniewowi Kaczorowskiemu, któremu wszyscy wiele zawdzięczamy.

Dzisiaj rozegrany został też „mały finał” czyli konkurs Challenge Cup w kategorii dzieci. Zespół Polski zajął w nim 3 miejsce z wynikiem 16 pkt. Najlepszy wynik należał do Małgorzaty Babczyńskiej, która na klaczy Happylina pokonała parkur bezbłędnie. Z wynikiem 8 pkt. swoje przejazdy ukończyły Julia Ganowska na wałachu Jornian Blue F i Zuzanna Przybylska na klaczy Conny. Roksana Nawrocka na klaczy Chenoa zjechała z parkuru z wynikiem 16 pkt.

Nasi reprezentanci dobrze spisywali się też w innych dzisiejszych konkursach. Aleksandra Kierznowska na wałachu Diament pokonała bezbłędnie dwufazowy konkurs 135 cm i zajęła w nim 15 miejsce. W konkursie 140 cm Natalia Stefańska na klaczy Valanna nie maiła błędów na przeszkodach, ale za przekroczenie normy czasu otrzymała 1 pkt i zajęła 10 miejsce. Juliana Suska na klaczy Nigri miała jeden błąd w konkursie 135 cm (10 m). W konkursie dzieci (115 cm) jeden błąd miała Zuzanna Przybylska na klaczy Channsett (12 m) a w konkursie juniorów (130 cm) Daria Pietrzak na klaczy Unica-K przejechała bezbłędnie i uplasowała się na 3 miejscu.

Mistrzostwa Świata w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi, Pratoni Del Vivaro (ITA)

W dzisiejszym maratonie Piotr Mazurek zajął 26 miejsce z wynikiem 139,24 pkt. Do Rezultatu uzyskanego na przeszkodach (129,34 pkt) dodano 10 pkt. karnych za zatrzymanie po ostatniej przeszkodzie, po której należało jechać już prosto do mety. Jednak zawodnik i jego zespół chcieli sprawdzić czy wszystko końmi jest w porządku bowiem podczas maratonu dwa z nich zgubiły podkowy a także ochraniacze i kaloszki. Po dwóch próbach wynik Piotra Mazurka to 200,81 pkt. Próba zręczności powożenia rozpocznie się jutro o 12:30.

Riesenbeck International CSI2*/1*/YH (GER)

W zaliczanym do Longines Ranking konkursie Grand Prix CSI2* wystartował Jarosław Skrzyczyński na ogierze Inturido. Dwa błędy oznaczały 8 pkt. i 23 miejsce w klasyfikacji. Finał małej rundy CSI1* rozgrywany był na wysokości 135 cm. W pierwszej fazie Jarosław Skrzyczyński na klaczy Loulou Mpsz nie miał błędów, ale drugą ukończył z wynikiem 8 pkt. (20 m).

Konkurs dla koni w wieku 6 i 7 lat rozegrany był również jako dwufazowy. W nim bardzo dobrze pokazały się młode konie polskich zawodników. Miejsce piąte zajął Jarosław Skrzyczyński na ogierze Kratos B a szósty był Leszek Gramza na wałachu Qanvas St. Hubertushoeve.