W najważniejszym konkursie pierwszego dnia zawodów CSIO5* w Sopocie zwyciężył Irlandczyk  Michael Pender. Bardzo dobrze starty zanotowali nasi reprezentanci, którzy w każdym z konkursów plasowali się na wysokich miejscach.

Parkur o wysokości 150 cm mieli do pokonania zawodnicy startujący w konkursie zaliczanym do Longines Ranking. Jadący jako drugi Mikołaj Barański dosiadający wałacha Qatar Donaldson Z uzyskał bardzo dobry czas 68,21 s i prowadził przez prawie połowę konkursu. Z numerem 24 na parkur wjechał Michael Pender/IRL, który na klaczy HHS Catwalk ukończył swój przejazd po upływie 65,05 s. I był to rezultat, który wystarczył by zwyciężyć w konkursie. Drugie miejsce zajął Emanuele Gaudiano/ITA na ogierze Crack Balou (67,31 s). Ostatnim zawodnikiem w konkursie był Adam Grzegorzewski, który na walecznej klaczy Stakata uzyskał czas 68,09s i tym samym zajął miejsce trzecie w klasyfikacji. Mikołaj Barański uplasował się na miejscu czwartym. Bez punktów karnych konkurs ten ukończyli również Andrzej Opłatek na wałachu Diaroubet (7 m.), Wojciech Wojcianiec na ogierze Naccord Melloni (9 m.), Tomasz Miśkiewicz na klaczy Stakkato Lazar (10 m.) i Maksymilian Wechta na ogierze Cassiopeia (16 m).

Michael Pender/IRL i HHS Catwalk

W rozegranym pod patronatem Świata Koni dwufazowym konkursie o wysokości 145 cm nagrodą dla zwycięzcy uhonorowany został Kristaps Neretnieks/LAT, który dosiadał klaczy Just Kannan. Miejsce drugie zajął Jarosław Skrzyczyński na klaczy Karanza van de Boomgaardschuur, a trzeci w klasyfikacji był Przemysław Konopacki na klaczy Expression’quill.

Kristaps Neretnieks/LAT i Just Kannan

W dwufazowym konkursie o wysokości 140 cm najlepszy wynik uzyskał reprezentant Włoch Emanuele Gaudiano. Na wałachu Jaja ukończył drugą fazę w świetnym czasie 31,42 s. Niewiele wolniejszy był Alexander Housen/BEL dosiadający klaczy Karenina Z, który z czasem 31,61 s uplasował się na drugiej pozycji. Kolejna dwa miejsca zajęli reprezentanci Polski – Adam Grzegorzewski na klaczy Fanfreluche de Rialfo Z był trzeci, a Andrzej Opłatek na klaczy Odile du Soufflet zajął miejsce 4.

Emanuele Gaudiano/ITA i Jaja

Poranny konkurs 130 cm rozegrany był w ramach zawodów CSI1*. Zwyciężyła w nim Adrianna Ostrowska, która na klaczy Karola BS przejechała bezbłędnie i w czasie 58,64 s. Tylko o 0,07s wolniejsza była Svea Tegnestedt/SWE, która na wałachu Cornetto 60 uplasowała się na miejscu drugim. Trzecia w klasyfikacji była Agnieszka Olszewska dosiadająca klaczy Javenda (59,80 s).

Podczas zawodów w Sopocie startują także młodzi zawodnicy na kucach. W dzisiejszym konkursie na styl zwyciężyła Maja Głoskowska na klaczy Wedog Pride N Joy, której przejazd oceniony został na 9,9 pkt. Miejsce drugie z wynikiem 9,8 pkt. zajęła Sara Wnuczko na wałachu Topaz. Na trzeciej pozycji uplasowała się Oliwia Melich na wałachu Kantje’s Elton, która otrzymała ocenę 9,7 pkt.

Retransmisje wszystkich transmitowanych konkursów dostępna na platformie ClipMyHorse.TV. Serdecznie zapraszamy do śledzenia zmagań w Sopocie.