Projekt zawodów jeździeckich dla dzieci PONY CUP rozpoczął swoją historię w 2017 roku od inicjatywy Ewy Obryckiej–Błaut, która zwróciła się do zaprzyjaźnionych stajni z okolic rodzinnego Elbląga, z pomysłem ujednolicenia standardu organizacji wydarzeń jeździeckich dla dzieci.

 

Tworzę markę dziecięcych zawodów jeździeckich PONY CUP, która daje możliwość startu, uczy i jednocześnie rozdaje radość najmłodszym i najbardziej początkującym jeźdźcom. Współpracujemy na rzecz wspólnej jeździeckiej edukacji i zabawy dzieci w konwencji pony games i konkursów o obniżonych parametrach trudności. Aktywnie promując różne dyscypliny jeździeckie wśród najmłodszych.

 

Zawody jeździeckie dla dzieci rozgrywane pod marką PONY CUP, od sześciu sezonów promują jeździectwo wśród najmłodszych. Są to wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 14 lat. Dla wszystkich tych, którzy zaczynają swoją jeździecką przygodę. Konkursy rozgrywane są w trzech chodach i poziomach trudności. Wszystkie zawody dopuszczają start tylko kuców i małych koni.

 

PONY CUP 2022 to szósty sezon funkcjonowania jeździeckich zawodów przygotowanych z myślą o najmniej doświadczonych zawodnikach. Współpraca stajni Wysoczyzny Elbląskiej stworzyła pilotażowy i największy w skali regionu pomysł na popularyzację jeździectwa wśród dzieci i młodzieży. W tym sezonie Fundacja Końskie Zdrowie w Elblągu, która stała się biurem zawodów i organizatorem zrealizowała aż dziewięć wydarzeń PONY CUP, w czterech województwach. Sześć zawodów jeździeckich, oraz trzy to zawody w konkurencjach hobbyhorse. Każde zawody gromadziły pełne listy startowe, średnio było to 70-ciu zawodników, w całym sezonie daje to ok. 650 zawodników i ich rodzin zaangażowanych w start początkujących dzieci. Śmiało możemy się nazwać największym promotorem jeździectwa wśród najmłodszych.

 

Naszą misją jest edukacja najmłodszych zawodników ale także ich rodzin i szefów ekip - na temat zawodów jeździeckich, kultury tego pięknego sportu, zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników i standaryzacja zawodów jeździeckich dla dzieci w skali ponadlokalnej.

 

Promujemy aktywne formy spędzania czasu wolnego i różnych dyscyplin jeździeckich - ale także wierzymy, że wychowujemy przyszłych zawodników aren międzynarodowych. Naszym celem jest utworzenie agendy PZJ dedykowanej jeździectwu amatorów, wszak wierzę, że przesłanie przywiezione z tegorocznych WEG HERNING: ‘find your way” – (znajdź swoją drogę - do koni) jest hasłem tolerancji i współpracy na każdym etapie wyszkolenia jeździeckiego.

 

Terminarz minionych zawodów wyglądał następująco:

 • 29.05 PONY CUP 2022 PIASTOWO gospodarz: Katarzyna Nazarewicz
 • 05.06 PONY CUP HOBBYHORSE 2022 ELBĄG gospodarz: Fundacja Końskie Zdrowie
 • 03.07 PONY CUP 2022 ELBLĄG gospodarz: Fundacja Końskie Zdrowie
 • 14.08 PONY CUP 2022 STRZSZYN gospodarz: Starty Młyn Strzeszyn (odwołane)
 • 28.08 PONY CUP 2022 MILEJEWKO gospodarz: Gospodarstwo Agroturystyczne MILEJEWKO
 • 10.09 PONY CUP 2022 ZABRZE gospodarz: KJ MOSIR MACIEJÓWKA
 • 01.10 PONY CUP 2022 PRUSZCZ GDAŃSKI gospodarz: Gmina Pruszcz Gdański
 • 15.10 HUBERTUSOWE PONY CUP 2022 HOBBYHORSE ELBLĄG gospodarz: Fundacja Końskie Zdrowie
 • 30.10 HALLOWEENOWE PONY CUP 2022 BARŁOMINO gospodarz: SKJ Barłomino
 • 17.12 ŚWIĄTECZNE PONY CUP 2022 DĄBRÓWKA MAŁA gospodarz: OJ EKWADOR

Sezon wydarzeń jeździeckich dla dzieci PONY CUP 2022 został właśnie zamknięty. Już procujemy nad kalendarzem siódmego sezonu PONY CUP 2023. Będzie to kolejny wyjątkowy, ważny i profesjonalny cykl zawodów jeździeckich dla dzieci. Na dzień dzisiejszy możemy potwierdzić wsparcie panelu ZAWODÓW KONNYCH, przez które odbywać się będą wszystkie wydarzenia 2023 roku.

 

Dla wszystkich organizatorów zawodów każdej rangi, którzy "doklejają" konkursy typu ponygames i skoczki od 30, 40 czy 50 cm, pragniemy zaproponować współpracę przy organizacji, wsparcie czy sieciowanie stajni – gospodarzy. Warto na zawodach "pierwszego kontaktu" starać się jakby to były MŚ, dla niektórych zawodników są właśnie tak ważne.

 

Patronat Honorowy nad szóstym sezonem PONY CUP 2022 objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

DZIĘKUJEMY SPONSOROM sezonu PONY CUP 2022:

 • SPONSOR STRATEGICZNY: JARPOL, EGGERSMANN POLAND
 • SPONSORZY: You&Your Horse, Końska Cukierenka, Waitw, American Home Łukasz Szukc
 • PATRONI MEDIALNI: Świat Koni

Ewa Obrycka-Błaut

Prezes Fundacji Końskie Zdrowie w Elblągu