Niedzielny konkurs Pucharu Świata w Helsinkach z pewnością zaliczać się będzie do najbardziej emocjonujących w tym sezonie.

 

A to za sprawą jednej przeszkody – dokładnie muru z numerem 10. Brazylijski gospodarz toru Guilherme Jorge ustawił go na początku linii, a najazd od ściany i z narożnika wymagał od jeźdźców i koni perfekcyjnego tempa i znalezienia idealnego miejsca odbicia. Na tej przeszkodzie zatrzymał się m.in. Alamo dosiadany przez Steve’a Guerdata, wiele innych par też miało problemy by pokonać mur bezbłędnie. Ostatecznie do rozgrywki zakwalifikowało się 9 par. A w niej ponownie mur był przeszkodą rozstrzygającą o wyniku. Nieudany skok na nim miał Peder Fredricson/SWE – nie pasujący dystans sprawił, że jego H&M Christian K właściwie wpadł w przeszkodę rozbudowując ją całkowicie. Dosiadany przez Kevina Stauta/FRA wałach For Joy van’t Zorgvliet HDC nie zdecydował się na oddanie skoku co spowodowało rozstanie się zawodnika z koniem. Problemy już przed rozpoczęciem przejazdu miał Denis Lynch – jego wałach GC Chopin’s Bushi zablokował się i zawodnik myślał początkowo, że chce on „zrzucić balast”. Jednak po skoczeniu pierwszej przeszkody jego koń ponownie się zatrzymał, a następnie zaczął się cofać. Lunch zdecydował się na rezygnację.

 

Zwycięstwo w konkursie odniósł Robert Whitaker/GBR na 16-letnim wałachu Catwalk IV (Colman – Corleone). W przejeździe tej pary udało się wszystko a czas 38,13 okazał się dla reszty zawodników nie do pobicia. Co ciekawe, 36-letni Whitaker wygrał już wiele najważniejszych konkursów na świecie – ale jeszcze nigdy konkursu Pucharu Świata. Zwycięstwo w Helsinkach było jego pierwszym w swojej jednak długiej już karierze zawodnika.

 

Miejsce drugie w konkursie zajął Sergio Alvarez Moya/ESP na 9-letnim wałachu Jet Run (Chacco-Blue x Robin II Z). Na trzecim miejscu uplasowała się Celine Schoonbroodt-de Azevedo/BEL na klaczy Chepetta (Chepetto – Cash). Czwartym zawodnikiem, któru pokonał rozgrywkę bezbłędnie był Christian Kukuk/GER na 10-letnim wałachu Quintino (Quinton – Cracker Jack S).

 


 

 

Po dwóch konkursach PŚ LEZ na prowadzeniu jest Peder Fredricson, który ma 21 pkt. Na drugim miejscu plasują się zwycięzcy konkursów w Oslo i w Helsinkach – Bryan Balsiger/SUI i Robert Whitaker/GBR, którzy mają po 20 pkt. Chritia Kukuk jest czwarty (19 pkt.) a Kevin Staut piąty (18 pkt.).

 

Wyniki konkursu: TUTAJ

 

Klasyfikacja po 2 konkursach PŚ LEZ: TUTAJ

 

Zdjęcia: FEI / Satu Pirinen