O tym, że polscy zawodnicy mają do dyspozycji bardzo dobre młode konie mogliśmy się przekonać podczas SCPMK w Olszy.

 

Po raz 10-ty ośrodek KJ Agro-Handel Śrem gościł uczestników Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody. Przez trzy dni konie w wieku 4,5,6 i 7 lat prezentowały swój talent i umiejętności na wymagających parkurach. Konkursy finałowe okazały się bardzo selektywne, szczególnie, że część koni odczuwała zmęczenie po poprzednich dniach startów.

Jedyną kategorią, w której oceniano styl, były 4-latki. Tu bezapelacyjnym zwycięzcą został wałach COLDWATER (SP, Carambole - Colandro, hod. i wł. SK Nad Wigrami), którego dosiadał Jacek Zagor. Koń ten otrzymał dziś od sędziów noty 9,2/9,2/9,5 dzięki którym uzyskał łączny wynik 27,30 pkt. (półfinały i finał). Miejsce drugie zajął ogier V-STAR D’IVE Z (Z, Vigo D’Arsouilles – Quick Star, hod. Isabelle Van Eeckhout, wł. Wanda Szmyt), który otrzymał łączną notę 26,76 pkt. Tego konia dosiadał Łukasz Appel, który zaprezentował także zdobywcę trzeciego miejsca, ogiera OREO D.R. (BWP, Kannan – Balougran, hod. Reinout Delagaye, wł. Wanda Szmyt), który ukończył zmagania z wynikiem 26,70 pkt.


Wynik rozgrywki zadecydował o tym, który z młodych koni otrzymał tytuł najlepszego 5-latka. Zakwalifikowało się do niej 6 koni, które po półfinałach i dzisiejszym finale miały „zerowe” konto. Tytuł czempionki zdobyła klacz LAVERINO (OLD, L’Aveu – Sandro Boy, wł. Anna Piwońska), której dosiadał Tomasz Miśkiewicz. Para ta ukończyła rozgrywkę w czasie 37,16 s. Miejsce drugie zajął wałach IMAGO (KWPN, Corland – Emilion) pod Robertem Uchwatem (0/37,23 s). Na trzeciej pozycji uplasowała się Agata Dahlke dosiadająca klaczy IELVE (KWPN, Quidaro – Carambole), która została wyhodowana przez tatę zawodniczki, Antoniego Dahlke.

Dwie rozgrywki były potrzebne aby wyłonić medalistów w kategorii koni 6-letnich. Do walki o tytuł czempiona przystąpiły dwie pary. Jako pierwszy wystartował ogier FOCUS (OLD, Fidiy Of Colors – Calido I, hod. Małgorzata i Tomasz Siergiej), którego dosiadała jego właścicielka, Angelika Ojczenasz – para ta miała bezbłędny przejazd w czasie 43,98 s. Paweł Kaliciński na ogierze WILLIE (SP, Cola – Stalon, hod. Adam Sosnowski, wł. Paweł Kaliciński), zrezygnował po jednym będzie z kontynuowania przejazdu i zajął drugie miejsce. Do walki o 3 miejsce przystąpiło 8 par mających po 4 pkt. Z tej grupy najszybszy okazał się wałach LA VULKANO L (SP, Vulkan L- Marino, hod. i wł. Jan Ludwiczak), którego dosiadał Dawid Skiba.

Kolejny sukces w tym sezonie odniósł ogier CONTHARGOS (OLD, Conthargos – Quidam’s Rubin, wł. Makrum Jumping Team). Pod Grzegorzem Psiukiem uzyskał on w rozgrywce doskonały czas 36,21 s co dało mu zwycięstwo i tytuł najlepszego 7-latka. Joanna Pomiankowska na klaczy GIRL RV (KWPN, Quality Time – Verdi) zajęła miejsce drugie a na trzecim uplasował się Łukasz Troszczyński na klaczy E GINEKE (KWPN, Eldorado van de Zeshoek – Iroko, wł. SK Nad Wigrami). Para ta miała jeden błąd w rozgrywce.

W walce o zwycięstwo w XXIV Memoriale Jana Kantego Dąbrowskiego stanęły 32 pary. Konkurs okazał się bardzo wymagający i w pierwszym nawrocie oglądaliśmy tylko 7 bezbłędnych przejazdów. Do drugiego nawrotu weszło 10 najlepszych par i tylko dwie z nich zachowało czyste konto. Lepszy czas miał Krzysztof Mazur na klaczy ALLILAH i to on stanął na najwyższym stopniu na podium. Hubert Polowczyk na wałachu SZYMON zajął miejsce drugie a na pozycji trzeciej uplasował się Grzegorz Kubiak na wałachu EL QUANDO – para ta miała jedynie 1 pkt. za przekroczenie normy w pierwszym nawrocie. Taki sam wynik punktowy, ale wolniejszy przejazd w drugiej rundzie miała Malwina Urbańska na klaczy FINNA W, która zajęła 4 miejsce.

Wyniki: TUTAJ