Jeździeckie wydarzenia ubiegłego roku wraz z sylwestrowymi szaleństwami za nami. Pora więc spojrzeć jak wygląda podsumowanie ubiegłego roku w poszczególnych konkurencjach jeździeckich w rożnego rodzaju rankingach.

Zacznijmy od konkurencji skoków przez przeszkody i rankingów opracowanych dla Polskiego Związku Jeździeckiego.

Na pierwszy ogień Ranking Klubowy PZJ, w którym uwzględniono 124 kluby. I od razu pierwsza niespodzianka, bo po wieloletniej supremacji w tym zestawieniu nastąpiła mała roszada i KJ Agro – Handel Śrem ustąpił miejsca w fotelu lidera klubowi KJ HEAA Turek. Na trzecim miejscu, podobnie jak przed rokiem uplasował się klub JKS Melloni Horses.

W klasyfikacji juniorów na pierwszym miejscu uplasowała druga rok wcześniej Aleksandra Kierznowska (KJ Kietlów). Na miejscu drugim 7. rok temu, Filip Lewicki (KJ Czahary Pogorzelica). Miejsce trzecie ponownie zdobyła Dalia Lehmann (Lehmann Sport Horses). W rankingu sklasyfikowano 55 startujących w ubiegłym sezonie juniorów.

W kategorii młodych jeźdźców bezdyskusyjne zwycięstwo, podobnie jak rok wczesnej, zapewnił sobie Adam Grzegorzewski (KJ Okoły). Na miejscu drugim znalazła się czwarta za rok 2018 amazonka – Monika Grundkowska (WLKS Krakus Kraków). Miejsce trzecie zdobyła Anna Seroka (SKJ Bajardo). Ranking opracowano dla 29 młodych jeźdźców. W roku 2018 w tej kategorii sklasyfikowano 39 startujących.

W klasyfikacji łącznej za rok 2019 dla wszystkich kategorii wiekowych, a więc w takiej, w której uczestniczyli również jeźdźcy z najstarszej kategorii, czyli seniorzy, sklasyfikowano 244 jeźdźców. Tutaj również na 4 czołowych miejscach nastąpiły przetasowania. Po kilkuletnim okupowaniu pozycji lider Jarosław Skrzyczyński (KJ Agro-Handel Śrem) tym razem uplasował się na miejscu 4. Trzeci zawodnik zestawienia za rok 2018, Krzysztof Ludwiczak (KJ HEAA Turek) powtórzył swój wynik. Na miejscu drugim uplasował się Andrzej Opłatek (KJ HEAA Turek). Zwyciężył zajmujący za rok 2018 miejsce 2, aktualny Mistrz Polski czyli Wojciech Wojcianiec.

W rankingu dzieci startujących na kucach w Grupie A zwyciężyła Martyna Pliem – Perka (TKJ Garbówek). Drugie miejsce zdobyła Nell Sówka (Podkowa Gruszczyn) a trzecie Antoni Śliwiński (Podkowa Gruszczyn). W zestawieniu sklasyfikowano 178 par.

W Grupie C, w której sklasyfikowano 56 par, zwyciężyła Helena Piontek (Rio Grande Kosinko). Na miejscu drugim uplasowała się Zuzanna Szeszuła (Podkowa Gruszczyn) a na trzecim Julia Bednarczyk (WKJ Lublin).

W Grupie D sklasyfikowano 72 pary. Na miejscu pierwszym znalazła się Dominika Henzel (Sokół Damasławek). Na drugim Agata Kamińska (KJF Ranczo Kołata). Miejsce trzecie zdobyła Agata Derda (Michałówka).

W Grupie E sklasyfikowano 20 par. Najwyżej uplasowała się Maja Bella Friedman (R&S Stables). Na miejscu drugim Nela Wawryniuk (Sielanka Warka), a na trzecim Zofia Budzyńska (SKJ Gronówka).

W rankingu dzieci startujących na dużych konia sklasyfikowano 117 par. W podsumowaniu roku 2019 zwyciężyła Daria Pietrzak (Pod Żubrem Niepołomice). Na drugim miejscu sklasyfikowana została Iga Biegalska (SKJ Sopot), a na trzecim Julia Jabłońska (Mieczewo).