W poniedziałek Biuro Polskiego Związku Jeździeckiego opublikowało aktualny Regulamin Rozgrywania Krajowych Zawodów w Kategorii Dzieci i Młodzieży obowiązujący w 2020 roku.

 

 

Wspomniany Regulamin zatwierdzony został uchwałą Zarządu nr 2764 z dnia 03 lutego 2020 roku. Jednak na tytułowej jego stronie wyczytać można, że obowiązywać ma od … jakieś dnia stycznia 2020 roku. Zapewne autorom chodziło o dzień 1 stycznia ale z jakiś powodów woleli nie określać zbyt wcześnie konkretnej daty wejścia w życie Regulaminu.

 

Jak jednak widać, nie przewidzieli prawidłowo długości procesu legislacyjnego obowiązującego w PZJ. Trochę to dziwne …

 

Tak jak dziwnie wygląda a przedmiotowym Regulaminie kwestia minimalnego wieku startującego zawodnika. Niby granicą jest 8 lat, a jednak pojawia się w tekście również zapis o startach zawodnika w wieku lat 7.

 

Na przykład na stronie 25 znajduje się zestawienie zatytułowane:

Warunki konkursów zabawowych dla zawodników początkujących – wiek 7 – 11 lat kuce do 148 cm (bez podków).

 


Zapytaliśmy szefową Komisji Dzieci i Młodzieży PZJ, panią Martę Stołowską-Lubońską, na co zwrócić szczególną uwagę przy lekturze Regulaminu:

 

Po pierwsze nowy Regulamin dopuszcza możliwość startu dzieci od 8 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że towarzyszy temu pewne obostrzenie. Jest nim wymóg posiadania przez takie dziecko brązowej odznaki jeździeckiej. Takie dziecko będzie mogło startować w konkursach do 70 centymetrów włącznie. Mamy do czynienia z 8 letnimi zawodnikami. Więc ten pierwszy próg w postaci egzaminu na brązową odznakę to kwestia bezpieczeństwa. Po prostu dwóch kwalifikatorów oceni, czy takie 8-letnie dziecko już się nadaje do udziału w zawodach. Kolejną nowością jest wprowadzenie w Regulaminie Grupy A0. Po prostu z Grupy A1 wyłączyliśmy te najmniejsze kuce do 121 centymetrów wzrostu w podkowach, które będą startowały do wysokości 50 centymetrów. Ich jeźdźcy mogą mieć maksymalnie 10 lat. Natomiast sama Grupę A1 podnieśliśmy nieco do wysokości 70 centymetrów (zmiana wysokości o 5 cm.) a same kuce mogą osiągać 131 centymetrów w podkowach. Każdy kto widział wspólne starty tych małych kucyków ze znacznie większymi kucami, gdzie maluchy nie miały szansy na nawiązanie walki w dystansach ze znacznie większymi kucami zrozumie nasze intencje w tej kwestii. Doprecyzowaliśmy kwestię dołączenia grupy Dzieci 1 do organizowanych Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach. Doprecyzowano również kwestie ochraniaczy. Teraz wiadomo, które są zabronione a które dozwolone. Wzorując się rozwiązaniach FEI dopuściliśmy z pewnymi ograniczeniami możliwość korzystanie przez młodych lub bardzo młodych zawodników z „czarnej wodzy”. Dzieci, z wyłączeniem najmłodszej grupy do 11 roku życia, mogą jej używać zarówno podczas pracy rozpężeniowej przed startem. Oczywiście podczas przebiegu konkursowego jazda z czarną wodzą jest dalej niemożliwa. W uwagi na nowy projekt Sopot Young Stars zmieniliśmy kolejność rozgrywania konkursów podczas zawodów. I tak pierwszego podczas zawodów dla dzieci i młodzieży dla grupy kuców rozgrywane będą konkursy klasyczne, czyli dokładności czy zwykłe. Drugiego dnia, w sobotę, dla tej grupy będziemy rozgrywać konkursy z oceną stylu jeźdźca. Dla dużych koni będzie to odwrócone. W piątek będą startowały w konkursach stylowych a w sobotę w klasycznych. System kwalifikacji dla projektu Sopot Young Stars oparty będzie właśnie o konkursy stylowe. Rozgrywanie ich w sobotę, kiedy dzieci już nie chodzą do szkoły z pewnością wyrównuje szanse wszystkich dzieciaków i jest logicznie uzasadnione. Ponadto w znajdującej się końcu Regulaminu tabelce podaliśmy dla każdej grupy proponowane Gospodarzom Toru dystanse w liniach i szeregach. To nie jest nakaz ich stosowania, a jedynie sugestia. Podanie ich w taki sposób z pewnością ułatwi pracę szkoleniowcom z młodymi zawodnikami i odpowiednie przygotowanie ich do startów. I na koniec sugestia i prośba od trenera KN by w konkursach Grand Prix stawiać przeszkody z użyciem lustra wody. Dzięki temu w przypadku startów zagranicznych unikniemy czasem niemiłych niespodzianek.

 

  

W pliku do porania Regulamin Rozgrywania Krajowych Zawodów w Kategorii Dzieci i Młodzieży obowiązujący w 2020 roku w wersji „clean”.