W klasyfikacji klubowej na pozycji lidera LKJ Lewada Zakrzów, w seniorach CS Żaneta Skowrońska – Kozubik na Romantic P, w młodych jeźdźcach Aurelia von Mauberg na Diamo Dream, a w juniorach na dużych koniach Natalia Plata na Dolcetto. To wyniki rankingu polskiego ujeżdżenia za rok 2020 opublikowane na internetowej stronie PZJ.

 

Rankingi sportowe dotyczące indywidualnych sportowców, klubów czy krajów sporządzane są na podstawie wyników osiąganych przez zawodników, drużyny klubowe czy zespoły reprezentacyjne w czasie określonego czasu lub pojedynczych, dużych imprez.

Głównym celem sporządzania wszelkiego rodzaju rankingów jest podanie syntetycznej informacji o pozycji zawodnika, klubu czy reprezentacji. Bardzo często, rankingi wykorzystywane są również przy kwalifikacji uczestnictwa w ważnych imprezach sportowych. Takich jak wszelkiego rodzaju Mistrzostwa czy Igrzyska Olimpijskie.

 

Ranking Polskiego Związku Jeździeckiego dla konkurencji ujeżdżenia za rok 2020 podzielony został na 9 zestawień. Jedno dotyczy klasyfikacji klubowej, a 8 to rankingi indywidualne z podziałem na kategorię wiekową zawodników oraz konie na jakich startują.

 

W rankingu klubowym sklasyfikowano 42 kluby, w których uprawia się sportowe ujeżdżenie. Na czele stawki znalazł się LKJ Lewada z Zakrzowa. Miejsce drugie wywalczyli zawodnicy startujący w barwach LJ Lider z Radzionkowa. Ostanie miejsce na podium zdobyli jeźdźcy z KS Centurion.

 

W kategorii seniorów startujących na poziomie CS sklasyfikowano 7 par. Na pierwszym miejscu znalazła się para Żaneta Skowrońska-Kozubik i Romantic P z LKJ Lewada. Na miejscu drugim uplasowała się Dominika Kraśko i German Pellets Cosco z KS Centurion. Miejsce trzecie zdobyli Marcin Woldański i Allyouneedlz Firfod z Varsovia Dressage Club.

W seniorach startujących na poziomie CC sklasyfikowano 22 pary. Stawce przewodzi para Ilona Janas oraz Zi-Zi Top z KJ Lider Radzionków. Na miejscu drugim uplasowała się amazonka z tego samego klubu, Julia Moczak startująca na Rubina 395. Na trzeciej pozycji znalazła się Joanna Jawor i Cinnamon z KJ Okoły.

 

W kategorii młodych jeźdźców w rankingu ujęto 11 par. Na pierwszym miejscu znalazła się juniorka, Aurelia von Mauberg i Diamo Dream z KJ Lider Radzionków. Miejsce drugie przypadło Weronice Frąckowiak i Dreamcat z LKJ Lewada Zakrzów. Trzecie miejsce zajęła para Anna Wojtkowska i Damon's Delight reprezentująca barwy KS Centurion.

 

Kategoria juniorów została podzielona na dwie grupy. W kategorii juniorów startujących na dużych koniach klasyfikacją objęto 20 par. Na czele stawki znalazła się para Natalia Plata oraz Dolcetto. Miejsce drugie zajęła para Aurelia von Mauberg i Diamo Dream z KJ Lider Radzionków. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Helenę Kozłowską i Emola z JKS Jagodne.

W grupie juniorów startujących na kucach klasyfikacja objęła 12 par. Najwyżej sklasyfikowano parę reprezentującą barwy UKS Pony Club Płochocin, Ann van den Broeck i Langtoftegard Leandro. Na drugiej pozycji znalazła się Ewa Golubińska i Leuns Veld's Winston z KJ Plejada. Miejsce trzecie przypadło jej koleżance klubowej, Tatianie Bierieżnow dosiadającej konia Gluckspilz.

 

Podobny podział zastosowano w przypadku juniorów młodszych. W grupie juniorów młodszych startujących na dużych koniach rankingiem objęto 9 par. Najwyższe miejsce przypadło parze z JKS Stajnia Brzózki, Dionizy Polikowski i Qiu. Miejsce drugie zajęli Taja Zoll i Blacky z klubu Rio Grande Krosinko. Na trzecim miejscu sklasyfikowano parę Zofia Fragstein-Niemsdorff i Ramiro ze Stowarzyszenia Podkowa z Morynia.

Nieco mniej, bo 7 par sklasyfikowano w rankingu juniorów młodszych, startujących na kucach. Na miejscu pierwszym znalazła się Ivette Czok i Eldom z KS Centurion. Na miejscu drugim uplasowała się para reprezentująca barwy Stowarzyszenia KS Chojnów, Bogna Jedziniak i Sonjahofs Unitas. Miejsce trzecie zajęła Marta Gąsienica-Roj i Denaro PP, reprezentanci KJK Szary Michałowice.

 

W ostatniej kategorii młodzików startujących na kucach sklasyfikowano 10 par. Na czele stawki znalazła się Wiktoria Cwalina i Szogun, reprezentanci KJ Podkowa Gruszczyn. Miejsce drugie zajęli Pola Guerquin-Koryzma i Druh Hroby Hron. Amazonka nie jest jeszcze zrzeszona w żadnym klubie. Miejsce trzecie przypadło parze Tola Wawrzkiewicz i Halny z Sopockiego Klubu Jeździeckiego.

 

Jak czytać te dane zawarte w aż 9-ciu zestawieniach? Czy świadczą one o rozwoju, stagnacji czy o regresie polskiego ujeżdżenia?

O pomoc w tej kwestii zwróciliśmy się do trenera młodzieżowej Kadry Narodowej w ujeżdżeniu, Andrzeja Sałackiego, który powiedział:

Oczywiście wszelkie rankingi to dane zebrane i wysortowane według jakiegoś, wcześniej przyjętego klucza. Niemniej jednak rankingi, które oparto o dłuższy przedział czasowy, na przykład rankingi roczne, niosą nam sporo informacji o pewnych trendach czy tendencjach. Niedawno opublikowane przez PZJ rankingi w ujeżdżeniu pokazują nam ogólny obraz stanu polskiego ujeżdżenia. I muszę powiedzieć, że patrząc na te zestawienia nie możemy mówić o jakimkolwiek regresie czy stagnacji. Widać z nich postęp jaki dokonuje się w polskim ujeżdżeniu. Oczywiście, by szczegółowo omówić te dane dla każdego z tych zestawień, musielibyśmy odbyć wielogodzinną rozmowę. Obawiam się, że nie dostanę teraz aż tyle czasu. Dlatego w krótkim omówieniu pozwolę sobie na kilka uwag. W kategorii seniorów widzimy dwie grupy. Pierwsza z nich, obejmująca zawodników na poziomie Dużej Rundy to informacja o możliwościach powołania drużyny. Fakt, że objęto tym zestawieniem 7 par mówi o tym, że po kilku latach przerwy możemy powołać Kadrę Narodową i w tej kategorii wiekowej. A proszę pamiętać, że ze względu na zbyt małą ilość startów nie umieszczono w tym zestawieniu wszystkich zawodników. Brakuje, co widać na pierwszy rzut oka, Mistrzyni Polski. Fakt, że w drugiej grupie seniorów, startujących na poziomie Małej Rundy, mamy aż 22 pary mówi o tym, że dla tej pierwszej mamy bezpośrednie zaplecze oraz o tym, że zawodnicy kończący starty w młodzieżowych kategoriach pozostają dalej w sporcie. Z pewnością część z nich będzie wytrwale dążyła do przeniesienia się do pierwszej grupy. Prawdziwy jednak postęp dokonuje się właśnie w ujeżdżeniu polskim w młodzieżowych kategoriach. 11 par w kategorii młodych jeźdźców i zwycięstwo w nim juniorki to sygnał, że niedługo w grupie seniorów odliczą nam się młodzi i bardzo utalentowani oraz pracowici zawodnicy. Ubiegły, nie ukrywajmy, trudny bo Covidowy rok, przyniósł dla polskiego ujeżdżenia wiele wspaniałych momentów. Miałem już okazję dla czytelników Świata Koni mówić o tym. Z wielkimi nadziejami patrzymy więc na rok 2021. Praca podstawowa, ta codzienność polskich klubów jeździeckich, w których postawiono na uprawianie ujeżdżenia przynosi oczekiwane efekty. Jestem tym naprawdę mocno podbudowany. To właśnie tam znajduje się źródło naszych sukcesów i nadziei na przyszłość. Proszę zobaczyć, że w kategorii klubowej rankingiem objęto aż 42 kluby. I choć czołówkę tego zestawienia i kluby z ostatnich pozycji dzieli duży dystans punktowy, to sama ilość tych klubów jest już sukcesem samym w sobie. Przy stale podnoszonym poziomie klubów czołówki tego zestawienia jestem pewien, że przyniesie to podniesienie poziomu w pozostałych klubach. To tyle, na krótko o tym co ja widzę w ogłoszonych rankingach. Mam nadzieję, że będziemy mieli kiedyś okazję szerzej porozmawiać o rozwoju polskiego ujeżdżenia.