Richard Vogel dość długo nie mógł uwierzyć w to, że dzisiaj wygrał swój pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata.

 

Na liście startowej najważniejszego konkursu zawodów w Stuttgarcie (jeśli chodzi o skoki) znalazło się wielu znakomitych jeźdźców z aktualnym nr. 1 światowego rankingu Henrikiem von Eckermannen na czele. Dlatego też nie dziwi fakt, że do rozgrywki zakwalifikowało się aż 13 z 39 startujących par. A dziewięć z nich ponownie nie miało błędów w swoich przejazdach.

 

Kevin Staut/FRA na klaczy Visconti de Telman prowadził przez chwile w konkursie z wynikiem 0 pkt w czasie 37,90 s. Ale już jadący jako szósty Richard Vogel/GER na ogierze United Touch S wykorzystał niesamowity galop swojego konia i ukończył przejazd w 35,35 s. Kolejni jeźdźcy próbowali pojechać szybciej, ale nie mieli absolutnie żadnych szans. Dwóch jeźdźców ukończyło swoje przejazdy w identycznym czasie 36,80 s. i to oni uplasowali się na drugim miejscu ex aequo – Denis Lynch/IRL na wałachu Brooklyn Heights i Steve Guerdat/SUI na klaczy Dynamix de Belheme. Miejsce czwarte zajął Henrik von Ecketmann/SWE na 9-letniej klaczy Iliana (0/37,03 s).

 

 

Obecnie 25-letni Richard Vogel debiutował w Stuttgarcie w konkursie Pucharu Świata. Co prawda zajmuje on aktualnie 109 w rankingu Longines, ale głównie startuje na zawodach niższej rangi. Przez pierwszą część sezonu 2022 był członkiem zespołu Miami Celtics i kilka razy wystartował w zawodach LGCT, ale latem zrezygnował z członkostwa w teamie. Swoją wysoką pozycję w rankingu zawdzięcza dużej ilości koni jakie ma do dyspozycji – tylko w tym roku startował na zawodach CSI na 28 koniach. Ogier United Touch S wcześniej był jeżdżony m.in. przez Barta Blesa/NED i Vogel ma go w swojej stajni od września. W tym czasie wystartowali razem w dwóch konkursach zaliczanych do LR. Ale swoje pierwsze wspólne zwycięstwo odnieśli w Stuttgarcie. I to od razu w konkursie Pucharu Świata.

Starałem się myśleć, że to konkurs jak każdy inny i starałem się robić wszystko jak gdybym jechał parkur 140 cm. United Touch S to bardzo odważny koń, stara się zrobić wszystko to o co go poproszę. Ma olbrzymia siłę i przy tym w ogólnie nie patrzy się na nic dookoła. Pomiędzy pierwszą i drugą przeszkodą w rozgrywce zrobiłem o jedną foule mniej choć niektórzy mówili, że nie jest to możliwe. Ale on ma chyba najobszerniejszy galop na świecie. - I choć zwycięstwo w takim konkursie jest niesamowitym przeżyciem, to teraz Richard Vogel musi podjąć trudne decyzje.

 

Szczerze mówiąc, dostałem możliwość startu w Stuttgarcie w ostatniej chwili i cieszyłem się, że wystartuję chociaż w jednym konkursie Pucharu Świata. Ale nie planowałem więcej startów w cyklu. Właściwie w przyszłym tygodniu miałem lecieć z moimi końmi do USA, ale teraz przemyślimy z zespołem czy nie lepiej będzie zostawić tu jednego lub dwóch koni by wystartować jeszcze w kilku konkursach PŚ. Musimy pomyśleć i przedyskutować wszystkie opcje.

 


Konkurs w Stuttgarcie był piątym rozegranym w lidze Europy Zachodniej. Nowym liderem klasyfikacji jest Henrik von Eckermann/SWE, który ma teraz 34 pkt. Drugi jest Kevin Staut/FRA (32 pkt.) a trzeci Jur Vrieling/NED (30 pkt.). Kolejny konkurs rozegrany będzie za dwa tygodnie w Madrycie/ESP.

 

Wyniki: TUTAJ

Klasyfikacja PŚ LEZ: TUTAJ

 

Retransmisja z konkursu Pucharu Świata z polskim komentarzem dostępna jest na platformie ClipMyHorse.TV.

 

 

Retransmisje wszystkich transmitowanych konkursów dostępne są na platformie ClipMyHorse.TV.

Zachęcamy do skorzystania z 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do ClipMyHorse.TV.

 

Zdjęcia: FEI/Leanjo de Koster, Stuttgart German Masters