Podczas zjazdu FEI w Kapsztadzie odbyło się uroczyste wręczenie FEI Awards 2022. Przyznaje się je od 2009 roku w pięciu kategoriach. Zwycięzców wyłania głosowanie internautów i eksperckie jury.


FEI Best Athlete Award dla najlepszego sportowca powędrowała do Brytyjki Charlotte Fry, dwukrotnej mistrzyni świata w ujeżdżeniu. Zawodniczka, która z Glamourdale wywalczyła złoto w Herning, kilka tygodni później doprowadziła do tytułu Mistrza Świata Młodych Koni Kjento. Charlotte Fry jeździ dla Wielkiej Brytanii, ale trenuje i mieszka w Holandii u Anne i Petera van Olst i to im przede wszystkim dziękowała.

 

Nagrodę FEI Rising Star, przeznaczoną dla wyróżniających się jeźdźców w wieku 14-21 lat otrzymała również Brytyjka, Alice Casburn. 20-latka była najmłodszą uczestniczką CCI5* Badminton. W lipcu zdobyła zespołowe złoto i indywidualny brąz na Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców w Hartpury. Miesiąc później zadebiutowała na CCI5* w Burghley, zajmując 5. miejsce. Alice Casburn dosiada wałacha Topspin po Zento. Młoda wkkwistka w swojej wypowiedzi podczas ceremonii wyznała, że za jej sukcesem stoi przede wszystkim mama, która jest trenerem, kierowcą, pielęgniarką i wsparciem psychicznym.

 

Best Groom Award, czyli nagrodę dla luzaka, otrzymała Karryn Edmans z Nowej Zelandii, dbająca o konie Jonelle Price i Tima Price. Karryn podkreśliła, że na uznanie zasługują wszyscy pracujący za kulisami wielkich wydarzeń jeździeckich.

 

Południowoafrykańska inicjatywa Dressage SA Solidarity Stars zdobyła FEI Solidarity Award. Projekt ma celu wspieranie jeźdźców w trudnej sytuacji, umożliwienie im treningów i udziału w zawodach.

 

Against All Odds Award powędrowała do kenijskiej amazonki Muthoni Kimani. Startująca w skokach Kenijka wyjątkowo zasłużyła na nagrodę dla kogoś, kto pomimo niepełnosprawności lub trudnej sytuacji życiowej nie rezygnuje z jeździeckich marzeń. Muthoni Kimani ma za sobą dwa poważne wypadki z końmi. Jednemu uległa jako ośmiolatka, drugi wydarzył się, gdy miała 15 lat. Długo wracała do zdrowia i pokonywała strach przed powrotem w siodło, ale została pierwszą Afrykanką w składzie teamu Cavalleria Toscana i wystartowała już w 2* CSI San Giovanni.

 


fot. Liz Gregg / FEI