Dziś w Doha/QAT rozpoczęły się pierwsze w tym roku zawody z serii Longines Global Champions Tour i Global Champions League.

W niezwykle prestiżowym gronie zawodników startujących podczas tych zawodów startuje Andrzej Opłatek, który do Kataru zabrał dwa swoje obecnie najlepsze konie – wałachy Conthinder (Conthargos – Nintender) i Stakkatan (Stalando – Kannan).

Pierwszy konkurs zawodów CSI5* rozegrany został jako 2-fazowy o wysokości 145 cm. Zwyciężył w nim Max Kühner/AUT na klaczy VancouverDreams (Valentino – Stakkato). Para ta uzyskała w drugiej fazie czas 25,15 s. Miejsce drugie zajął Marcus Ehning/GER na wyhodowanym przez siebie ogierze Funky Fred (For Pleasure – Pilot), który ukończył swój przejazd w czasie 25,36 s. Na trzeciej pozycji uplasował się Maurice Tebbel/GER na ogierze Chacco’s Son (Chacco-Blue – Lancer) z wynikiem 25,47 s.

Do startu w tym konkursie Andrzej Opłatek wybrał Conthindera. Jeden błąd w drugiej fazie oraz czas 25,14 s pozwoliły reprezentantowi Polski zająć 17 miejsce.

Drugi konkurs (150/155 cm) miał dwie klasyfikacje – indywidualną i zespołową zaliczaną do GCL. W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła drużyna Valkenswaard United w składzie Marcus Ehning/GER  na Stargold i Peder Fredricson/SWE na Hansson WL. Uzyskali oni łączny wynik 0 pkt. w czasie 132,41 s. Miejsce drugie zajęli reprezentanci Berlin Eagles  czyli Christian Kukuk/GER na Checker i Philipp Weishaupt/GER na Coby (0/133,33 s). Na trzeciej pozycji uplasowali się zawodnicy New York Empire – Denis Lynch/IRL na Cristello i Scott Brash/GBR na Hello Jefferson (0/134,29 s).  Dwa inne zespoły zachowały czyste konto po pierwszej rundzie GCL – St Tropes Pirates i Shanghai Swans. Różnice pomiędzy zespołami są niewielki i to gwarantuje olbrzymie emocje podczas decydującego o zwycięstwie w pierwszym etapie GCL niedzielnego konkursu.

W barwach zespołu Miami Celtics, którego członkiem jest także Andrzej Opłatek wystartowali dziś Johnny Pals/NED na Fernando i Maurice Tebbel/GER na Don Diarado. Niemiec miał jeden błąd co w połączeniu z czasem 137,45 s dało tej ekipie 9 miejsce.

Andrzej Opłatek na Stakkatanie wystartował z tym konkursie jako zawodnik indywidualny. Zbyt dalekie odbicie na okser z numerem 8 było powodem błędu  co dało polskiej parze 30 miejsce w konkursie.