Pełen emocji i niespodzianek był dzisiejszy pierwszy konkurs tegorocznego Finału FEI Nations Cup w Barcelonie.

 

I dopiero po przejeździe ostatniego zawodnika było wiadomo, które zespoły znajdą się wśród najlepszych ośmiu i uzyskają prawo startu w niedzielnym wielkim finale. Dzisiejszy konkurs okazał się niezwykle wymagający i tylko 11 par ukończyło go bez punktów karnych. Dwie z nich reprezentowały Belgię, która ostatecznie zwyciężyła z wynikiem 4 pkt. Olivier Philippaets na H&M Extra oraz Gregory Wathelet na ogierze MJT Nevados S otworzyli swojej ekipie możliwość obronienia tytułu zdobytego rok temu. Po jednym błędzie mieli natomiast Jerome Guery na ogierze Quel Homme de Hus i Pieter Devos na Jade v. Bisschop.

 

 

Na drugim miejscu uplasowali się Francuzi, którzy ukończyli konkurs z wynikiem 5 pkt. Najlepsza w ekipie była Penelope Leprevost na Vancouver de Lanlore. Trzecie miejsce zajęły dwa zespoły mające na koncie 9 pkt. – Szwedzi i Kolumbijczycy. Ci drudzy zachowali tym samym szansę na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej tak samo jak Irlandczycy, którzy dziś wywalczyli miejsce 5 (10 pkt.). Wynik 12 pkt. uzyskały cztery zespoły i w ich przypadku do klasyfikacji musiano wziąć pod uwagę czas łączny trzech przejazdów. Najlepszy mieli Niemcy ( 6 m.), którzy wyprzedzili Szwajcarię (7 m.) i Włochy (8 m.). I to te zespoły zobaczymy w niedzielnym konkursie. Pecha mieli Hiszpanie, którzy po raz pierwszy w historii mogli zakwalifikować się do ścisłego finału – ale przegrali walkę z rywalami o zaledwie 0,45 s. i tym samym wystartują oni w sobotnim Challenge Cup. Dodać należy, że w zespole Szwajcarii startował Martin Fuchs na wałachu Silver Shine - para ta miała dziś 2 błędy. Na 11 miejscu uplasowali się Norwegowie a w tym zespole startowała Hege C. Tidemandsen na wyhodowanym w Polsce wałachu Carvis – błąd na rowie z wodą i przekroczenie normy spowodowało, że para ta uzyskała 5 pkt.

 

W walce o bilet do Tokio pozostały 3 zespoły – Kolumbia, Irlandia i Włochy. Rywalizacją pomiędzy nimi sprawi, że niedzielny finał będzie niezwykle interesujący. A dzisiejszy konkurs pokazał, że wszystko może się wydarzyć. Poniżej oczekiwań zaprezentowały się zespoły Holandii i USA. Wielka Brytania odpadła z walki po tym jak Emily Moffitt spadła i liczyły się wszystkie wyniki jej koleżanek z drużyny. Również Brazylijczycy nie mieli dziś szczęścia po swojej stronie i ukończyli konkurs z wynikiem 22 pkt.

Jutro w Barcelonie rozegrane zostaną dwa konkursy – jeden o wysokości 145 cm oraz konkurs o Puchar Miasta Barcelony, czyli Grand Prix.

 

Wyniki: TUTAJ

 

Zdjęcie: Łukasz Kowalski/FEI