Na terenie niesamowitego ośrodka, jakim z pewnością jest Tops International Arena, odbywają się właśnie pierwsze w Holandii, po przerwie spowodowanej koronawirusem, zawody w randze pięciu gwiazdek. Na listach startowych 22 zawodników z TOP 30 światowego rankingu. W rozgrywanych równolegle zawodach CSI2* wystartują również polscy reprezentanci.

 

W piątek rozegrano dwa konkursy zawodów CSI5*, oba zaliczane do Longines Ranking. W konkursie dwufazowym, z przeszkodami o wysokości 145 cm, triumfował Brytyjczyk Scott Brash. Zawodnik dosiadał 11 letniego wałacha, zapisanego do księgi AES, HELLO MR PRESIDENT. Miejsce drugie zajął reprezentant Brazylii Marlon Módolo Zanotelli dosiadający belgijskiego ogiera ICARUS. Podium w tym konkursie zamknął zawodnik z Irlandii Shane Breen, który startował na ogierze rasy Zangersheide COMPELLING Z.

 

Drugim konkursem pięciogwiazdkowym była kwalifikacja do jutrzejszego konkursu Global Champions Tour Grand Prix Valkenswaard. Był to konkurs zwykły, na punkty i czas, a przeszkody sięgały 150/155 cm wysokości. Miejsce pierwsze w tej rywalizacji zajął reprezentant Irlandii Darragh Kenny startujący na holsztyńskim wałachu BELO HORIZONTE. Drugi czas w konkursie uzyskał zawodnik z Francji Kevin Staut. Dosiadał klaczy rasy SF TOLEDO DE MESCAM HARCOUR. Miejsce trzeci zajął Marcus Ehning. Zawodnik z Niemiec startował na wałachu rasy SF MISANTO PRET A TOUT. W tym samym konkursie, bezbłędny przejazd zaliczył polski ogier NEVADOS S w przejeździe pod belgiem Gregory Wathelet’em. Para zajęła 6 miejsce.

 

W konkursie dla młodych koni bezbłędnie jeździł Andrzej Opłatek. Nasz reprezentant dosiadał 7-letniego oldenburskiego wałacha NORDSTURM. Czas uzyskany przez Polaka pozwolił jednak na zajęcie dalszego miejsca. Ten sam zawodnik bardzo dobrze zaprezentował się w konkursie 140 cm Medium Tour CSI2*. Tam, dosiadając holsztyńskiego wałacha LE CORDIAL, zajął wysokie, czwarte miejsce. Na swoim drugim koniu, oldenburskim wałachu STAKKATAN miał drobne przekroczenie normy czasu w drugiej fazie (1 pkt karny). W tym samym konkursie, bezbłędnie na obu swoich koniach jeździła Natalia Czernik plasując się dwukrotnie na płatnych miejscach. Dosiadała wałacha SIRE ONE (8 miejsce) oraz wałacha FONTAINE BLUE CKV (21 miejsce).

 

Na poziomie 135 cm, w konkursie Small Tour, wystartowało dwóch naszych reprezentantów. Andrzej Opłatek dosiadający oldenburskiego wałacha DIAROUBET  zjechał z parkuru z wynikiem 1 pkt karnego za przekroczenie normy czasu. Bartosz Adamus startujący na wałachu szlachetnej półkrwi EL CAMP miał dzisiaj jeden błąd. Ten sam zawodnik, startując na westfalskim ogierze LIMONCHELLO NT w konkursie 125 cm, zrezygnował z dokończenia przejazdu.

 

Wyniki: TUTAJ