Po raz siódmy w swojej karierze Paweł Spisak zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w WKKW.

Do dzisiejszej próby skoków Paweł Spisak i Banderas przystępowali jako liderzy zarówno w klasyfikacji MP jak i konkursu CCI4*. Przewaga punktowa pozwalała na zrobienie błędu, ale nasz najlepszy WKKW-ista przejechał parkur bezbłędnie utrzymując prowadzenie i wygrywając z wynikiem 28,5 pkt. Tym samym Paweł Spisak stanął na najwyższym stopniu na podium MP Seniorów po raz szósty. Miejsce drugie i srebrny medal MP zdobył Mateusz Kiempa na wałachu Lassban Radovix (37,7 pkt.) a medal brązowy wywalczyła Joanna Pawlak na klaczy Fantastic Frieda (41,9 pkt.). Niewielką stratę do tej zawodniczki miał Paweł Warszawki, który na klaczy Lucinda ex Ani zajął 4 miejsce (42,2 pkt.). Piaty był Mariusz Kleniuk na klaczy Loretta (44,7 pkt.).

W klasyfikacji CCI4* za Pawłem Spisakiem uplasował się Andreas Ostholt/GER na klaczy Pennsylvania (33 pkt.). Zawodnik ten prowadził po ujeżdżeniu, ale spóźnienie na krosie zepchnęło go na drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasowała się Anna Nilson/SWE na klaczy Candy Girl (37,3 pkt.). Na miejscach 4-7 uplasowali się wyżej wymienieni reprezentanci Polski. W konkursie wystartowało 37 par a ukończyły go 34, w tym 13 z Polski. Zawody w Sopocie były ostatnim sprawdzianem dla reprezentantów Polski przed zbliżającymi się kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich, które za trzy tygodnie odbędą się w Baborówku.

W konkursie CCI3*-S zwyciężyła Simone Sordi/ITA na Amacuzzi (29,6 pkt.). Za nią uplasowali się Kevin Mcnab/AUS na Scuderia 1918 A Best Friend ( 35,8 pkt.) i Yoshiaki Oiwa/JPN na Bart L JRA (37,4 pkt.). Na miejscach 12 i 13 uplasowała się Małgorzata Korycka z końmi Canvalencia i Pola.

W konkursie CCI2*-S zwyciężył Paweł Spisak na wałachu Paco (29,3 pkt.) a CCI2*-L najlepszy okazał się Johan Lundin/SWE na Cyber Shot (33,6 pkt.).

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w WKKW odbyły się w dosyć nietypowym terminie, o powody organizacji MP w kwietniu zapytaliśmy trenera Kadry Narodowej – Marcina Konarskiego.

Polski Związek Jeździecki ogłosił konkurs na organizację MP nie podając terminu rozgrywania Mistrzostw. Dopiero po wyłonieniu organizatora zaczęto dopasowywać termin do istniejącego kalendarza zawodów, rozgrywanych u organizatora. Moim zdaniem, kolejność powinna być zgoła odwrotna – najpierw powinien być ustalony termin rozgrywania Mistrzostw a następnie szukać organizatora który w danym terminie podejmie się organizacji tak ważnej imprezy. I takie rozwiązanie będę sugerował Zarządowi PZJ w przyszłym roku. Mimo wszystko jestem zadowolony z frekwencji, w MP wzięło udział 13 par, z czego 12 pokonało kros bez błędów, a kolejne 4 pokonały parkur na czysto. W pierwszej dziesiątce międzynarodowego konkursu mieliśmy pięć par, a zwycięzcą został Polak. Bardzo też cieszy mnie fakt, że w pierwszej siódemce konkursu znalazło się pięciu Polaków, którzy zdobyli ponadto punkty do rankingu olimpijskiego.