We wszystkich kategoriach swój start potwierdziła najlepsza dziesiątka. Liderzy nie mieli łatwego zadania. Łącznie przed zawodnikami do pokonania na zawodach finałowych  było ponad 1700 metrów tras i do przeskoczenia ponad 50 skoków. Obecność światowej sławy DJ Rodrigo – Ludwik Jandourek z Czech, który zagrzewał do startów, pomagała nie tylko zawodnikom ale również zgromadzonej publiczności do nagradzania brawami każdego przejazdu.
W sobotę rozegrano półfinały na zasadach podobnych do tych z kwalifikacji. Jedyną różnica były mnożone punkty rankingowe razy 1,5 czyli zwycięzca otrzymywał kolejne 30 punktów do tych zgromadzonych wcześniej.

Kategoria brązowa: I miejsce Edyta Wajda, II miejsce Katarzyna Śliż Staniszewska, III miejsce Tomasz Kotowicz

W kategorii brązowej po wspaniałej jeździe zwyciężyła Małgorzata Gawlik na koniu Gracja. Ona w tym roku rozpoczęła rywalizację w Pucharze Podkarpacia dopiero od trzeciej kwalifikacji. Wcześniej kontuzja konia nie pozwalała jej na odnoszenie takich sukcesów. Dotychczasowy lider Maciej Florek, po nieznacznym przekroczeniu normy zajął dopiero 10 miejsce co przed finałem uplasowało go na trzeciej pozycji. Jego miejsce zajął Tomasz Kotowicz, który do niedzielnego finału przystąpił z zerowym dorobkiem punktów karnych. Dwunawrotowy  finał bezbłędnie w pokonało tylko trzy pary. Ostatecznie tą kategorię zwyciężyła Edyta Wajda z UKJ Fort Łuczyce. Ona dwa lata temu stanęła na najniższym stopniu podium. W tym roku po zmianie konia udało się jej zwyciężyć. Z czwartego miejsca na drugie awansowała Katarzyna Śliż-Staniszewska ze Szwadronu Podkarpacie, a na trzecim miejscu rywalizację zakończył Tomasz Kotowicz z UKJ Lalin. Po raz trzeci za podium wylądował Maciej Florek.

Kategoria srebrna: I miejsce Sławomir Szlachta, II miejsce Paweł Antoszak, III miejsce Milena Pelc

W kategorii srebrnej z pozycji lidera na zawody przyjechała Milena Pelc. Ona po jednym błędzie w konkursie półfinałowym spadła na pozycję drugą. Wykorzystał tą sytuację Sławomir Szlachta, który zdobył komplet punktów w półfinale i nie oddał już prowadzenia do końca zwyciężając w klasyfikacji końcowej. Miejsce drugie zajął Paweł Antoszak z LKJ Klikowa (on po pierwszych trzech kwalifikacjach był liderem), a trzecie Milena Pelc z KJ Leśna Wola.

Kategoria złota: I miejsce Robert Uchwat, II miejsce Katarzyna Uchwat, III miejsce Bartosz Kut

Bartosz Kut zwyciężył w półfinale kategorii złotej. Doliczone 30 punktów pozwoliło mu na awans z pozycji 3 na 2. Ostatecznie w tej kategorii wygrał Robert Uchwat, który jako jedyny z zawodników ze wszystkich kategorii uzyskał wynik zero punktów karnych w końcowej klasyfikacji. Miejsce drugie po zwycięstwie w dwunawrotowym konkursie finałowym przypadło szwagierce Roberta, Katarzynie Uchwat. Ona ostatnio wygrała Puchar Podkarpacia w 2010 roku. Miejsce trzecie po przejeździe z jednym błędem zajął Bartosz Kut z UKJ Lalin.

Ci z państwa, którzy nie mogli wybrać się osobiście, zapraszamy na relację z  tego wydarzenia w sobotę 12 października o godzinie 18.00 w TVP Rzeszów.