Oprócz światowych rankingów, bacznie śledzimy także nasze, krajowe zestawienia. Polski Związek Jeździecki opublikował właśnie listy najlepszych zawodników 2021 roku w skokach przez przeszkody.

W rankingu ogólnym  konkurencji skoków przez przeszkody najlepszy okazał się Andrzej Opłatek, reprezentant klubu KJ HEAA Turek. Zawodnik cały sezon z powodzeniem startował w najtrudniejszych zawodach rangi międzynarodowej, czynnie uczestnicząc w rozgrywkach GCT i GCL, a w rankingu PZJ zgromadził w sumie 2565 pkt. Miejsce drugie w zestawieniu zajmuje Jarosław Skrzyczyński, jeżdżący w barwach KJ Agro-Handel Śrem. Miejsce trzecie należy do aktualnego Mistrza Polski i 17 zawodnika Europy, Wojciecha Wojcianieca z JKS Melloni Horses. Pierwsza trójka zawodników jako jedyna przekroczyła próg 2000 pkt w rankingu. Pierwszą piątkę zamyka Dawid Kubiak reprezentujący SJT Gdańsk oraz Michał Kaźmierczak jeżdżący w barwach RC Riding Center Sosnowice. Awans w TOP10 względem rankingu z listopada odnotowali Maksymilian Wechta (KJ Wechta Rosnówko), z 7 na 6 miejsce, oraz Mściwoj Kiecoń (KJ Agro-Handel Śrem) z 10 na 8 miejsce, na co wpływ z pewnością miały ich doskonałe wyniki w ostatnim Grand Prix Cavaliady w Poznaniu.

Wśród Młodych Jeźdźców najwięcej punktów za poprzedni rok uzyskała Julia Błaszczak. Amazonka nie jest zrzeszona w żadnym klubie, a na swoim koncie zebrała 263 pkt. Druga w zestawieniu jest Weronika Wilczewska jeżdżąca w barwach JKS Narew Różan, a trzecie miejsce zajmuje Katerina Tomanova. Amazonka jest reprezentantką Czech, ale w Polsce reprezentuje JKS Melloni Horses. W pierwszej piątce znaleźli się także Jakub Kubiak (KJ SO Łąck) oraz Filip Lewicki (KJ Czahary Pogorzelica). Kategoria Młodych Jeźdźców jest najmniej liczną grupą, bo w aktualnym rankingu widnieją jedynie 24 nazwiska.

W ranking juniorów miejsce pierwsze zajmuje Aleksander Lewandowski reprezentujący KJ Verso La Natura. Zawodnik w tym sezonie zdobył nie tylko złoto MP Juniorów, ale także złoty medal HMP MJ oraz brązowy HMP Seniorów. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Kierznowska startująca w barwach KJ Kietlów. Ta zawodniczka z kolei jest Mistrzynią Polski w kategorii MJ. Trzecie miejsce zajmuje Olga Skrobacz reprezentująca WLKS Krakus Kraków. Czwarte miejsce należy do Macieja Handzlika (KJ Preria Wilkowice), a TOP5 zamyka Klara Kozioł z TKJ Garbówek.

Ranking kategorii Dzieci zdecydowanie wygrała Nell Sówka, która w tym roku na swoim koncie zebrała aż 4065 pkt. Amazonka na co dzień reprezentuje KJ Podkowa Gruszczyn, ale cały sezon z powodzeniem startowała też na arenie międzynarodowej. Druga w rankingu jest Roksana Nawrocka (BPK), która zebrała w sumie 2615 pkt. Obie te amazonki reprezentowały w tym roku Polskę na Mistrzostwach Europy Dzieci. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Ewa Macieszczak z KJ Infernal Team. W TOP5 rok ukończyły też Amelia Lewkowicz (KJ Podkowa Gruszczyn) oraz Julia Parda (Polish Pony Clup SP.Z.O.O.)

PZJ prowadzi rankingi także w poszczególnych kategoriach dzieci jeżdżących na kucach. I tak w grupie E w 2021 roku najlepsza była Paulina Sawicka. Liderką w grupie D została Nell Sówka, która zwyciężyła też w rankingu Dzieci. Zestawienie grupy D bis wygrała Lena Rybak-Massalska, a w grupie C najlepsza była Nikola Panarowicz. Grupę A2 wygrała Wiktoria Cwalina, w grupie A1 najlepsza była Maja Nagła, a pierwsza w rankingu grupy A1 jest Maria Wierucka

Oprócz zawodników, w rankingach klasyfikowane są także kluby. Tegoroczne zestawienie klubowe pokrywa się niejako z rankingiem ogólnym skoczków. Pierwsze miejsce zajmuje KJ Agro-Handel Śrem z całkowitym dorobkiem punktowym 3821 pkt. Miejsce drugie w rankingu należy do KJ HEAA Turek (3172 pkt), a trzecie miejsce zajmuje JKS Melloni Horses z wynikiem 2343 pkt.

Szczegółowe rankingi poszczególnych grup dostępne są poniżej, w plikach do pobrania.